Kompas je plesni i kazališni odgovor na klasični grčki ep o Odiseju, ovaj puta iz ženske perspektive.

Iako se Odiseja čini pomalo narativno naivnom, pripovjedna struktura Odiseje gradi poseban fikcionalni labirint koji se može iščitati kao osobno putovanje intimnim svemirom, ali i kao parabola nove Europe. Odiseja, kao ep o moru i pomorskim avanturama, ironično je transformirana u istraživanje samoće. Dašak morske soli i algi, prostranstva obale i tajna pristaništa, tišina zaljeva, vjetrovi i oluje, munje i tama, ptice i ribe, zvuk jedara i morska pjena, tajanstvene plovidbe i očajnički brodolomi dokaz su da smo u svojoj biti sami, na novim obalama uvijek percipirani kao stranci, čak i kada smo intimno isprepleteni.

Predstava Kompas izazvala je veliki interes javnosti i struke te je imala prilike gostovati na nekoliko plesnih festivala od kojih posebno ističemo Operaestate Festival Veneto 2018. u Bassano del Grappa u Italiji, Atos de fala 2019. u Rio de Janeiro te jedan od najstarijih i najvećih plesnih festivala u svijetu Impulstanz 2019. godine u Beču. U 2020. godini dogovaramo gostovanja diljem Europe te posebno ističemo gostovanje na Tanzplatformu u Munchenu te gostovanje u Genevi od 18.-20.11.2020.

PROGRAM:
nedjelja, 11. listopada – dvorana Filodrammatice (Korzo 28, Rijeka)
10.00 – 13.00 – radionica Praksa i značenje – voditelji Petra Hrašćanec i Saša Božić
Radionica Petre Hrašćanec i Saše Božića bavit će se praksama suvremenog plesa/kazališta i praksama performansa, suprostavit će se navedene izvedbene prakse, vidjeti koliko se hrane jedni drugima te raspraviti pitanje izvedbenih materijala. Radionica je namijenjena mladim umjetnicima sa interesom i bazičnim predznanjem o izvedbenim umjetnostima, profesionalnim glumcima i plesačima, studentima plesa i glume te ostalim zainteresiranim studentima i građanima. Broj polaznika je ograničen na 12, radionica je besplatna. Prijave: festival.periskop@gmail.com

„Često nismo svjesni da naša vlastita praksa već  unaprijed kreira vrlo jak okvir kako se naši izvedbeni materijali promatraju i shvaćaju. Cilj ove radionice bit će pozabaviti se onim kompozicijskim praksama koje su povezane s pojmovima koje koristimo u vlastitim umjetničkim radovima, kao što su: otvorenost, suptilnost, jasnoća i raznolikost. Prateći  interes svakog polaznika radionice pokušat ćemo analizirati postupak kreacije izvedbenog  materijala (specifičnog ili ne) odabrati njegov format i otkriti mnoštvo raznolikih  značenja koja materijal donosi na pozornicu, bio on kreiran u grupi ili osobno. Na temelju znanja o vlastitoj praksi koje dijelimo kao polazište, istražit ćemo što izvedbeni materijal jest u smislu njegove proizvodnje i istražiti kako on može postojati u različitim kontekstima, primjenjujući specifične alate između njegovog promišljanja i proizvodnje.”

19.00 -20.00 – razgovor s umjetnicom Simone Aughterlony
Razgovor s plesnom i izvedbenom umjetnicom Simone Aughterlony koja nastupa u sklopu programa Kompas Rijeka. Razgovor je koncipiran kao otvoreno predavanje o njezinom pristupu radu i projektima s posebnim naglaskom na projekt Kompas i recentnu trilogiju s temom bivanja strancem.

ponedjeljak, 12. listopada – dvorana Filodrammatice (Korzo 28, Rijeka)
10.00 – 13.00 – radionica Praksa i značenje – voditelji Petra Hrašćanec i Saša Božić
Radionica Petre Hrašćanec i Saše Božića bavit će se praksama suvremenog plesa/kazališta i praksama performansa, suprostavit će se navedene izvedbene prakse, vidjeti koliko se hrane jedni drugima te raspraviti pitanje izvedbenih materijala. Radionica je namijenjena mladim umjetnicima sa interesom i bazičnim predznanjem o izvedbenim umjetnostima, profesionalnim glumcima i plesačima, studentima plesa i glume te ostalim zainteresiranim studentima i građanima. Broj polaznika je ograničen na 12, radionica je besplatna. Prijave: festival.periskop@gmail.com

utorak, 13. listopada
20.00 – Izvedba Kompas – HKD na Sušaku
Izvedba je sastavni dio festivala Periskop. Prezentacija plesno-vizualnog projekta Kompas Rijeka. Kompas Rijeka želi prenijeti iskustvo muških tijela: pomoraca (Odiseja) na žensko tijelo. Koje priče, koje znanje prenosi tijelo koje nadilazi jezik? Gdje tijelo odstupa od jasnih kategorija i normativnih koncepcija, osobito s obzirom na koncepcije i fantazme roda i seksualnosti povezanih sa pitanjem rada danas.


Petra Hrašćanec i Saša Božić već duži niz godina djeluju na hrvatskoj i europskoj plesnoj i kazališnoj sceni i to u različitim formatima i produkcijskim okolišima. Njihove zajedničke radove obilježava inzistiranje na proceduralnoj prirodi radova, invencija scenskih jezika i poigravanje sa različitim dispozitivima izvedbe.

Petra Hrašćanec djeluje u polju izvedbenih umjetnosti kao plesačica, koreografkinja i pedagoginja. Primarno polje njezinog interesa i školovanja je suvremeni ples a njezine radove karakterizira istraživanje tijela kao realiteta izvedbe kroz različite medije. Kao izvođačica, osim u autorskim dijelima, djeluje kao vanjska članica WEE COMPANY baziranoj u Norveškoj, koreografa Francesca Scavette. Koreografski svoje radove ostvaruje preko umjetničke organizacije 21:21 (gdje je jedna od umjetničkih voditeljica) ili partnerske organizacije de_facto u suradnji sa hrvatskim institucijama ( Kazalište &TD, Zagrebačko kazalište mladih, Pogon Jedinstvo, Zagrebački plesni centar).Od 2013. kao predavač i mentor vodi kolegij suvremena plesna tehnika na Odsjeku plesa pri Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu.

Polje djelovanja Saše Božića vrlo je raznorodno i obuhvaća područja od kazališne režije, dramaturgije, koreografije i kreiranja dramskih tekstova do organizacije promotorskih kulturnih akcija i strateškog planiranja kulturnih projekata. Kao dramaturg surađuje sa priznatim koreografima i plesačima u zemlji i inozemstvu. Osim brojnih kolaboracijskih projekata Saša Božić ostvario je i niz samostalnih dramskih, plesnih i multimedijalnih projekata koji su trenutno na repertoaru hrvatskih kazališnih institucija. Svoje projekte uspješno i redovito predstavlja u europskim kazališnim institucijama: Hebbel am Ufer u Berlinu, Gessnerallee u Zurichu, Nacionalni plesni centar u Oslu, Bitef, MESS Sarajevo, Zuricher Theater spektakel u Zurichu, Karanteni u Dubrovniku. Docent je na Katedri scenskog pokreta pri Odsjeku glume Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu.

Radovi Petre Hrašćanec i Saše Božića predstavljeni su na renomiranim europskim plesnim festivalima i kazališnim kućama, poput: Rencontres Choreographiques Internationales de Seine-Saint-Denis, Pariz, UOVO festival u Milanu, Plesnom centru La Jette u Bruxellesu, Les Subsistances u Lyonu, Theatre de la Bastille u Parizu, između ostalih.

Simone Aughterlony nezavisna je umjetnica koja stvara u Zürichu i Berlinu, radeći većinom u mediju plesa i različitim izvedbenim kontekstima. Više od desetljeća Simone stvara i producira koreografske radove. Kao izvođačica radila je s umjetnicima poput Meg Stuart/Damaged Goods, Forced Entertainment and Jorge León, Philom Hayesom… Zanimaju je alternativni oblici povezivanja u čijim se procesima stvaraju nove konstelacije obitelji kao mogućnosti za rekonfiguraciju kulture zajedništva koja njeguje poznate i nepoznate kvantitete. Njeni radovi na zaigran su način povezani reprezentacijom i njenim zasićenjem, prelijevajući se i prihvaćajući fenomenologiju pogrešnoga prepoznavanja i apsurda. Simone pristupa žanru performansa kao praksi izgradnje svijeta u kojemu ona navigira kontradikciju između dominacije žudnje i djelovanja svih elemenata.