Group 42 CopyGroup 35Group 42Group 42 Copy 3Group 34Group 42 Copy 2
Vijesti

Monitoring i evaluacija projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture

Europska prijestolnica kulture je tijekom godina postala jedan od najprestižnijih kulturnih događaja koji uspješno doprinosi razvoju gradova i pozitivno utječe na kulturne, društvene i gospodarske aspekte razvoja. Smatra se jednim od ključnih načina za strateško ulaganje u kulturu na lokalnoj i regionalnoj razini, međutim još uvijek nedostaje koherentna baza podataka koja bi omogućila bolje razumijevanje prednosti EPK projekta, kao i njegovih kratkoročnih, srednjoročnih i dugoročnih ostavština u gradu domaćinu.

Europska komisija je u razdoblju od 2007. do 2019. godine osiguravala vanjsku i neovisnu procjenu svih EPK gradova. Pored toga, mnogi su gradovi pokretali i provodili vlastite procjene naslovne godine, pritom slijedeći različite modele i pristupe. Međutim, dosadašnje evaluacije su ukazale na važnost promijene pristupa i osmišljavanje zajedničkih smjernica i kriterija za evaluaciju različitih EPK projekata kako bi bili međusobno usporedivi.

Iz tog je razloga 2014. godine Europska unija unijela ključnu promjenu vezanu uz evaluaciju EPK projekata za gradove koji će titulu nositi u periodu između 2020. i 2033. godine, a slijedom koje ti gradovi imaju obavezu provesti vlastite procjene rezultata naslovne godine. Rijeka i Galway, kao izabrane Europske prijestolnice kulture u 2020. godini, bit će prvi gradovi koji su obvezni provesti vlastite evaluacije rezultata naslovne godine.

Monitoring i evaluacija projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture podrazumijeva praćenje i procjenu gospodarskih, ekoloških, društvenih i kulturnih utjecaja projekta, postavljanjem početnog okvira za praćenje podataka po ključnim učincima (prije same naslovne godine) i analizu podataka kroz više godina. Provedba ovog pionirskog evaluacijskog poduhvata postavit će temelje za buduće evaluacije EPK gradova, a istovremeno predstavlja važan istraživački doprinos razvoju evaluacija i praćenja različitih promjena u kulturnom sustavu u Republici Hrvatskoj.

Korist od evaluacije će imati, prije svega, Grad Rijeka kao nositelj titule, ali i drugi gradovi širom Europe koji žele iz iskustva EPK gradova učiti o mogućim učincima ulaganja u kulturu. Istovremeno, ovakav pristup evaluaciji pomoći će Europskoj uniji u boljem procjenjivanju kumulativnog utjecaja EPK inicijative.

Monitoring i evaluaciju projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture provode Filozofski fakultet u Zagrebu, IPSOS, WYG Savjetovanje, Institut za razvoj i međunarodne odnose, MAP Savjetovanje. Voditelj projekta monitoringa i evaluacije dr. sc. Dragan Bagić, izvanredni profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, predstavit će proces monitoringa i evaluacije projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture u ponedjeljak 27. svibnja 2019. u 15.30 sati u RiHubu (Ivana Grohovca 1/a, Rijeka).