Group 42 CopyGroup 35Group 42Group 42 Copy 3Group 34Group 42 Copy 2
Slatko i slano, Vijesti

Predstavljene umjetničke instalacije u prostoru – Time slip i Imminence

U sklopu pretprograma Rijeke 2020 Europske prijestolnice kulture, ovog su petka predstavljene dvije nove intervencije u prostoru: Time slip i Imminence, nastale kao suradnički projekt hrvatske umjetnice Ivane Frank i finskih arhitekata Tommija Gronlunda i Petterija Nisunena.

Instalacija Time slip svjetlosna je instalacija na mostu preko Rječine, a misao vodilja umjetnika bila je osuvremeniti tradicionalno mjesto okupljanja mladih i epicentar riječkog identiteta.

„Ova je instalacija osmišljena baš za Rijeku. Umjetnici su istraživali grad i tražili lokacije interakcije koje su njima bile zanimljive i odabir je pao na popularni Kont, mjesto koje je živo i dobro poznato u priči riječkog urbanog načina života i aktivno je među stanovništvom, pogotovo, među mladim ljudima. Osim samog Konta, umjetnicima je kao inspiracija poslužila i Rječina“

, istaknula je prilikom otvorenja instalacije Morana Matković, koordinaorica programskog pravca Slatko i slano Rijeke 2020 unutar kojeg su ove dvije intervencije i nastale.

Instalacija je postavljena na samom mostu na Kontu i to na način da je instalirana strobo rasvjeta u dužini 22,5 metara koja je programirana na način da se njezin intenzitet mijenja ovisno o brzini toka Rječine. Time je postignut efekt pulsiranja svjetla u ritmu rijeke. Instalacija je spojena na gradsku rasvjetu, uključuje se i gasi kao i ostala gradska rasvjeta, jednako kao što je i u funkciji gradske rasvjete.

Instalacija u Rijeci ostaje sve do kraja 2020. godine.

Druga instalacija istih umjetnika, Imminence, otvorena je istoga dana u prostoru Muzeja moderne i suvremene umjetnosti, u jednom njegovom još uvijek nenaseljenom djelu, a riječ je o zvučnoj instalaciji koja uključuje vodu.

„Prilikom promišljanja o stvaranju ove instalacije umjetnici su se između ostaloga dotakli i problema klimatskih promjena, stoga i takvo ime instalacije. Riječ je o nečem neizbježnom, nešto što je trenutno goruća tema u svijetu, nešto što nam se zapravo već togađa i samim time je zastrašujuće“

, objasnila je viša kustosica MMSU-a Sabina Salamon.

Instalacija se sastoji od mreže staklenih cjevčica kroz koje curi voda. Instalacija sjedinjuje elemente vode, svjetla i zvuka te time aktualizira naličje novog gradskog kulturnog centra koji nastaje u postindustrijskom kompeksu Benčić. Na proljeće 2020. godine instalacija će biti izložena u galeriji Anhava u Helsinkiju u okviru predsjedanja Hrvatske Vijećem Europske unije.

Ivana Franke je hrvatska vizualna umjetnica koja se bavi istraživanjem svjetla usredotočujući se na perceptivne pragove. Od nekoliko desetina međunarodnih izložbi valja izdvojiti Schering Stiftung Project Space u Brlinu (2017.), Biennale u Shanghaiu (2016.), Peggy Guggenheim, Venecija (2011.), Deutsche Guggenheim, Berlin (2012.), Manifesta 7 (2008.), Biennale u Veneciji (2007.) i MoMA P.S.1. (2001.).

Tommi Gronlund i Petteri Nisunen djeluju kao umjetnički dvojac iz Helsinkija od polovice devedesetih, nakon završenog studija arhitekture. Do sada su ostvarili desetak javnih radova i sudjelovali na pedesetak žiriranih međunarodnih izložbi od kojih izdvajamo Biennale u Veneciji (2001.), Biennale u Moskvi (2009.), Art Unlimited, Basel Art fair (2005.).

 

Video i foto: mojarijeka.hr