Group 42 CopyGroup 35Group 42Group 42 Copy 3Group 34Group 42 Copy 2
Slatko i slano, Vijesti

Arhitekti i povijesničari raspravljali o fenomenima Rijeke koji su prikazani na izložbi Fiume Fantastika: Fenomeni grada

U prostoru Exporta u kojem je u petak otvorena još jedna sjajna izložba, Fiume Fantastika: Fenomeni grada, u subotu, 29. kolovoza održan je okrugli stol upravo na temu ove izložbe koja kroz 10 paviljona priča priču o urbanom razvoju Rijeke kroz posljednjih 150 godina, a realizirana je u sklopu programskog pravca Slatko i slano Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture.

Sudionici okruglog stola koji se bavio fenomenima Rijeke i suvremenim kontekstom unutar kojeg se grad razvija bili su arhitekti Vedran Mimica, Mia Roth Čerina, Saša Begović i Leo Modrčin te povjesničari Mirko Sardelić, Tvrtko Jakovina i Josip Belamarić. Svi oni nisu krili oduševljenje izložbom.

„Izložba Fiume Fantastika pokazuje potencijal za jedno novo čitanje grada. Temeljena je za izuzetno aktivnom i suvremenom istraživanju, a ono što mi je posebno zanimljivo je da se izložba može promatrati u cjelini, ali isto tako svakI od postavljenih paviljona može postati projekt za sebe“, istaknula je Roth Čerina.

Kod brojnih posjetitelja, otvorenje izložbe izazvalo je snažne emocije, posebno ako se uzme u obzir da je stari industrijski prostor dobio važnu ulogu u području kulture, ali i da se otvorio za građane u smislu u kojem to do sada nije bio. „Ljudi svojim emocijama oblikuju prostore. Siguran sam da će ova izložba emocionalno doprijeti do ljudi, posebice Riječana, ali moram priznati da sam i sam vrlo emocionalno doživio razgled ove izložbe iako nikada nisam živio u Rijeci pa nemam tu emocionalnu povezanost“, istaknuo je Mirko Sardelić i dodao kako je dojma da je grad uzeo najbolje od svih svjetova u kojima se našao kroz povijest i da je to na ovoj izložbi izvrsno prikazano.

„Rijeka je grad koji ima industrijsku povijest kakvu nema niti jedan grad u ovom djelu Europe i mislim da je upravo ta industrijska baština ono što Rijeka mora sačuvati, sjećanje na taj dio povijesti koji je bio izuzetno važan za razvoj grada“, ustvrdio je Tvrtko Jakovina.

Da podsjetimo, u Exportu na Delti postavljena je izložba Fiume Fantastika: Fenomeni grada, koja prati posljednjih stotinu i pedeset godina urbane, turbulentne povijesti Rijeke, tijekom koje grad doživljava radikalan rast i postaje globalno prometno i industrijsko središte specifične arhitekture i urbanih fenomena koji nadilaze pitanja stila, jezika ili estetike i koji generiraju vlastitu, lokalno-specifičnu i autonomnu urbanu kulturu.

Izložba je postavljena u 10 paviljona, u prizemlju Exporta, od kojih svaki priča priču o određenom riječkom fenomenu, a to su: Granice, Luka i željeznica, Mreže, Kino: “Stižu ljudi!”, Grad, Palača, Zajedničko tlo, Dokolica, Spomenici i Fantastične zone, a ostaje otvorena svakodnevno do kraja studenog ove godine.

Izložbu Fiume Fantastika: Fenomeni grada do 13. rujna moguće je posjetiti svakim danom od 17 do 21 sat, a od 14. rujna pa do kraja studenog izložba će biti otvorena svakim danom od 11 do 21 sat.

Pojedinačna cijena ulaznice je 30 kuna.

Ulaz je slobodan za djecu do 7 godina, te nezaposlene i umirovljenike, uz predočenje važećih dokumenata.
Djeca i mladi do 18 godina, studenti, zaposlenici Sveučilišta u Rijeci te članovi strukovnih udruga i organizacija uz predočenje važećih dokumenata ostvaruju popust od 50% na pojedinačnu ulaznicu.