Group 42 CopyGroup 35Group 42Group 42 Copy 3Group 34Group 42 Copy 2
Vijesti

45 predstavnika EPK gradova razmijenili iskustva u Rijeci

Čelnici projekata iz gradova koji su nosili, ili će tek nositi, titulu Europske prijestolnice kulture stigli su u Rijeku na dvodnevni Sastanak mreže EPK gradova koji se održava dvaput godišnje i to u gradovima koji će naredne godine biti nositelji ove prestižne titule.

Prvi ovogodišnji sastanak održan je u irskom Galweyu, a ovog utorka i srijede, 22. i 23. listopada održava se u Rijeci.

Delegati iz budućih i prošlih EPK gradova, njih više od 45, ovih dana borave u gradu Rijeci, a uz domaćine Rijeku 2020, na sastanak je stigla impresivna lista EPK predstavnika iz gradova – bivših prijestolnica kulture: Liverpoola 2008, Stavangera 2008, Pécsa 2010, Turkua 2011, Maribora 2012, Guimarãesa 2012, Marseillea 2013, Pilsena 2015, Monsa 2015, Wroclawa 2016, San Sebastiána 2016, Aarhusa 2017, Leeuwardena 2018, Vallette 2018; kao i gradova koji u ovoj godini nose titulu – Plovdiva 2019 i Matere 2019. Na listi sudionika su se našli i čelni ljudi iz Novog Sada 2021, Timisoare 2021, Esch-sur-Alzette 2022, Kaunasa 2022, Veszpréma 2023, Tartua 2024, Bodøa 2024 te naravno, Galwaya, koji će uz Rijeku 2020. godine nositi titulu Europske prijestolnice kulture.

Cilj dvodnevnog sastanka je međusobno dijeljenje znanja i iskustva gradova koje veže ova značajna titula, ali ujedno i prilika za razgovor o izazovima s kojima se susreću u svome radu.

“Ova neformalna mreža okuplja EPK gradove koji dijele iskustva i primjere dobre prakse, a iznimno je važna za umrežavanje. Gradu Rijeci je ovo također prilika za promociju svog EPK programa, kao i prilika pokazati kolegama način kako smo se pripremali za projekt koji je uspio promovirati vrijednosti koje i sama Rijeka zagovara – otvorenost, toleranciju i solidarnost”

, naglasila je time povodom direktorica partnerstva i komunikacija Rijeke 2020, Irena Kregar Šegota.

Voditeljica programa Galway 2020, Marilyn Gaughan Reddan istaknula je kako s riječkim timom koji priprema program Rijeke kao Europske prijestolnice kulture surađuju od prvog dana, još od 2014. godine te kako je suradnja i više nego uspješna.

“Oduševljena sam riječkim programom još od kada sam vidjela Knjigu prijave, a svaki put kada dođem u Rijeku otkrijem nešto novo iz programa što me oduševi. Program Europske prijestolnice kulture ne slavi samo državu odnosno grad koji nosi titulu , već je to projekt koji slavi cijelu Europu i mislim da je po tom pitanju Rijeka napravila odličan posao. Postoje neke sličnosti u programu između Rijeke i Galwaya, a od onoga što mi se posebno svidjelo iz riječkog programa mogu izdvojit primjerice program Učionice, 27 susjedstava, projekt Dječje kuće, a tu su naravno i brojni izvrsni glazbeni programi te brojne  umjetničke instalacije u javnom prostoru.”

, istaknula je Gaughan Reddan i dodala kako se vidimo u Rijeci iduće godine na Riječkom karnevalu.

I dok Rijeku iduće godine očekuje kulminacija programa Europske prijestolnice kulture, grad Novi Sad, to će osjetiti nakon nas, oni su nositelji titule 2021. godine.

“Slogan našeg programa je Za nove mostove i glavna ideja vodilja između ostaloga je reintegracija Novog Sada u europski kulturni prostor i izgradnja novih veza u našoj regiji koja je bila zahvaćena ratom. Imali smo punu podršku Rijeke i cijelog EPK tima u našem procesu prijave za ovu prestižnu titulu i hvala im svima na tome. Dobili smo dobre savjete, ostvarili odličnu suradnju za koju se nadam da će se nastaviti i u budućnosti i možete nas iduće godine očekivati u Rijeci na brojnim programima, a stižemo naravno i na Međunarodnu karnevalsku povorku 23. veljače”

, poručio je voditelj sektora za međunarodnu suradnju Novi Sad 2021., Vuk Radulović.

Engleski grad Liverpool ponio je titulu Europske prijestolnice kulture 2008. godine, a prema riječima direktora odjela za međunarodnu suradnju Liverpool EPK 2008., Neila Petersona, viđat ćemo ga u Rijeci i iduće godine.

“Upoznat sam sa programom koji ste pripremili za iduću godinu i mislim da je sjajan. Mnogo je programa zbog kojih želim iduće godine doći u Rijeku, grad koji se s Liverpoolom može povezati i kroz nogometne teme, kao dva grada sa odličnim nogometnim klubovima.”

Delegati su se prvog dana boravka u Rijeci detaljno upoznali s riječkim EPK programom, a posjetili su i izložbu “D’ Annunzijeva mučenica” u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja. Kao dio veće, kontinuirane izložbe Granice – između reda i kaosa, D’ Annunzijeva mučenica obilježila je  stogodišnjicu d’Annunzijeve okupacije Rijeke te poslala jasnu poruku koja se suprostavlja povijesnom i suvremenom fašizmu. Gosti su obišli i kompleks Benčić, odnosno budući Art kvart, a posjetili su Muzej moderne I suvremene umjetnosti gdje su pogledali izložbu “Mi nismo kao oni” koja tematizira migracije, pojam stranog i drugog.

U srijedu, 23. listopada, delegati će obići i 10 Lungomare Art lokacija diljem Kvarnera na kojima će niknuti 11 trajnih umjetničkih radova. Svi umjetnički radovi tiču se određenih posebnosti samog mjesta u kojem se postavljaju, a ideja vodilja je koncentrirati se na posebnost koja je važna lokalnoj zajednici, a koja u određenoj mjeri povezuje i baštinu i sadašnji trenutak. Na ovaj način, uz programski pravac Lungomare Art Europske prijestolnice kulture suvremena umjetnost izlazi iz muzeja i susreće se s lokalnim zajednicama stvarajući novu kulturno-umjetničko-turističku rutu. Drugi dan sastanka predviđen je i za radionice o jačanju kapaciteta EPK gradova te stvaranju održivih suradnji, a delegati mreže posjetit će i Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca.