U subotu, 18. srpnja 2020. godine, u susjedstvu Unije (na otoku Unije) održat će se još jedan u nizu Festivala susjedstava Europske prijestolnice kulture, pod nazivom Praznik u čast vjetru.

 

Radi se o cjelodnevnoj manifestaciji, svojevrsnom slavlju suživota prirode i čovjeka, čiji pretprogram počinje u 10 sati Radionicom konstruiranja, izrade i oslikavanja zmajeva za puštanje na vjetru. Radionica koju vode Christian Bushill (GB/HR) i Darko Poldrugac (HR) održavat će se do 13 sati između Rive i Konobe kod Joze, a namijenjena je djeci i njihovim roditeljima.

Na istom mjestu i u isto vrijeme održat će se još jedna radionica – izrade i postavljanja umjetničke vjetro-zvučne instlacije, pod vodstvom Andree Knežević (HR).

Materijali za obje radionice su osigurani, a svi zainteresirani prijavljuju se na e-mail adresu: koraljka@ribaribi.hr.

 

U točno 18 sati na Rivi na Unijama, svečanim prenošenjem vremenske kapsule iz susjedstva Delnice u susjedstvo Unije te pozdravnim govorom, započinje glavni dio programa Festivala susjedstva Unije.

 

Slijedi predstavljanje vjetro-zvučne instalacije inspirirane jedinstvenim nalazom kamenog ulomka s crtežom Uroborosa (zmije koja sama sebi grize rep), koji predstavlja simbol obnavljanja života i cikličkog ponavljanja vječnosti, a od 18.15 sati sve se nastavlja Druženjem s vjetrom tj. programom puštanja zmajeva, koji će se proširiti i na plažu na Unijama.

 

Također od 18.15 do 20.15 sati, između Rive i Konobe kod Joze, sve posjetitelje očekuje Zmajski izlog – kutak za druženje s majstorima zmajarima i razgovor o povijesti i tradiciji izrade i puštanja zmajeva, koji također vode Christian Bushill (GB/HR) i Darko Poldrugac (HR).
Usto, bit će postavljena izložba tradicionalnih japanskih zmajeva Edo Kaku i Rokkaku, a održat će se i demonstracija indijskog borbenog zmaja te će biti prikazana čarolija japanskog Washi papira.

 

Dodajmo, također u subotu, 18. srpnja, od 9 sati na Unijama se održava i Dan iseljenika. U to vrijeme, sa startom i ciljem na žalu ispred Barabara kreće utrka supova – daski za veslanje, u kojoj mogu sudjelovati zainteresirani svih uzrasta.

 

Nositelj inicijative Festivala susjedstva Unije je udruga Riba Ribi, a partneri u projektu su Hrvatska matica iseljenika (Rijeka), VMO Unije, Grad Mali Lošinj, Turistička zajednica Mali Lošinj te Udruga Unije Plus Slow Food.
Kao i svako od 27 susjedstava Europske prijestolnice kulture, Unijani svoje otočka veselja, ali i probleme i dvojbe dijele s isto tako udaljenom otočkom zajednicom Hailuoto iz Finske, svojim europskim partnerom Oulu 2026, koji se trenutno bore za titulu Europske prijestolnice kulture 2026. godine.

 

Najavljeno događanje organizirano je uz poštivanje svih preporuka HZJZ-a za sprječavanje zaraze bolešću COVID-19.

Radi zaštite vlastitog zdravlja i zdravlja svojih najmilijih, svi se sudionici i posjetitelji pozivaju na poštivanje preporuka: pojačanu osobnu higijenu, fizičku udaljenost te nošenje zaštitnih maski za lice.

 

 

O SUSJEDSTVU UNIJE I KONCEPTU PROGRAMA „PRAZNIK U ČAST VJETRU“

 

„Praznik u čast vjetru“ slavlje je suživota prirode i čovjeka. Na otoku je taj suživot opipljiv i vidljiv jer ide u oba smjera: priroda kultivira čovjeka i čovjek prirodu, što se oslikava kroz skromnost i međusobno uvažavanje te konstantno učenje o opstajanju.

Nadalje, ekonomija samoodrživosti uvelike utječe na identitet otočana i način na koji se živi svakodnevica. Ostati ili se otisnuti u svijet vječno je pitanje svih otočana. I baš kao i vjetar koji katkad iznenada okrene smjer, možda se i na Unijama okrene trend iseljavanja u smjer useljavanja.

Stoga, na Unijama se uči od vjetra i u program uključuje umjetnike i zajednicu koji će na različite načine stvarati priču zajedno s unijskim vjetrovima, njihovim čudljivim promjenama te razmišljati o

suživotu s njima i energiji koju pružaju.

 

O NOSITELJU INICIJATIVE FESTIVALA SUSJEDSTVA UNIJE – UDRUZI RIBA RIBI:

 

Udruga Riba Ribi svoje aktivnosti i programe razvija u okviru zajednice i doprinosi njezinoj vidljivosti van granica otoka. Svojim djelovanjem članovi udruge unaprjeđuju društveni i kulturni život otoka istovremeno brinući o otočnom eko habitatu, stvarajući jedinstven kulturni identitet otoka u kojem svi pa i turisti postaju privremeni sugrađani, koje se educira u prihvaćanju otočkih posebnosti važnih za održivost specifičnog načina života otočana.
Članovi udruge i sami Unijani nastoje oživjeti i očuvati tradiciju i prenijeti te prevesti različita znanja novim naraštajima. Različitim aktivnostima potiču ideju zdrave prehrane, a ujedno su i inicijatori brojnih kulturno-umjetničkih događaja u kojima sudjeluje gotovo cijela zajednica stvarajući posebnu unijsku atmosferu.

 

 

O UMJETNICIMA I PARTNERIMA NA PROJEKTU:

 

Christian Bushill (GB/HR)

 

Profesor je engleskog jezika u Britanskoj međunarodnoj školi Zagreb. Umjetnički je direktor prvog međunarodnog festivala zmajeva na Susku, AIR+art Festival, koji se održao 2011. i 2013. godine.

U sklopu dosadašnjih festivala zmajeva surađivao je s brojnim međunarodnim umjetnicima poput japanskog majstora Makota Ohyea, austrijske umjetnice Anne Rubin, kao i Steffi Rauchwarter.

 

Darko Poldrugač (HR)

 

Darko Poldrugač kultno je ime domaćeg zmajarenja.

Poznat je po izradi velikih zmajeva na jednom užetu, a u zmajarenju koristi i one na dva ili četiri užeta.

 

Andrea Knežević (HR)

Diplomirala je na Akademiji za primjenjene umjetnosti u Rijeci, smjer kiparstvo. Od 2011. do 2013. predsjednica je udruge „Varuna“ i voditeljica Galerije Varuna gdje su se održavale izložbe, susreti umjetnika i likovne radionice za djecu. Bila je dio tima zaduženog za restauraciju freski u Palači Šećerane, a glavna područja zanimanja su joj performansi, instalacije i site-specific objekti.

 

Europsko susjedstvoHAILUOTO, FINSKA, OULU 2026, FINSKA

 

Kada se biralo europsko susjedstvo prva misao je bila koje od europskih susjedstava ima iste probleme s kojima se svakodnevno suočavaju Unijani i sve se poklopilo s idejom povezivanja s dalekom Finskom. U kontekstu Europske unije, Finska baš kao i otok Unije, najudaljeniji je prostor, teško dostupan i nepoznat većini Europljana baš kao i otočić toliko udaljen od obale da ga je gotovo nemoguće posjetiti i vratiti se u jednom danu.

Oulu 2026 čiji program je usmjeren na ekologiju i održivost još je uvijek u natjecateljskoj poziciji za prestižni status europske kulturne prijestolnice. Ideja o povezivanju s RIJEKOM 2020 i Unijama iznimno im se svidjela jer baš kao i Unije postoji Hailuoto i otočka zajednica koja je dijelom Oulu 2026 programa, a koja progovara o izoliranosti i samoodrživosti, a čija ekonomija se temelji na mahovini koju izvoze diljem svijeta.