U utorak, 6. listopada 2020.g. u 10 sati u Exportu na Delti održat će se konferencija za medije na kojoj će biti najavljeno otvorenje izložbe Piratska skrb: učiti iz neposluha, koja je sastavni dio programa Dopolavoro projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture.
Na konferenciji za medije govorit će:
- Marcell Mars, inicijator i istraživač projekta
- Davor Mišković, direktor udruge Drugo more i voditelj programa Dopolavoro
- Emina Višnić, rukovoditeljica programa RIJEKE 2020
Izložba Piratska skrb: učiti iz neposluha bit će otvorena u četvrtak, 8. listopada u 20 sati u prostoru Exporta na Delti. Njome će se predstaviti međunarodna mreža aktivista i istraživača koji se protive kriminalizaciji solidarnosti i rade na izgradnji zajedničkih sustava skrbi za ljude.
Naime, živimo u svijetu u kojem kapetanice hapse jer spašavaju ljudske živote na moru; svijetu u kojem nekome tko downloada znanstvene članke prijeti 35 godina zatvora; svijetu u kojem neki riskiraju progon zbog toga što doturaju kontracepcijska sredstva onima koji ne mogu legalno do njih. Ljudima prijeti nevolja sa zakonom jer daju hranu siromašnima, lijekove bolesnima, vodu skapavajućima, krov nad glavom beskućnicima. Unatoč tome heroine ne posustaju pružati skrb i prkositi zakonima. One su pirati.
Izložba ostaje otvorena do 1. studenog, svakim danom od 11 do 21 sat, a ulaz je slobodan.
Projekt su inicirali istraživačica Valeria Graziano i istraživači Marcell Mars i Tomislav Medak, a pridonijeli su mu: Laura Benítez Valero, Emina Bužinkić, Rasmus Fleischer, Maddalena Fragnito, Mary Maggic, Iva Marčetić, Paula Pin (Gynepunk), Power Makes Us Sick (PMS), Zoe Romano, Chris Gorodtzki i Morana Miljanović (Sea-Watch), Cassie Thornton, Ivory Tuesday, Ana Vilenica i Women on Waves.
Projekt Piratska skrb iniciran je na Centru za postdigitalne kulture Sveučilišta Coventry, a razvija se uz podršku Rijeka 2020 – Europske prijestolnice kulture i bečkog muzeja Kunsthalle. Izložbu producira Drugo more.