RI–thinking History naziv je posebnog programa četvrtog izdanja History Film Festivala – međunarodnog festivala povijesnog dokumentarnog filma.

RI-thinking History program je sastavljen od filmskih projekcija, razgovora publike i gostujućih filmskih autora, tematskih predavanja i panela te izložbe. Svojevrsna je posveta Rijeci kao gradu jedinstvene povijesti, a posebno je osmišljen za godinu u kojoj Rijeka postaje Europska prijestolnica kulture. 

Program će započeti otvorenjem multimedijske izložbe Od imaginacije do animacije: šest desetljeća Zagreb filma, posvećene slavnim umjetničkim ostvarenjima nastalima u okviru te institucije koja je do danas proizvela više od dvije tisuće animiranih, dokumentarnih, edukativnih i igranih filmova te reklamnih spotova. Toj povijesti pripada globalno prepoznatljiv fenomen Zgrebačke škole crtanog filma te više od 500 nagrada, među kojima posebno mjesto zauzima prestižna nagrada Američke filmske akademije Oscar za najbolji animirani film dodijeljena 1962. godine Surogatu Dušana Vukotića. Osim filmova, izložba prikazuje vrijednu arhivsku građu Zagreb filma, Hrvatskog državnog arhiva i privatnih zbirki – crteže, skice, celove i autentične predmete, smještajući ih u kontekst vremena u kojem su nastajali. Izložba nas uvodi u čaroban svijet animacije u kojem će s nostalgijom uživati starije generacije, a najmlađi će pak upoznati i prepoznati svima nam poznate i drage likove, poput primjerice Profesora Balthazara. Razlog iza uspjeha kultnog serijala o profesoru koji svojom mudrošću i altruizmom pomaže prijateljima u trenucima nevolje leži u snažnoj univerzalnoj poruci mira i prijateljstva. Pritom valja i spomenuti da je šareni Balthazargrad nastao inspiriran Rijekom.

U 2020. godini čitav svijet, pa tako i Rijeka obilježavaju 100-ti rođendan omiljenog filmskog genija, Federica Fellinija. Program posvećen Felliniju uključuje izložbu fotografija Za stolom s Fellinijem, prisjećajući se Artusija. Dvije obljetnice slavnih Talijana, Federica Fellinija (stogodišnjica rođenja) i Pellegrina Artusija (dvjestogodišnjica rođenja), ujedinjene su u ukusnom spoju filma i hrane. Fellini je jedan od najvećih redatelja u povijesti kinematografije, a Artusi gastronom i pisac, autor čuvene knjige recepata Znanost o kuhinji i umjetnost uživanja u dobroj hrani (1891). Ovom izložbom fotografija vezanih uz kulinarske scene i prizore blagovanja, preuzetih iz Maestrovih filmova, odajemo im počast. Slike su to koje dokumentiraju scene i protagoniste okupljene na raskošnim gozbama (vjenčanja, proslave), oko užih obiteljskih stolova ili objeda u osami. Ne nedostaje backstage fotografija snimljenih na marendama filmske ekipe i redatelja, te iz poznatih reklama koje je režirao Fellini. Fellinijevski svijet ovjekovječen je od Danguba (1953), pa sve do Ginger i Freda (1986). Tu su i fotografije iz poznatih remek-djela, poput Ceste (1954), Slatkog života (1960), Osam i pol (1963) i Amarcorda (1973). Fotografska dokumentacija rezultat je rada nekih od najistaknutijih fotografa talijanske filmske scene, a potječe iz javnih arhiva i privatnih zbirki. Izložbu obogaćuje projekcija reklamnog spota Visoko društvo – Rigatoni, kojeg je Fellini (zajedno s direktorom fotografije Enniom Guarnierijem) snimio 1985. za Barillu, praćena originalnim snimkama i redateljevom naracijom. Uz izložbu prikazat će se i tri sjajna dokumentarna filma redatelja Gideona Bachmanna koji govore o Fellinijevu radu i životu: Ciao, Federico, Fellinikon i Fellini disegna Bachmann.

U sklopu programa RI-thinking History premijerno će se prikazati dvije epizode dokumentarnog serijala Fiume crno-crveno Rijeka (F.C.C.R.) koji otkriva začetke totalitarnih ideologija i pokreta koji su harali europskim kontinentom kroz 20. stoljeće. Ta su događanja obilježila riječku povijest posljednjih stotinjak godina – od osnutka prve totalitarne države, fašističke okupacije, boljševičkog pokreta, nacističke uprave, komunističkog prevrata i propasti socijalističkog sustava, borbe za samostalnost hrvatske države, nedovršenih i/ili promašenih tranzicijskih postupaka, euroatlantskih udruživanja, do totalitarnih izazova našeg vremena i Rijeke kao Europske prijestolnice kulture 2020. godine.

Filmski znalci Daniel Rafelić i Dejan Dabić publici će otkriti drugu, filmofilsku stranu Tita u predavanju Tito na velikom i malom ekranu koje će biti obogaćeno rijetkim arhivskim snimkama u posjedu Filmskih novosti iz Beograda.

Raspored:

utorak, 08. rujna, Galerija Kortil
20:00 otvorenje programa izložbom Mala kronika – klasici Zagrebačke škole crtanog filma
Projekcije crtanih filmova Vatroslava Mimice uz pogovor Vinka Brešana

srijeda, 09. rujna, atrij HKD-a na Sušaku
20:00 otvorenje izložbe fotografija Za stolom s Fellinijem, prisjećajući se Artusija i projekcija dokumentarnog filma Ciao Federico

Galerija Kortil
18:00 – 22:00 izložba Mala kronika – klasici Zagrebačke škole crtanog filma

četvrtak, 10. rujna, atrij HKD-a na Sušaku
18:00 – 22:00  izložba Za stolom s Fellinijem, prisjećajući seArtusija
19:00 projekcija filma Fellinikon
20:00 Tito na velikom i malom ekranu predavanje Daniela Rafaelića i Dejana Dabića uz rijetke arhivske snimke Filmskih novosti iz Beograda

Galerija Kortil
18:00 – 22:00 izložba Mala kronika – klasici Zagrebačke škole crtanog filma

petak, 11. rujna , atrij HKD-a na Sušaku
18:00 – 22:00  izložba Za stolom s Fellinijem, prisjećajući seArtusija
20:00 premijera serijala Fiume crno – crveno Rijeka; projekcija prvedvije epizode i razgovor s autorima

velika dvorana HKD-a na Sušaku
19:00 projekcija filma Fellini Disegna Bachmann

Galerija Kortil
18:00 – 22:00 izložba Mala kronika – klasici Zagrebačke škole crtanog filma

subota, 12. rujna, atrij HKD-a na Sušaku
18:00 – 22:00  izložba Za stolom s Fellinijem, prisjećajući se Artusija
19:00 promocija monografije Milena Dravić uz sudjelovanje autorice Anite Panić
20:00 promocija igre MemoRi u suradnji sa Zakladom Sveučilišta u Rijeci

Galerija Kortil
18:00 – 22:00 izložba Mala kronika – klasici Zagrebačke škole crtanog filma