Prostor Exporta na riječkoj Delti od petka, 21. kolovoza bogatiji je za još dvije izložbe! U sklopu programskog pravca Dopolavoro projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture otvorena je izložba Terra Effluviens, dizajnera i povjesničara umjetnosti Nikole Bojića i njegovih suradnika, te interaktivna instalacija Oblomo: zaposlen lijenošću, slovenskog umjetnika Saše Sedlačeka koja je postavljena u lounge zoni Exporta.

Izložbu su otvorili direktor udruge Drugo more i glavni voditelj programa Dopolavoro EPK, Davor Mišković, kao i autori Nikola Bojić i Sašo Sedlaček.

Izložba Terra Effluviens koja se isto kao i instalacija Oblomo: zaposlen lijenošću nalazi na prvom katu zgrade Exporta, podijeljena je u dva djela. Treba reći kako je izložba nastala zajedničkim procesom istraživanja brojnih arhitekata, znanstvenika, hakera i umjetnika, a polazišna točka istraživanja bila je zaboravljena studija hrvatskog arhitekta Branka Petrovića iz 1971. godine, „Sistematizacija čovjekove okoline“ koja se bavi ekologijom budućnosti i predstavlja viziju na koji će način tehnologije koje koristimo i način na koji živimo utjecati na onečišćenje zraka, a posredno onda i na zdravlje ljudi. Prvi dio izložbe temelji se na rezultatima dobivenima na trodnevnom seminaru koji je u Rijeci okupio dvadesetak lokalnih i međunarodnih arhitekata, dizajnera, filozofa i biologa, a autori su prikupljene podatke i arhivske izvore „ubacili“ u model strojnog učenja. Rezultat je nova forma umjetne inteligencije, odnosno “živog” hibridnog entiteta – Homo Effluviensa – s kojim je moguće komunicirati u realnom vremenu i koji postaje jedan od glavnih aktera izložbe.

Drugi dio izložbe sastoji se od zvučnih snimki putem kojih posjetitelji mogu čuti specifične zvukove Rijeke. Odabir lokacija za snimanje zvučnih zapisa temeljio se na preklapanju nekoliko izvornih dijagrama iz 1971. sa suvremenim prostornim podacima, što je rezultiralo novom topografijom grada, koju je moguće istražiti kroz interaktivne sonične objekte postavljene na 500 m2 izložbenog prostora u Exportdrvu.

Uz Nikolu Bojića, autori izložbe su Branko Petrović (dijagrami), Damir Prizmić i Damir Gamulin (dizajn izložbe), Miodrag Galović (sonična instalacija i dizajn zvuka), Miro Roman (koncept i dizajn sintetičke persone) i Ivo Vičić (zvučne snimke).
Izložba ostaje otvorena do 30. rujna, a moguće ju je posjetiti do 13. rujna svakim danom od 17 do 21 sat, dok će od 14. do 30. rujna biti otvorena svakim danom od 11 do 21 sat.

U lounge prostoru Exporta, posjetitelji su aktivno mogli isprobati instalaciju Oblomo: zaposlen lijenošću, slovenskog umjetnika Saše Sedlačeka.

Riječ je o zanimljivom radu koji posjetitelje potiče da ne rade ništa, odnosno da budu lijeni i pritom još za to dobiju i nagradu. Instalacija pretvara neaktivnost i lijenost u ekonomsku korist, a njezina je izrada započela pitanjem autora što će se dogoditi s ljudskim radom zamijene li nas strojevi i hoće li ljenčarenje postati krajnji oblik rada u doba automatizacije?

Instalacija se sastoji od ležaljki i raznih senzora, a posjetitelji su pozvani da ju isprobaju, a mogu je nastaviti koristiti i dalje i to putem internetske platforme oblomo.si koju svatko može instalirati na svoj kompjutor, mobitel ili tablet. Platforma se temelji na tehnologiji blockchaina s vlastitom kriptovalutom i doslovno što je korisnik ljeniji, za to bude više nagrađen. Aplikacija prati korisnikovu neaktivnost, nagrađuje ga slanjem valute Oblomo coin, a virtualne kovanice kasnije se mogu trošiti na Oblomo tržnici, platformi na kojoj se korisnička roba i usluge mogu prodavati i razmjenjivati.

Instalacija Oblomo: zaposlen lijenošću može se razgledati do 13. rujna svakim danom od 17 do 21 sat, dok će nakon tog datuma do 30. rujna biti otvorena svakim danom od 11 do 21 sat.

Partner udruzi Drugo more, u postavljanju ove instalacije je Aksioma – Institut za suvremenu umjetnost, Ljubljana, Sveučilište u Ljubljani, Fakultet računalnih i informacijskih znanosti.