Fantastičnom predstavom ‘Nevidljive zemlje’ finskog kazališta Livsmedlet Theatre, jučer je u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku otvorena 24. Revija lutkarskih kazališta.
Navedena predstava dio je programa EPK na Reviji, koji prema riječima ravnateljice Gradskog kazališta lutaka Rijeka, Magdalene Lupi Alvir donosi inovativno i istraživačko kazalište, odnosno lutkarske predstave koje na specifičan način istražuju lutkarstvo i brojne druge medije. Ove godine na Reviji lutkarskih kazališta koja traje od 4. do 11. studenog publika će imati prilike pogledati predstave 11 kazališta koja dolaze iz Finske, Njemačke, Slovenije, Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske.
„Sve predstave koje ćemo ove godine gledati pokazuju različite lutkarske poetike i predstavit će neke od suvremenih tendencija u lutkarstvu. Sve predstave na zanimljiv i proaktivan način istražuju i propituju brojna pitanja koja se tiču problema današnjeg vremena u kojem živimo, pa tako upravo ova predstava ‘Nevidljive zemlje’ govori o temi migracija i migranata i to na jedan intiman način blizak svakom današnjem gledatelju“
, istaknula je Lupi Alvir.
Predstava bez riječi, odnosno s povremenim intervencijama na izmišljenom jeziku, stavlja publiku u poziciju svjedoka putovanja migranata koji pokušavaju spasiti vlastite živote. U intimnoj atmosferi u kojoj se publika nalazi na pozornici u neposrednoj blizini glumaca, predstava gledatelja uvlači u današnju aktualnu problematiku migrantske krize i podsjeća nas kako je naše mišljenje o izbjeglicama pitanje odabira točke gledišta, jer ovi ljudi nisu neki drugi. U nekim drugim okolnostima, to bismo mogli biti mi.
Svečanom otvorenju Revije nazočila je i direktorica partnerstva i komunikacija RIJEKE 2020, Irena Kregar Šegota koja je istaknula zadovoljstvo što se Revija otvara upravom jednom od predstava iz programa EPK na Reviji, a tijekom trajanja Revije iz istog će programa publika još moći pogledati i predstavu ‘Glina, igra i ostale majmunarije’ u izvedbi njemačkog Thalias Kompagnons, predstavu ‘Greb, greb, kra, pljus’ u izvedbi Lutkovnog gledališča Ljubljana te predstavu u nastajanju ‘Carevo novo ruho’ u zajedničkoj izvedbi Lutkovnog gledališča Maribor i Gradskog kazališta lutaka Rijeka.
„Gradsko kazalište lutaka ima važnu ulogu u programu Europske prijestolnice kulture koji nas očekuje iduće godine, budući da su nam važan partner u sklopu programskog pravca Dječja kuća, ali i u fizičkoj Dječjoj kući koja će se kao prva takva u cijeloj Hrvatskoj, otvoriti iduće godine u art kvartu Benčić. Bit će to mjesto na kojem će se stvarati program namijenjen djeci, ali i u kojem će djeca biti sukreatori programa, jedan inovativan novi prostor u potpunosti posvećen aktivnostima za djecu“
, dodala je Kregar Šegota.
Reviju lutkarskih kazališta uz Ministarstvo kulture i Primorsko-goransku županiju, sustavno podupire i Grad Rijeka, pa je tako upravo riječkom gradonačelniku Vojku Obersnelu pripala čast da i službeno otvori ovogodišnju Reviju. Tom je prilikom istaknuo kako je Revija uvijek bila mjesto na kojem su se okupljala ne samo hrvatska, već i inozemna kazališta, te kako su se od samih početaka uvijek propitivali noviteti u lutkarskom kazalištu i tražila se nova kreativnost. „Upravo takav način promišljanja uklapa se općenito u koncept promišljanja kulture u Rijeci, istančan osjet za kvalitetu, a ne samo za praćenje trendova, težnja istraživanju nečeg novog. To nije lako, ali se s vremenom pokazalo kao nešto što daje rezultata i iznimno mi je drago da su okolnosti takve da ćemo upravo iduće godine, u godini Europske prijestolnice kulture obilježiti četvrt stoljeća naše Revije lutkarskih kazališta“, istaknuo je Obersnel.
Osim lutkarskih predstava, ovogodišnja Revija donosi i popratne programe, pa su tako u atriju Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku otvorene i dvije izložbe, ’90 godina UNIMA-e’ autorice Livie Kroflin i ‘Lutke osvajaju Hrvatsku 1920.’ autorice Antonije Bogner Šaban.
„UNIMA je najstarija međunarodna kazališna organizacija, osnovana 1929. godine u Pragu, a budući da se radi o dugoj povijesti, na ovoj smo se izložbi fokusirali samo na hrvatsko djelovanje unutar organizacije. Hrvatski centar UNIMA-e osnovan je 1992. godine i vrhunac sudjelovanja tijekom svih tih godina svakako je bio Svjetski kongres UNIMA-e koji je 2004. godine održan upravo u Rijeci“
, rekla je Kroflin.
Izložba ‘Lutke osvajaju Hrvatsku 1920.’ koja govori o gotovo stogodišnjoj povijesti lutkarstva u Hrvatskoj podijeljena je u četiri segmenta – Zagreb, Split, Osijek i Sušak odnosno Rijeka.
„Lutkarstvo u Hrvatskoj službeno je započelo 1920. godine iako prve naznake lutkarstva datiraju još iz 1916. godine. Prva javna lutkarska predstava ‘Petrica Kerempuh i spametni osel’ izvedena je u Hrvatskom glazbenom zavodu u Zagrebu, a zanimljivost kada govorimo o Rijeci je da je Viktor Car Emin pisao lutkarske predstave za kazalište na Sušaku. Svojom dugogodišnjom tradicijom Revija lutkarskih kazališta dala je veliki doprinos dugogodišnjoj lutkarskoj priči u Hrvatskoj“
, objasnila je Bogner Šaban.
I ove godine neizostavan dio Revije je i radionica i igraonica koja će se održati u atriju HKD-a, 9. studenog s početkom u 12 sati i koja će zasigurno kao i svake godine okupiti mnoštvo djece i roditelja na kreativnom druženju i izradi lutaka. Program koji je besplatan za sudjelovanje osmislili su likovni umjetnici Gradskog kazališta lutaka Rijeka, a sudjelovat će i glumci lutkari.
A da je publika važan segment Revije lutkarskih kazališta pokazuje nagrada publike koja će se i ove godine dodijeliti najbolje ocjenjenoj predstavi upravo od strane gledatelja. Autor statue koja će biti dodijeljena je Vanja Cuculić koji svake godine napravi skulpturu inspiriranu nekim riječkim motivom, a ove godine to je trsatski zmaj koji je postao igračka klepetalica.
Cjelokupni program 24. Revije lutkarskih kazališta potražite na web stranici Gradskog kazališta lutaka Rijeka.