U četvrtak, 27. kolovoza 2020. g. u susjedstvu Kostrena, jednom od 27 susjedstava Europske prijestolnice kulture bit će održan program pod nazivom U potrazi za srcem Kostrene.
Čitav život Kostrene i Kostrenjana isprepleten je elementom mora, pa je time i njihovo suštinsko opredjeljenje pomorstvo, koje čini okosnicu programa Dana susjedstva Kostrena.

 

Sve počinje predprogramom, u Dnevnom boravku susjedstva Kostrena tj. u Narodnoj čitaonici u Kostreni sv. Luciji (Sveta Lucija 14) od 16:00 sati do 18:00 sati pričanjem priča o pomorstvu, pomorcima i onima oko njih. Duga tradicija pomoraca i kapetana s područja Kostrene stvorila je potrebu za propitkivanjem, istraživanjem, razumijevanjem specifičnog načina života i profesije koja podrazumijeva duga razdoblja odsustva. Što to znači biti pomorac? Što znači biti majka, žena, dijete pomorca, onih čije vrijeme se mjeri čekanjem na povratak onih koji su na morima?
Dnevni boravak kao prostor druženja, okupljanja, malih intimnih razgovora, prenošenja sjećanja i povijesti Kostrene, njegovanja tradicije i očuvanja baštine postao je platformom za razmjenu tih iskustava i znanja. Uz pomoć kostrenskih udruga i ustanova stvoreni su Zapisi života, usmena kostrenska povijest pomorstva, bogata pričama s dalekih putovanja, brigama s kraja, tužnim odlascima i radosnim sastajanjima, životu pomoraca i njihovih obitelji nekad i sad.
Sudionici programa Dnevnog boravka Kostrena su Bratovština sv. Nikole u Kostreni Sv. Barbara, Dječji vrtić „Zlatna ribica“, Ekoregija Kostrena, Katedra Čakavskog sabora Kostrena, Likovna udruga „Veli pinel“, Narodna knjižnica Kostrena, Udruga „Projekt +/- 60“, Udruga antifašista i antifašističkih boraca Kostrene, Udruga pomorskih kapetana i Udruga za kreativno stvaralaštvo „Vali“.

U Dnevnom boravku susjedstva Kostrena, tj. u Narodnoj čitaonici, u isto će se vrijeme održavati i predstavljanje europskih partnera susjedstva Kostrena – Občine Selnica ob Dravi iz Slovenije koja je kao jedno od mjesta mariborskog prstena stekla iskustvo u provođenju kulturnih projekata u vrijeme Maribora – Europske prijestolnice kulture 2012. godine. Povezivanjem dviju općina započela je razmjena iskustava, kako u području kulture, tako i o pitanjima dislociranosti upravljanja imovinom koja lokalitetom pripada zajednici, a povijesno-gospodarskim slijedom je pripala državi te svim ‘nijansama sive’ između toga.

Glavni dio programa U potrazi za srcem Kostrene započet će u 21.15 sati na Trgu sv. Barbare u Kostreni, svečanim otvorenjem i preuzimanjem vremenske kapsule od susjedstva Gomirje, koja će po završetku svih programa, s porukama susjedstava koja se u nju ubacuju, biti pohranjena na sto godina. U programu sudjeluju predstavnici Općine Kostrena, Primorsko-goranske županije, Grada Rijeke, RIJEKE 2020 i susjedstva Gomirje.

 

U 21.40 sati 3D video mapping projekcijom predstavit će se Kuća kostrenskih pomoraca, umjetnička ideja u formi video mapiranja na pročelju zgrade stare škole Sv. Barbara. Tekst koji prati ovu video mapping projekciju napisala je Branka Kržik Longin, dok su pripovjedači pomorski kapetani Branimir Šoić, Igor Stipanović i Tomislav Tijan. Projekciju je izradio kreativni tim u sastavu: AKA tim d.o.o., Centar kulture Kostrena, Osam d.o.o. i Visualia d.o.o.

 

Od 21.40 sati program U potrazi za srcem Kostrene nastavlja se otvorenjem izložbe Brod Kostrena u luci Santo Domingo, novinarke Ljubice Letinić, u prostorijama Bratovštine Sv. Nikole na trgu Sv. Barbare.

Brod Kostrena u luci Santo Domingo prostorna je multimedijalna izložba s naglaskom na audio mediji, kojim se usmjerava pažnja na slušanje. Specifičnim razmještajem predmeta i zvučnih zapisa konstruirana je priča o pomorskom putovanju i kostrenskoj kapetanskoj tradiciji.
Izložbu čini skup artefakata i memorabilija s pomorskih putovanja uz audio zapise dojmova petorice kostrenskih kapetana o cjeloživotnom iskustvu mora i upravljanju posadom broda, o obiteljskim tradicijama i zamkama koje taj poziv sa sobom nosi.
Ljubica Letinić razgovarala je s pripovjedačima: lučkim kapetanom dr.sc. Darkom Glažarom te pomorskim kapetanima: Igorom Stipanovićem, Branimirom Šoićem, Tomislavom Tijanom i Berislavom Vranićem.

Publika do audio zapisa dolazi pomoću postavljenih QR kodova, a posjetiteljima se preporučuje donijeti vlastite slušalice za mobitel kojim će učitavati kodove.

Izložba Brod Kostrena u luci Santo Domingo moći će se razgledati do 30. kolovoza, svakim danom između 16 i 20 sati.

 

U glazbenom dijelu nastupit će mlada kostrenska pjevačica Lucija Stipanović.

 

Dan susjedstva Kostrena nastavit će se od 22 sata nadalje, druženjem okupljenih na Trgu sv. Barbare.

 

Nositelj inicijative programa U potrazi za srcem Kostrene je Općina Kostrena, čiji je partner Centar kulture Kostrena, dok je njihovo europsko susjedstvo Občina Selnica ob Dravi u Sloveniji.

Program financijski podržava Općina Kostrena.

 

Najavljeno događanje organizirano je uz poštivanje svih preporuka HZJZ-a za sprječavanje zaraze bolešću COVID-19.

Radi zaštite vlastitog zdravlja i zdravlja svojih najmilijih, svi se sudionici i posjetitelji pozivaju na poštivanje preporuka: pojačanu osobnu higijenu, fizičku udaljenost te nošenje zaštitnih maski za lice.

 

U nastavku, za potrebe predstavnika medija koji će pratiti događanje, dostavljam protokolarni dio otvorenja Dana susjedstva Kostrena (na Trgu sv. Barbare u 21.15h)  i više informacija o programu U potrazi za srcem Kostrene susjedstva Kostrena Europske prijestolnice kulture.

 

Prisutni:

 

– Predstavnik Općine Kostrena, Dražen Vranić, načelnik

– Predstavnik TD RIJEKA 2020, Irena Kregar Šegota, direktorica RIJEKA 2020

Predstavnica tima susjedstva Kostrena, Borka Reljac, voditeljica tima susjedstva Kostrena

Predstavnik Grada Rijeke, Vojko Obersnel, gradonačelnik / Marko Filipović, zamjenik                                                                           gradonačelnika

– Predstavnik Primorsko-goranske županije, Sonja Šišić, pročelnica Upravnog odjela za kulturu,                                                                               sport i tehničku kulturu

– autorica izložbe Brod Kostrena u luci Santo Domingo Ljubica Letinić, novinarka

 

 

OD TKO/ŠTO
21:15 Početak protokolarnog dijela programa
21:19 Obraćanje Dražena Vranića
21:22 Obraćanje Irene Kregar Šegota
21:25 Obraćanje Sonja Šišić
21:28 Obraćanje Vojka Obersnela
21:34 Primopredaja vremenske kapsule od susjedstva Gomirje (Nikolina Kosanović susjedstvu Kostrena (Borka Reljac)
21:37 Obraćanje Ljubice Letinić
21:40 Projekcija (3D video mapping)
21:45 Kraj protokolarnog dijela programa

 

 

 

O SUSJEDSTVU KOSTRENA:

 

Smještena u neposrednoj blizini grada Rijeke, Kostrena je primorsko mjesto s nešto više od 4.000 stanovnika, prvi puta spomenuto početkom 15. stoljeća. Prvu općinsku samostalnost stekla je 1874. godine, no zadržala ju je samo dvije godine. Uokvirena uvalom Martinšćica i Bakarskim zaljevom, Kostrena je podijeljena na dva dijela, povijesno, dvije župe: Svetu Luciju i Svetu Barbaru. Kostrenu čini dvadesetak naselja, mnoga od kojih svoja su imena dobila prema obiteljima.

Jedinstvena po svojoj pomoračkoj i kapetanskoj tradiciji, svoje zlatno doba Kostrena je doživjela u doba jedrenjaka, kada je veliki dio pomoraca iz Kostrene bio časnički kadar na tim brodovima. Budući da rijetko koja kuća nije imala pomorca, ta se specifičnost odrazila na svakodnevni život mještana.

Kostrena je danas sinonim pomorskog znanja i pomoraca svjetskog glasa. Gledajući njen geografski položaj, stječe se dojam da je kroz povijest nastajala iz otklona prema središtima, zamišljena prvenstveno kao prostor obiteljskog života zajednice boljeg ekonomskog standarda i profesija povezanih uz pomorsku struku.  Na najvišim uzvisinama povrh naselja smješteni su lokaliteti pretpovijesnih gradina Solin i Sopalj, koji su predmet arheoloških istraživanja. U kulturnom i društvenom životu Kostrene prisutna je tema jezika – „kostrenske čakavštine“, poezija čakavštine, ali i jezik hrvatske pomorske tradicije u kontekstu mediteranskog nautičkog kruga i utjecaja drugih jezika na sredinu.

Kulturni i društveni život u Kostreni aktivan je tijekom cijele godine. Uz ljetna događanja, tradicionalne su manifestacije Proljeće u Kostreni, Jesen u Kostreni, Dani Općine, te kostrenske maškare koje se održavaju u dvorani Narodne čitaonice. Na raznovrsnost sadržaja i aktivnu zajednicu upućuje veliki broj sportskih i kulturnih udruga građana, aktivnih stvaratelja kulturnih i društvenih događanja.

 

 

O NOSITELJU INICIJATIVE:

 

Općina Kostrena jedinica je lokalne samouprave ustrojena 1993. godine kada je kao samostalna općina riječkog prstena započela svoj razvoj. Danas je Kostrena jedna od najrazvijenijih općina u Hrvatskoj što potvrđuje da je osamostaljenje bilo i te kako opravdano. Misija Općine je u zakonskim okvirima osigurati održivost na svom prostoru što se postiže kontinuiranim poboljšanjem svih uvjeta koji izravno ili neizravno utječu na kvalitetu života mještana. Obavljanjem poslova od lokalnog značaja iz područja prostornog i urbanističkog planiranja, komunalnih djelatnosti, socijalne skrbi, brige o djeci, obrazovanja, kulture, sporta, civilne zaštite, zaštite okoliša, poticanjem gospodarskog razvoja, svojom organizacijom rada i stalnim poboljšanjem kvalitete, poštujući poslovna, profesionalna i etička pravila Općina omogućuje ostvarivanje njihovih potreba.

 

Centar kulture Kostrena javna je ustanova u kulturi čiji je osnivač Općina Kostrena.

Centar je osnovan s ciljem prezentacije kostrenske pomoračke i kulturne baštine, upravljanja budućim interpretacijskim centrom Kuća pomoraca Kostrena i organizacije kulturnim aktivnostima na području Općine.

Centar se bavi organizacijom događanja na različitim područjima kulture, njegovanjem, razvijanjem i unapređivanjem svih oblika kulturnog i umjetničkog stvaralaštva te organiziranjem i održavanjem kulturno–umjetničkih radionica, predstava, koncerata, predavanja, izložbi i sličnih manifestacija.

Centar svoje programe realizira na području glazbene, scenske i likovne umjetnosti te promovira i prezentira tradicijsku baštinu.

 

 

O UMJETNICI:

 

Ljubica Letinić profesionalna je novinarka angažirana na HRT-u od prosinca 1993. u Dječjem i obrazovnom, te kasnije u Informativnom programu. 2002. završila je jednogodišnji program Documentary masterschool, a dvije godine kasnije osvojila je nagradu za mlade autore za radio-feature ‘Kad se sjećanja raskomode’. 2003. audiodokumentarac ‘Kroatien, der lange Schatten des Krieges und das Warten auf den Aufbruch. Beobachtungen in Gospić‘ za Deutschlandfunk; 2006. ‘Der Fall Sisak’ za RBB/WDR i ORF. Nakon kraćeg angažmana na radiju Deutsche Welle u Bonnu, 2006. prelazi na 3. program Hrvatskog radija gdje pokreće cikluse Skrivena strana dana, Radio Mediteran i audio.doc, te objavljuje autorske i prijevodne tekstove o radiju u različitim publikacijama. Od 2013. u suradnji s Kulturpunkt.hr-om, Muzejem prekinutih veza, Galerijom Prozori knjižnice Silvije Strahimir Kranjčević u Zagrebu, kustoskim kolektivom BLOK i CMS-om (Centrom za mirovne studije) provodi novinarske radionice i radionice zvuka. Od 2014. angažirana u predstavama Hoerspiel – mala igra za slušanje (i gledanje) i Aether Ueber Berlin. Od 2014. izlaže audio instalacije, sudjeluje u ciklusu radiofonskih izvedbi ‘Plan za bijeg’ i izvodi eksperimentalna radijska emitiranja.

  1. Åke Blomström Memorial Prize
  2. nagrada Marija Jurić Zagorka za autorsku emisiju ‘Zametnuta kartografija’ iz ciklusa audio.doc
  3. Migration Media Award za rad ‘Jedan tjedan u Idomeniju’ iz ciklusa audio.doc
  4. Taktons – prva nagrada u kategoriji dokumentarne snimke

 

 

O EUROPSKOM SUSJEDSTVU:

Suradnja tima susjedstva Kostrena i europskih partnera Občine Selnica ob Dravi, Slovenija započela je 2018. međusobnim posjetama, a u svibnju 2019. potpisan je Sporazum o prijateljstvu i suradnji dviju općina. Namjera je povezivanjem dviju općina stvoriti temelj za suradnju i razmjenu iskustava u gospodarstvu, turizmu, ekologiji, financiranju, razvoju infrastrukture, socijalnoj skrbi i mnogim drugim područjima. U velikom broju slučajeva upravo je bratimljenje općina bilo polazna točka za poticanje suradnje i ostvarenje razvojnih projekata u lokalnim zajednicama, a Kostrena i Selnica ob Dravi imaju puno toga zajedničkog. Obje su općine pozicionirane kao predgrađa većih gradova, imaju podjednak broj stanovnika, a ono što je Kostreni posebno zanimljivo i korisno, svakako je iskustvo Općine Selnica ob Dravi u provedbi projekata u kulturi, koje je kao jedno od mjesta mariborskog prstena stekla kroz projekt Maribor – europska prijestolnica kulture.

Suvremeni koncept bratimljenja gradova i općina podrazumijeva povezivanje dviju ili više lokalnih zajednica putem raznovrsnih aktivnosti. Cilj takvog povezivanja je stvaranje uzajamnog povjerenja i suradnje koji tijekom godina prerastaju u prijateljstvo lokalnih zajednica i njihovih mještana. Uobičajene aktivnosti bratimljenja uključuju susrete i razmjene mještana (delegacije općina, razmjene i putovanja učenika, studenata, umirovljenika, sportaša i dr.) te zajedničke kulturne i sportske aktivnosti. Česti su i zajednički razvojni projekti koji uključuju različit spektar tema, od očuvanja okoliša i edukacije, preko gospodarskih i poduzetničkih projekata pa sve do socijalnih projekata.