Na ovom Retoxu okupljamo aktere koji interveniraju u područje jednog od najdinamičnijih i najzapuštenijih susjedstava u širem središtu grada, pretvarajući ga svaki svojim malim akcijama u prostor po mjeri lokalne zajednice.

Nakon dugog perioda očekivanja revitalizacije ovog područja i njegove integracije s obližnjim gradskim centrom, oko tog pitanja, ususret provedbi projekta Rijeka 2020 Europske prijestolnice kulture, okupile su se domaće i međunarodne stručne snage te lokalni mjesni odbor i sami mještani.

Urbanu regeneraciju Školjića planiraju tako umjetnici i socijalni dizajneri iz Citytoolbox mreže, berlinskog centra ZK/U – Zentrum für Kunst und Urbanistik, podržani s Goethe-Institut Kroatien – Miodrag Kuč, Matthias Einhoff, Kaja Pogačar i Robert Veselko. Suradnja s njima omogućena je kroz programski pravac Slatko i slano, a njihova je namjera predložiti suvremene umjetničke i eksperimentalne metode razvoja zapuštenog urbanog područja i učiniti ga inkluzivnijim i progresivnijim. Tijekom dosadašnjih studijskih posjeta uvidjeli su neobičan potencijal kanjona Rječine okruženog industrijskom baštinom i graničnim zonama, a da bi ga uspjeli iskoristiti, ovi umjetnici trebaju i lokalne suradnike i resurse da se pridruže procesu.

Zato ih kroz ovaj Retox upoznajemo s angažiranom lokalnom zajednicom, odnosno građanima koji na Školjiću realiziraju dva projekta kroz sudionički program Zeleni val. Iza obje urbanističke, participativne i ekološke mikro-intervencije stoji inicijativa Kvart za 5, a provodi ih u uskoj suradnji s novoizabranim, aktivistički orijentiranim Mjesnim odborom Školjić – Stari grad. U neposrednoj blizini i u okviru ovog mjesnog odbora priprema se još jedan projekt sudioničkog programa Zeleni val – Primorski park udruge Urbani separe.
U partnerstvu sa Slatko i slano, KD Čistoća, udrugom Urbani separe, Ri:Use centrom i Sekcija mladih arhitekata, Zeleni val na Školjiću donosi i zelene paviljone koji će oplemeniti kontroverzni Klobučarićev trg (ispred OŠ Nikole Tesle).

Pozivamo sve koje zanima obnova urbanih prostora i planovi za uređenje Školjića da dođu poslušati prezentacije idejnih rješenja i sudjeluju u otvorenoj raspravi koja će potom uslijediti.

Polagana urbanistička, ali i socijalna transformacija Školjića postaje primjerom na razini cijelog grada, kroz koji će se ogledati posljedice preuzimanja građanske odgovornosti za uređenje svoje neposredne životne sredine, ali i utjecaj manjih arhitektonskih intervencija u procesu aktiviranja i obnove urbanoga prostora.