Group 42 CopyGroup 35Group 42Group 42 Copy 3Group 34Group 42 Copy 2
Doba moći, Vijesti

[Upoznajmo se bolje] Programski pravac Doba moći

Predstavljamo vam Doba moći, strukturom najkompleksniji, a tematski najzahtjevniji programski pravac projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture.

Programski pravac Doba moći razvija se na nekoliko različitih razina (konceptualno, sadržajno, strukturno, produkcijski), u nekoliko različitih smjerova te kroz više partnerstava s obrazovnim institucijama, umjetničkim kolektivima, udrugama civilnog društva, umjetnicima i pojedincima. Sastoji se od nekoliko preklapajućih razdoblja i višestrukih iskustava, a istražuje svijet totalitarnih režima i struktura moći i straha koje su transformirale riječke izgovorene i prešućene narative.

Mnoge aktivnosti, projekti i programi Doba moći održavaju se u i oko lokalnih memorijalnih obilježja – građevina (Guvernerova/D’Anunnzijeva palača), spomen područja (Goli otok, kamp Kampor na Rabu), muzeji (Memorijalni centar Lipa pamti), spomenika (Spomenik podhumskim žrtvama), vojnih kompleksa (Sv. Katarina, bivša vojarna dobrovoljaca iz Španjolskog građanskog rata), notornih ostataka povijesti (Titov motorni brod Galeb) i mjesta koja je službena povijest zaboravila.

U ovoj fazi pripreme bilježimo aktivnosti MMSU i HNK Ivana pl. Zajca kao nositelja pretprograma.

Što smo radili u 2018. godini?

– koncert „Pogled prema 2020: EPK i HNK gala koncert“ pod dirigentskim vodstvom maestra Marca Boemija i Villea Matvejeffa, u Rijeku, Europsku prijestolnicu kulture 2020., doveo je istinske svjetske operne zvijezde: Yusifa Eyvazova, Mariu Guleghinu i Lucia Galla, uz koje su nastupili Kristina Kolar, Rossana Rinaldi, Anamarija Knego, Vanja Zelčić, Ivana Srbljan, Aljaž Farasin, Marko Fortunato, Sergej Kiselev te Dario Bercich – održan u ožujku 2018., bio je to  najvažniji koncert u povijesti riječke Opere (Iako su tijekom  povijesti u Rijeku dolazile brojne operne zvijezde, nikada do tada u jednoj večeri nije bio toliko vrhunskih svjetskih opernih solista na riječkoj pozornici. Koncertom – pogledom prema 2020., istodobno su istaknuti ciljevi i standard kojem se teži u 2020. godini)

– u studenom je izveden balet „4 bolera“, predstava u četiri dijela, četvero koreografa na glazbu četiri različita bolera skladatelja Mauricea Ravela, Frédérica Chopina, Camillea Saint-Saënsa i Višeslava Laboša. „Bolero” Andonisa Foniadakisa na glazbu najpoznatijeg bolera, onog Mauricea Ravela, bio je najava cjelovečernjeg baleta ovog slavnog koreografa, na programu EPK i riječkog HNK u proljeće 2020. godine

– nastavljen je program Spajalica u sklopu kojeg je priređen koncert Psychedelic Cinema Orchestra: Alloy Orchestra, Cul de sac (Boston, SAD), Šumovi protiv valova (Zagreb, HR), postavljena audioinstalacija Singing Tunnels, Håkana Lidboa (Stockholm, SE), izvedena intervencija u prostoru Damira Stojnića, „1:1“, izrađena svjetlosna instalacija Jednakost nije privilegija Sare Pavičić, te organiziran glazbeno plesni program „Večer ciganske strasti“

– predstavljen je program “Prepoznavanje odsustva” u suradnji s Pomorskim i povijesnim muzejom Hrvatskog primorja i Muzejom moderne i suvremene umjetnosti – ispred Memorijalnog centra Lipa pamti prezentirana su dva umjetnička rada realizirana u javnom prostoru Lipe – rad Laku noć, Lipa umjetnice Silvije Đolonga kao primjer land arta ili pejzažne umjetnosti te audio instalacija Prisutnost umjetnika Paska Burđeleza. Cilj programa “Prepoznavanje odsustva” je komemorirati povijesno stradanje Lipe kroz različite aspekte suvremene umjetnosti; ispitati potencijale umjetnosti u poimanju teško pojmljivih kategorija (gubitka, traume, stradanja, genocida) te osvijestiti simbolički potencijal Lipe u suvremenim procesima gradnje mira.

Što planira Doba moći u 2019. godini?

– u HNK Ivana pl. Zajca u ožujku 2019., kao predprogram EPK 2020, gostuje predstava „The Blind Poet“, koprodukcija Needcompany, Kunstenfestivaldesarts, KunstFestSpiele Herrenhausen, FIBA ‐ Festival Internacional de Buenos Aires, Künstlerhaus Mousonturm (riječ je o gostujućoj predstavi Jana Lauwersa u bliskoj suradnji s kompozitorom Maarten Seghersom koja se bavi pitanjem koliko je povijest, koja je nama poznata, uistinu postavljena na lažima, slučajnim susretima i događajima, a najavit će koprodukcijski projekt HNK Ivana pl. Zajca i Needcompany za 2020.)

– u travnju 2019, u Cankarjevom domu u Ljubljani gostovat će projekt riječkog HNK “ReCallas”, interdisciplinarna, interaktivna opera kojom se želi istražiti odnos operne umjetnosti i novih tehnologija – projekt isprepliće i suprotstavlja operu, ples, robotiku, video, novu glazbu i čovjeka-umjetnika/cu u nesvakidašnjoj, hibridnoj formi koja je, osim platforme za eksperiment, i hommage opernoj divi Mariji Callas

– gostovanje projekta “ReCallas” u Cankarjevom domu u Ljubljani bit će najava premijere opere koja će se održati u rujnu 2020. godine

– MMSU u 2019. planira veliku izložbu Gorana Trbuljaka “Ovojeizam” (22.2.-20.5.2019.) koju priprema ugledni kustos Tevž Logar – izložba će se usredotočiti na radove Ovojeizam (1970. – 1981.) koji još nikada nisu bili u cjelini izloženi i koji na najskrovitiji način definiraju kontekstualnu umjetničku praksu koja postoji i iza postojećih meta-diskurza suvremene umjetnosti, a proteže se od kasnih šezdesetih pa sve do danas

– slijedi velika izložba radova Vlade Martek “Pazi, sadržaj” (28.7.-28.9.2019.) kustosice Ksenije Orelj. „Pazi, sadržaj“ je prvo samostalno predstavljanje umjetnika u Rijeci koje se priprema u suradnji s Mestnom galerijom Ljubljana, te će u Ljubljani biti realizirano početkom 2020., sa zajedničkom publikacijom – knjigom umjetnika. Uz radove iz raznih muzejskih ustanova i privatnih kolekcija (ujedno i radove iz fundusa MMSU), izložba obuhvaća umjetnikovo djelovanje od 1972. do danas, donoseći i manje poznate akcije i agitacije (pojedine su izvedene u Rijeci i okolici)

– u planu je i nova izložba „Risk Change“ (9.10.-1.12.2019.) s radovima umjetnika izabranih putem javnog poziva, te izložba Gorana Petrcola (11.12.-25.1.2019.) – kustosica Sabina Salamon izložbom se bavi Petercolovim radnim konceptima koje razvija kroz više umjetničkih vrsta (slikarstvo, crtež, instalaciju, objekt, živu izvedbu/akciju), retrospektivom ih povezujemo u cjelinu od osamdesetak radova

– Petercolova izložba u 2020. bit će prenesena u inozemnu instituciju kao izvozni proizvod EPK

– u 2019. godini nastavlja se i program Spajalica