Group 42 CopyGroup 35Group 42Group 42 Copy 3Group 34Group 42 Copy 2
Učionica, Vijesti

Bogat popratni umjetnički program IETM-a

Međunarodna mreža za suvremene izvedbene umjetnosti IETM jedna je od najvećih u svijetu, s oko 450 članova iz više od 50 zemalja. Svoju će jesensku konferenciju IETM održati u Rijeci od 24. do 27. listopada 2019. godine, u okviru projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture.

Tim će se povodom u Rijeci okupiti više od 350 profesionalnih umjetnika iz cijelog svijeta, a konferencija IETM-a održat će se na više lokacija: u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku, u RiHubu, u Udruzi Delta 5 te u Filodramatici. Osim sastanaka i predavanja, skup prati bogat umjetnički program.

Umjetnički program IETM-a

Osim predavanja, predstavljanja i panela, u sklopu IETM-a je osmišljen bogat umjetnički program koji se sastoji od šest predstava Zoom festivala, predstavama koje su produkcije HNK Ivana pl. Zajca – baleta 4 allegra, 1 allegretto i 2 bolera, drame Lollipop, predstave Down by Law u produkciji Initiative OOUR i HNK Ivana pl. Zajca, predstave Dnevnik jednog luđaka u izvedbi Moving music theatre, dvije predstave Plesne grupe Magija, inkluzivne plesne grupe osoba sa i bez invaliditeta te izvedbe Travelogue jedne od prvih nezavisnih kazališnih produkcija u Hrvatskoj, Trafika.

Ured za prodaju ulaznica IETM-a nalazit će se u HKD-u na Sušaku od 24. do 26. listopada 2019., a ulaznice za predstave moguće je kupiti online, u HKD-u od 10 do 19,30 sati ili prije izvedbe (ukoliko ima raspoloživih mjesta).

Raspored predstava:

  • Pod tepihom

23.10.2019. od 18 do 20 sati

u 18:00 h – performans, Titov Trg (Kont)

u 19:00 h – otvorenje instalacije, Galerija Filodrammatica (Korzo 28/1)

Ulaz Slobodan

God’s Entertainment (Austrija)

Program u sklopu Zoom Festivala

Performans i umjetnička instalacija Pod tepihom ukazuje na skrivanje činjenica iz političkog, kulturno-društvenog te medijsko-javnog prostora i života unutar i izvan Hrvatske, činjenica koje bi jednom društvu trebale biti važne, a sve u duhu fraze: pomesti (nešto) pod tepih.

“Na tkalačkom stanu istkana je nova tapiserija čiji je motiv Lijepa Naša. Ona ne želi da se dignuta prašina o njenim krvavim rukama apsorbira i razgradi, nego se redovno gura pod tepih. Stoga se U ime obitelji i dalje tka hrvatski ćilim, novi ili stari, za prekrivanje povijesnih mrlja i svega što se krije iza grba Republike Hrvatske.

Svjedoci smo društvenih promjena i korupcije u korist jačih, izolacije i omalovažavanja manjina, revizije povijesti i mržnje „drugih“ odnosno „drugačijih“. Drugim riječima, svjedoci smo sve učestalijih događaja bez moralnog kompasa u Republici Hrvatskoj. I to sve U ime obitelji! Međutim, kako ne bi svojim svjedočenjem narušili suverenitet vlastite nacije i ujedno zatajili, kao Sveti Petar, pred Domovinom, guramo sve pod tepih u znanju da nas štiti imunitet, jer nasreću nemamo „kriva krvna zrnca“. Također smo svjedoci da hrvatski rod ne mrzi one koji čine zlo, ni samo zlo, koliko onoga tko imenuje zlo. Mi što ga na ovaj ili sličan način imenujemo, otvaramo prostor za raspravu, spajamo radikalne teme s radikalnom vizualnošću, s napomenom da ne nudimo rješenja za suvremeni hrvatski fašizam i ne krijemo se iza anonimnih ili privatnih komentara mržnje na socijalnim mrežama, već podvirujući se pod tepih otkrivamo ono što drugi neće. Dođite i uvjerite se!”

 

  • Dnevnik jednog luđaka

24.10.2019. u 21 sat u Filodrammatici

Cijena 75 kuna

 Moving Music Theatre

Mono-opera Dnevnik jednog luđaka skladatelja, scenografa i redatelja Marjana Nećaka u izvedbi maestralnog Ozrena Grabarića uz video Marina Lukanovića u produkciji Moving Music Theatrea iz Bitole.

Komorni spektakl u trajanju od sat vremena kroz glazbu, video i dramsku izvedbu istražuje izvitoperenu percepciju svijeta jednog činovnika kojeg društvo marginalizira i otpisuje kao nepoželjnog. Predstava je nastala prema istoimenoj pripovijetki N. V. Gogolja koja je jedan od najranijih detaljnih prikaza shizofrenije i to puno prije nego je bolest dobila svoje mjesto i ime u medicini, no ne analizira bolest u medicinskom smislu, već propituje društvo u kojem pojedinac pokušava pronaći smisao vlastitog postojanja, društvenog položaja i identiteta uopće. Riječka je publika ovu nagrađivanu predstavu gledala na Festivalu malih scena 2016. godine, kada je Ozren Grabarić dobio nagradu za najboljeg glumca, Marjan Nećak nagradu za najbolju glazbu, a Novi list joj je dodijelio nagradu Mediteran. Predstava se izvodi na engleskom i španjolskom jeziku.

 

  • Rapture and Rage

Dvije izvedbe:

24.10.2019. u 18:30 sati – nakon prve izvedbe planiran je razgovor s Igorom Bezinovićem i Ivanom Cerovcem, u 20:00 sati, HKD na Sušaku

25.10.2019. u 18:30 sati, HKD na Sušaku

Cijena 30 kuna

LIGNA (Njemačka/Bugarska)

Program u sklopu Zoom Festivala

Kako u Europi tako i diljem svijeta autoritarni pokreti, stranke i vlade su u porastu  obećavajući nam nacionalni preporod kroz potpuno podčinjavanje pojedinca moćima homogenog kolektiva koji se protiv navodno iskvarenog svijeta treba boriti za nas. Autori predstave se pitaju zašto je podčinjavanje, inicijalni korak prema fašizmu, toliko primamljivo da može biti i izvorom užitka, zašto se autoritarna vodstva pojavljuju kao rješenja u trenucima krize i konačno, kako bi trebalo oblikovati društvene odnose i situacije da bismo se suprotstavili takvoj fascinaciji?

Izvedba se izvodi u obliku više serija studija autoritativnih režima, a publika prati priču preko audio slušalica i na taj način aktivno sudjeluju u samoj izvedbi predstave. Polazna i repetitivna točka predstave je povijesni estetizirani narativ fašističkog poretka u Europi: vladavina talijanskog nacionalnog pjesnika D’Annunzija u Rijeci – tada zvanoj Fiume – koja ove godine obilježava 100. obljetnicu okupacije. Iako taj događaj mnogi smatraju tek zanimljivom povijesnom anegdotom, on i danas baca sjenu na naše doba i treba ga analizirati i shvatiti i u današnje vrijeme ponovnog uspona autoritarizma.

 

  • Nemogući plesovi

25.10.2019. u 21 sat, Filodrammatica, Velika dvorana

Cijena 30 kuna

BADco 

Program u sklopu Zoom Festivala

Nemogući plesovi izvedbeni je rad koji je nastao povodom izložbe posvećene američkom postdramskom kazališnom kolektivu Goat Island i premijerno je izveden u svibnju 2019. u Chicago Center for Culture. Rad je temeljen na dokumentaciji i partiturama sekvence “Impossible Dances” (“Nemogući plesovi”) iz predstave Goat Islanda The Sea & Poison i zapisima Johna Cagea uz njegovu kompoziciju Freeman Etudes.

 

  • Lolipop

25.10.2019. u 19:30 sati u Zajc Labu, (Delta 5, Ivex)

Cijena 75 kuna

Autorski projekt Aleksandre Stojaković Olenjuk i Nataše Antulov u sklopu programa ZAJC LAB.

Lolipop je monodrama s elementima stand-upa i performativne umjetnosti koja govori o tome što je seksualna intimnost i što na nju utječe. Je li to pornografija? Rad? Jogurt iz vrtića? Ministarstvo zdravlja? Iscrpljenost? Sram? Slobodno vrijeme? Sva značajna društveno-politička previranja razmišljala su o konceptu seksualnog života: od viktorijanske Engleske preko boljševičke revolucije do slavne revolucije 68. Iako nam se čini da seksualnost u neoliberalnom kapitalizmu ne bi trebala imati problema sa seksualnim oslobađanjem, činjenica je da je bila zatvorena u iscrpljenosti, hiperindividualizaciji, nedostatku seksualnog obrazovanja, konzumerizmu i konzervativizmu proizašlom iz straha od višestrukog izbora. Razgovor o seksu postaje sve složeniji.

 

  • Down, by law

26.10.2019. u 20:00 sati, Zajc Lab, (Delta 5, Ivex)

Cijena 75 kuna

Redateljica i koreografkinja: Mila Čuljak

„Down, by Law” je monodrama pisana kao impresija razdoblja od rođenja dječaka Borisa do trenutka kada je tekst napisan. Borba sa željama, očekivanjima, trajanjima, operacijama i bolestima usađena u višak 21. kromosoma gradila je i posebno roditeljstvo koje je autorica upisivala u novi kod – izvedbeni kod zajedništva. Autorica monodrame, Mila Čuljak, koja je Borisova majka, stremila je ojačanju svakodnevice koja je donijela silinu emotivnog, organizacijskog, njegovateljskog i društvenog balansiranja. U želji da ova priča, kao i Boris, doprinese shvaćanju i podršci zajednice osobama s Down sindromom, tražila je tijelo koje će ju ispisati, isplesti i isplesati.

 

  • 4 allegra, 1 allegretto i 2 bolera

Dvije izvedbe:

23.10.2019. u 19:30 sati

26.10.2019. u 18 sati

Cijena 75 kuna

Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca

4 allegra, 1 allegretto i 2 bolera je sedam baleta u jednoj večeri, razigran i energičan program na glazbu Ludwiga von Beethovena, Fédéric Chopina i Mauricea Ravela. Večer su koreografirali Kristian Lever, Andonis Foniadakis i Maša Kolar koji su uspjeli prikazati ansambl koji očarava emocijama i uživa u trenutku na pozornici.

 

  • Eksplodirani razmaz

26.10.2019. u 19:30 sati, Delta Lab (Ivex, Delta 5)

Cijena 30 kuna

Zrinka Užbinec

Program u sklopu Zoom Festivala

Prijateljsko upozorenje – u predstavi se pojavljuje glava koja gleda svoju stražnjicu izdaleka, jedan veliki trbuh, malene svjetleće oči opasnog pogleda, zatvorena usta koja grizu a ponekad proizvode neugodne zvukove i poneki neupotrebljivi nokat. Uočava se također kratki ples za imaginarnu mačku te noga robota koja udara zrak. Eksplodirani razmaz je koreografski pokušaj sastavljanja čudovišta. Nadahnut je isječcima fotomontaža i sastavlja se od eksplodiranih dijelova plesa i pokreta te gesti, slika i značenja.

Ples Eksplodiranog razmaza nastaje iz želje da se koreografski izazove normativna i jednoslojna percepcija tijela, pritom se zauzimajući za monstruozno, tijelo “između”, tijelo eksplodirajuće mašine.

Zrinka Užbinec ovim koreografskim radom istražuje himernu i montažnu percepciju plesnog tijela, uzimajući u obzir prekide i “glitcheve” vlastitog plesa.

 

  • Travelogue

26.10.2019. u 18:30 sati, HKD na Sušaku

Cijena 50 kuna

Suvremena plesna predstava Trafik teatra
Koreograf: Žak Valenta
Plesači: Iva Nerina Sibila, Eleonora Magdalena Vrdoljak, Toni Flego, Zvonimir Kvesić
Glazba: Dušan Maksimovski
Scenografija: Lara Badurina
Kostimi: Dajana Jurman Osip
Dizajn svijetla: Miljenko Bengaz
Produkcija: Trafik, Ganz novi festival, Periskop festival
Projekt je podržam od strane Ministarstva kulture RH, Grada Rijeke, Županije Primorsko goranske

Ishodište projekta nalazi se u susretu izvođačkog tima koji se sastoji od mladog (Flego, Vrdoljak) i starijeg izvedbenog para (Sibila, Valenta/Kvesić). Su-postavljajući te dvije izvedbene kvalitete i snage (mladost nasuprot iskustvu) TRAVELOGUE otvara niz intrigantnih pristupa istraživanju plesnog nasljeđa, kao i mehanizma pamćenja, pohranjivanja, ali i predviđanja budućnosti plesa.

Nasljeđe, njegov značaj i prijenos na nove generacije te percepcija i recepcija u odnosu na njihove prethodnike podliježe procesima neograničene reinterpretacije, recikliranja i preobrazbe u novi koreografski jezik. Aktivacija izvedbenosti je i u mogućnosti odbacivanja i anti-interpretacije, grešaka u tumačenju i teškoća s arhiviranjem plesa kao živoga umjetničkoga medija. Rad je inspiriran poezijom Maka Dizdara. Makovim riječima: „Ti znaš da put od tebe do mene nije isto što i put od mene do tebe“

 

  • Bez voznog reda i Refleksije

26.10.2019. u 20:15 sati, HKD na Sušaku

Cijena 50 kuna

Plesna grupa Magija

Bez voznog reda i Refleksije dvije su polusatne inkluzivne plesne predstave nastale u umjetničkoj kolaboraciji članova plesne grupe Magija i njenih suradnika (plesači nezavisne suvremene plesne scene, Udruga gluhih i nagluhih PGŽ Rijeka, OŠ za klasični balet i suvremeni ples pri OŠ Vežica) sa koreografkinjama i plesnim umjetnicama Gordanom Svetopetrić i Sanjom Josipović, te vizualnom umjetnicom Mašom Drndić. Obje izvedbe konceptualno promišljeno progovaraju kroz suvremeni i izvedbeni pokret, glumu, dok posljednja izvedba prožima ples, pokret i video projekciju. Po kvaliteti rada stvaraju nedjeljivu cjelinu jer istovremeno provode različitost i jedinstvo, i potiču nove načine promišljanja o plesu.

 

  • Događaj koji mijenja sve

26.10.2019. u 21 sat

27.10.2019. u 21 sat

Mjesni odbor Kozala, Volčićev trg 2

Cijena 30 kuna

Nataša Antulov i Aleksandra Stojaković Olenjuk

Program u sklopu Zoom Festivala

Događaj koji mijenja sve predstava je koja se bavi percepcijom vremena i događaja te pitanjem može li kazališna izvedba biti sistem u kojem se vrijeme materijalizira na način drugačiji od onog kakvim ga možemo prepoznati u našoj svakodnevnici. Uzimajući u obzir ritam, cezuru, dosadu, lijenost, akceleraciju, pražnjenje i punjenje sadržaja, spekulaciju i projekciju, jezik, umnažanje i brisanje slika itd. postaje zanimljivo upitati se što je to što čini vrijeme kazališne izvedbe i kako se ono može razlikovati od onoga kakvim ga određuje vrijeme naših društvenih konvencija?

Antulov – Stojaković Olenjuk feministički je izvedbeni kolektiv formiran 2013. Tokom rada na projektu “Pristajanja” (Drugo more). Nakon rada na projektima u polju reprodukcije i brige, nastavljaju s praksom u polju kazališne produkcije: 2019. izlaze s predstavom “Lolipop” (HNK Ivana pl. Zajca). “Događaj koji mijenja sve” je njihov treći autorski projekt.

 

  • Pli

Izvedba je na engleskom jeziku

                27.10.2019. u 19:30 sati, Filodrammatica, Velika dvorana

Cijena 30 kuna

Viktor Černický (Češka)

Program u sklopu Zoom Festivala

PLI je novi projekt na granici između plesa, cirkusa i performansa Viktora Černickog. U ovom fizičkom odrazu Leibnizove filozofije izvođač ulaže napor i kreće u šizofrenu rekonstrukciju Univerzuma. Bilo da se radi o arhitekturi prostora ili dizajniranju naših misli, Pli se suprotstavlja tim krhkim strukturama beskrajnom ljudskom dinamikom.“U strogo zadanom prostoru i s 22 konferencijske stolice, barokna robusnost zamjenjuje se se prostornom skromnošću, a minimalizam materijala nadoknađuje veliko nagomilavanje motiva.”