Group 42 CopyGroup 35Group 42Group 42 Copy 3Group 34Group 42 Copy 2
Vijesti

Počele prijave na radionicu upotrebe instrumenta za simultanu sintezu slike i zvuka – Phosphorm

Od 2. do 4. listopada 2020.g. u galeriji DeltaLaba (Delta 5, Rijeka, prizemlje), svakodnevno između 10 i 13 sati, održavat će se radionica PHOSPHORM: Audio-video sintesajzer, u sklopu Vector Hack Festivala. Festival je sastavni dio programa Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture, a voditelj radionice je Branimir Štivić, kojem će povremeno asistirati Ivan Marušić Klif.

PHOSPHORM je instrument za simultanu sintezu slike i zvuka. Dvanaest oscilatora spojenih u kompleksnu mrežu stvaraju zvučne valove koji generiraju animirane Lissajous krivulje, a zamišljen je kao instrument primarno namijenjen izvedbama uživo.

Na radionici će polaznici odgovoriti na sljedeća pitanja: kako možemo vidjeti zvuk, kako nastaje slika na osciloskopu, što su Lissajouskrivulje, što je RaspberryPi, koje su prednosti open source softwarea, kako raditi mapiranje MIDI kontrola te kako svirati s ovakvim eksperimentalnim instrumentom.

Naglasak radionice je na upotrebi, sviranju i igranju PHOSPHORMA, tehničko predznanje za zainteresirane sudionike nije potrebno, ali svako poznavanje tehnike i alata je dobrodošlo. Radionica je ograničena na 10 polaznika, a prijave na radionicu zaprimaju se na mail vectorhackfestival@gmail.com do utorka, 29. rujna ili do popunjenja mjesta.

Polaznici ne moraju nositi svoju opremu, već u parovima mogu koristiti 5 kompleta postojeće opreme, a ukoliko netko želi donijeti svoju opremu, potrebno je: Raspberry Pi 3+ ili 3b+ (+ napajanje, SDkartica) te Korg Nanokontrol 2 (ili neki drugi MIDIkontroler).  

Polaznici će 4. listopada, posljednjeg dana, imati priliku demonstrirati naučeno, u sklopu večernjih AV performansa u dvorani Exporta na Delti, na 14 metarskom projekcijskom platnu.

Najavljeno događanje organizirano je uz poštivanje svih važećih preporuka za sprječavanje zaraze bolešću COVID-19. Svi se sudionici i posjetitelji pozivaju na poštivanje preporuka: pojačanu osobnu higijenu, fizičku udaljenost te nošenje zaštitnih maski za lice, koje je obavezno u zatvorenom prostoru.

Detaljnije o PHOSPHORMU

PHOSPHORM radi na Raspberry Pi minijaturnim računalima i može istovremeno pokretati HDMI ekrane i projektore, analogni osciloskop i zvučnike. 

Kada se električni signal sintetizira i prikaže kao zvuk i slika na CRT televizoru, osciloskopu ili nekom drugom vektorskom monitoru dobiva se nešto što se naziva vektorska sinteza. Vektorska sinteza je direktna poveznica slike i zvuka. Iako postoji više metoda prikaza vektorske grafike na X-Y monitorima, Lissajous krivulje su sigurno jedne od najzabavnijih. 

Generirani apstraktni oblici dovoljno su jednostavni da se mogu vidjeti osnovni principi sinteze zvuka ali i žive strukture/slike/oblike koje se pojavljuju prikazom tog istog signala u video domeni. Osnovne principe vektorske sinteze, uz prolazak kroz ponešto osnovne teorije, najlakše je shvatiti samom igrom sa sintesajzerima. Jedan od takvih instrumenata je i PHOSPHORM, koji je open source projekt američkog programera Andrei Jaya.