U subotu, 26. rujna 2020.g. u susjedstvu Fužine, jednom od 27 susjedstava Europske prijestolnice kulture održat će se dan susjedstva, pod nazivom Prvi i drugi razred.
U Fužinama kao i cijelom Gorskom kotaru demografska statistika zvuči okrutno. Zatvaraju se osnovne škole jer jednostavno učenika – nema. Škola u Vratima je zatvorena, a škola u Liču ukinula je prvi razred. U drugom je njih samo četiri.

Prvi i drugi razred  program je koji se bavi temom depopulacije Gorskog kotara iz vizure školstva ali i  otkrivanjem posebnih znanja koja nastaju kada zajedno žive zajednice ljudi i zajednice šuma.

 

Program počinje svečanim otvorenjem u 10 sati u Domu kulture Fužine (Dr. F. Račkog 19) i preuzimanjem vremenske kapsule od susjedstva Cres, uz predstavnika Općine Fužine, tima susjedstva Fužine, predstavnika Primorsko-goranske županije, Grada Rijeke i RIJEKE 2020.

 

Na istom mjestu u 10.35 sati slijedi program Kultura ponašanja u šumi te Uvodno predavanje za lovce na gljive. Predavači su Dražen Starčević i Držislav Tadić.

 

Nakon predavanja svi zainteresirani kreću u Lov na gljive, na lokaciji Šambukovac. Okupljanje je u centru Fužina kod Benzinske postaje INA u 11.30 sati, nakon čega se organiziranom prijevozom ili osobnim automobilom, u pratnji voditelja Dražena Starčevića, ide u Šambukovac, a početak lova je u 11.45 sati. Posjetitelje se moli da dođu prikladno odjeveni i obuveni za šetnju prirodom i lov na gljive.

 

U 13.30 sati u Domu kulture Fužine održat će se neformalni izbor najljepše i najbolje gljive – Miss mushroom, što je zapravo izložba nabranih gljiva, o kojima će u opuštenoj atmosferi razgovarati okupljeni.

 

U 14.30 sati u Domu kulture kreće središnji dio programa Prvi i drugi razred susjedstva Fužine.

Vlastite slikovnice „Bajka o Svetom Jurju“ i „Priča o nastanku Liča“, predstavit će učenici i prof. Sandra Mrkalj iz Područne škole Lič, a prof. Davor Kauzlarić održat će predavanje „Općina Fužine kroz povijest“, nakon čega će o „235 godina školstva u Općini Fužine“ priču ispričati prof. Mihaela Majnarić-Štimac.

 

Slijedi „The Elsewhere School“ & Fužinski Fuzine, predstavljanje suradnje susjedstva Fužine s Bečkim Sveučilištem primjenenih umjetnosti – Odjelom umjetosti i znanosti i s europskim partnerima susjedstva Fužine – 4iS platformom socijalnih inovacija iz portugalskog Aveira.
Kroz akademsku 2019./2020. godinu susjedstvo Fužine uvršteno je u kurikulum Akademije primjenjenih umjetnosti te su kroz suradnju realizirani studijski posjeti i dvije umjetničke rezidencije u Fužinama. Bečko Sveučilište primjenenih umjetnosti – Odjel umjetosti i znanosti, njezini studenti iz cijelog svijeta zajedno sa stanovnicima Fužina, Vrata i Liča promišljali su ideje o budućnosti školovanja i dosjetili se koncepta škole budućnosti osimišljene kao vježbalište projekcija budućnosti, čije znanstvene i umjetničke metode mogu pomoći u ponovnom povezivanju sa „svijetom“ i ponovnom oživljavanju stoljetne tradicije školstva Gorskog kotara.

Europsko susjedstvo 4iS istraživačka platforma iz portugalskog Aveira Fužinama daju europsku dimenziju baveći se temama održivih ekonomija ruralnih krajeva.

 

Sve završava veselo, glazbenim programom na igralištu ispod brane ili, u slučaju kiše, u Domu kulture Fužine od 16 sati. Nastupit će Puhački orkestar Fužine, pjevački zbor Vrelo i Tamburaška sekcija Zrinski – Lič.

 

Nositelji inicijative susjedstva Fužine su Općina Fužine i Udruga dr. Franjo Rački Fužine. Europsko susjedstvo je 4iS – platforma socijalnih inovacija iz portugalskog Aveira, a partneri su Bečko Sveučilište primjenenih umjetnosti – Odjel umjetosti i znanosti.

 

Posebne zahvale za realizaciju programa zaslužuju Šahovski savez Primorsko-goranske županije,  OŠ Ivanka Trohar Fužine, DV “Snježna pahulja” Fužine, Područna škola Lič, Društvo naša djeca Fužine, Udruga dr. Franjo Rački Fužine, Etnografska udruga “Sv. Juraj” Lič, Gljivarsko društvo Grljak Lič,  Puhački orkestar Fužine, Pjevački zbor Vrelo, TZ Fužine, KTD Fužine d.o.o., Fužinarska kuća, Konoba Volta, Kuća za odmor Lana i apartmani Vilma te Pizzeria Furman.

 

Najavljeno događanje organizirano je uz poštivanje svih važećih preporuka za sprječavanje zaraze bolešću COVID-19. Svi se sudionici i posjetitelji pozivaju na poštivanje preporuka: pojačanu osobnu higijenu, fizičku udaljenost te nošenje zaštitnih maski za lice, koje je obavezno u zatvorenom prostoru.

 

 

 

U nastavku, za potrebe predstavnika medija koji će pratiti događanje, dostavljam protokolarni dio otvorenja i više informacija o programu Prvi i drugi razred susjedstva Fužine Europske prijestolnice kulture.

 

OTVORENJE – PROTOKOL

 

 

– Predstavnik Općine Fužine, David Bregovac, načelnik

– Predstavnik tima susjedstva Fužine, Dražen Starčević, zamjenik načelnika

– Predstavnik TD RIJEKA 2020, Emina Višnić, rukovoditeljica programa RIJEKA 2020

 

– Predstavnik Primorsko-goranske županije, Petar Mamula, zamjenik župana

 

Predstavnik Grada Rijeke, Ivan Šarar, pročelnik Odjela za kulturu Grada Rijeke

 

OD TKO/ŠTO
 10:00 Moderator pozdravlja prisutne
10:01 Obraćanje Davida Bregovca
10:04 Obraćanje Dražena Starčevića
10:07 Obraćanje Emine Višnić
10:10 Obraćanje Petra Mamule
10:13 Obraćanje Ivana Šarara
10:16 Predstavnik susjedstva Cres predaje vremensku kapsulu predstavnici tima susjedstva Fužine, Nataši Trglavčnik

 

O SUSJEDSTVU FUŽINE

 

Općina Fužine nalazi se u dijelu Gorskog kotara najbliže Primorju. Sastoji se od tri veća mjesta (Fužine, Lič i Vrata)  te tri manja (Belo Selo, Slavica, Benkovac Fužinski). Sva naselja općine Fužine smještena su na 700-tinjak metara nadmorske visine. Općinu okružuju tri planinska vrha viša od 1000 m i tu su smještena tri akumulacijska jezera. Uz jezera Bajer, Lepenice i Potkoš nalazi se špilja Vrelo. Špilja je otkrivena pedesetih godina 20. stoljeća kod gradnje jezera Bajer i dugačka je ukupno 300 metara.

U razvitku fužinarsko-ličkog kraja vrlo su značajni rani počeci obrazovanja. Fužine školu dobivaju već 1785. godine koja je ujedno i najstarija škola u ovom dijelu Hrvatske što je imalo utjecaja na visok stupanj pismenosti i kulture stanovništva kroz povijest.

Etnografske znamenitosti od 1994. godine objedinjene su u Kulturno – povijesnoj zbirci Lič. Od ostalih povijesnih objekata izdvajaju se tzv. fajeri – ostaci vijadukta Karolinske ceste na Vratima, te arheološko nalazište Gradina u Liču.

 

Prepoznatljiva vizura goranskog mjesta na jezeru Bajer učinila je Fužine omiljenom destinacijom za brojne posjetitelje i turiste, bilo da se radi o ljubiteljima prirode koji dolaze na vikend, ili o onima koji Novu Godinu dočekuju svakog 31. prosinca točno u podne. Tijekom godine održavaju se susreti puhačkih orkestara, zborova, gljivarijade, koncerti, izložbe te različiti dani posvećeni prirodnim bogatstvima. Neke od manifestacija postale su dijelom tradicije. Obzirom na povezanost sa šumom, gljive, divljač i šumski plodovi neizostavni su dio gastronomske ponude Fužina.

Neke od udruga i organizacija u kulturi imaju dugu tradiciju djelovanja kao što je fužinski puhački orkestar osnovan 1848. godine, broji 50 stalnih članova koji nastupaju u zemlji i inozemstvu, te je zaštitnim znakom Fužina. Na području općine njeguju se sva tri narječja hrvatskog jezika: štokavsko, čakavsko i kajkavsko narječje, pa je govor svih triju dijalekata zanimljiva karakteristika ovoga kraja.

 

O EUROPSKOM SUSJEDSTVU

4iS – plataforma para a inovação social je neprofitna organizacija, koja djeluje u sklopu Udruženju alumnija Sveučilišta u Aveiru (AAAUA). 4iS sa svojim timom radi u Portugalu i širom Europe na lokalnim programima i temeljenim u zajednici koji su usredotočeni na područja niske / srednje gustoće naseljenosti, povezujući ih s europskim mrežama radi poticanja suradnje, društvenih inovacija i prijenosa znanja unutar zajednica.

 

 

O PROGRAMU „PRVI I DRUGI RAZRED“

 

„Prvi i Drugi razred“  program je koji se bavi temom depopulacije Gorskog kotara, i temama gospodarenja prirodnim resursima šuma i voda u kontekstu zajednice. Programske aktivnosti podrazumijevaju razvijanje stacioniranih programa boravaka umjetnika i umjetničkih kolektiva koji direktno rade sa zajednicom i u zajednici.

Kroz „Prvi i Drugi razred“ ponavljamo gradivo o prirodi i društvu. Program otpočinje predavanjima o temama edukacije i povijesti školstva na području Fužina podsjećajući nas na prvu školu u Gorskom kotaru iniciranom dekretom Marije Terezije. Pohađali su je učenici iz okolnih mjesta i imućniji stanovnici Zlobina i Lokvi koji su kočijama dovodili djecu u školu. O „235 godina školstva u Općini Fužine“ govoriti će profesorica Mihaela Majnarić-Štimac. Učiteljica Sandra Mrkalj predstaviti će slikovnice „Bajka o Svetom Jurju“, „Priča o nastanku Liča“ učenika ličke škole i njezinih učenika.   Kroz povijest općine Fužine i razvoj naselja uz Karolinu i nastanka naselja Lič, provest će nas prof. Davor Kauzlarić.

 

U „Prvom i drugom razredu“ predstaviti će se i suradnja s Bečkim Sveučilištem primjenenih umjetnosti – Odjelom umjetosti i znanosti. Kroz akademsku 2019./2020. godinu susjedstvo Fužine uvršteno je u kurikulum Sveučilišta te su kroz suradnju realizirani studijski posjeti i dvije umjetničke rezidencije u Fužinama na kojima su sudjelovali profesor dr.Bernd Kräftner (AT) i prof. Virgil Widrich(AT), suradnici Brishty Alam(GB), Valerie Deifel (AT) i Marko Marković (HR), te studenti Jannis Neumann(DE), Miloš Vučićević(SRB), Klara Krämer(DE), Lindsey Nicholson(AT), Helen Emily Davy(GB), Naoki Matsuyama(IT/JP), Maria Bacila,(RO) Els van Houtert(NL), Alfredo Ledesma Quintana(PE), Paula Flores(MX), Mila Balzhieva(RU), Peter Reischl (AT).

 

Kultura ponašanja u šumi sadržajem istražuje temu suodnosa čovjeka i prirode, gospodarenja šumama u suodnosa lokalnih zajednica i državnih institucija te politiku sječe šuma i ekonomije koja se zasniva na istima. Zbog razvijenosti turizma u općini Fužine izrazito je bitno da se kako posjetitelje, tako i domaću populaciju educira o važnosti prirodnog okoliša te neophodnog znanja o gljivama i gljivarstvu.

 

Lov na gljive / Mushroom hunting odnosno kultura branja gljiva iznimno je popularna rekreacija i sport Gorana, ali i njihovih europskih susjeda Portugalaca. Aktivnosti se provode u suradnji s Gljivarskim društvom Grljak Lič.

 

 

 

SUDIONICI PROGRAMA

 

Kultura ponašanja u šumi i Lov na gljive

Dražen Staričević po zanimanju je šumarskih tehničar-čuvar šuma i lovišta. U Općini Fužine obnaša dužnost zamjenika općinskog načelnika. Jedan je od dvojice osnivača ” Kulturno – povijesne zbirke” Lič, te predsjednik Etnografske udruge “Sv. Juraj” Lič. Član je i Upravnog odbora Gljivarskog društva “Grljak” Lič. Od samog početka uključen je u aktivnosti programa susjedstva Fužine u sklopu projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture.

Držislav Tadić – predsjednik je Gljivarskog društva Grljak Lič

Gljivarsko društvo Grljak Lič – Gljivarsko društvo osnovano 27. siječnja 2013. godine, s ciljem upoznavanja gljiva i sporednih šumskih proizvoda, zaštite njihovih staništa prvenstveno na području Općine Fužine, a zatim na području Gorskog kotara, kao i na području cijele Primorsko-goranske županije. Društvo je ime Grljak, dobilo po lokalnom nazivu za livadnu pečurku (Agaricus campestris), koja u velikom broju raste po livadama Ličkog polja, najvećeg polja na području Gorskog kotara.

 

Prvi i drugi razred

Sandra Mrkalj, učiteljica je razredne nastave u Područnoj školi Lič, s dugogodišnjim iskustvom rada u školi.

prof. Davor Kauzlarić prof. povijesti, filozofije i knjižničarstvam radi kao knjižničar u OŠ Fužine i OŠ Tribalj. Živi u Rijeci. Kao član Udruge Franjo Rački sudjeluje u radu znanstvenih skupova u organizaciji udruge.

prof. Mihaela Majnarić-Štimac prof. Povijesti i arheologije, radi u OŠ Fužine i OŠ Skrad, živi u Delnicama. Članica je Udruge Franjo Rački, te sudjeluje u radu znanstvenih skupova “Dani dr. F. Račkoga.

 

Glazbeni program

Puhački orkestar Fužine jedan je od najstarijih amaterskih  orkestara u Hrvatskoj. Povijest Fužinarsku glazbu u pisanim dokumentima prvi put bilježi godine 1848. Danas je Puhački orkestar Fužine među najuspješnijim amaterskim udrugama u Hrvatskoj, uz pretežitu zastupljenost mladih koji sviranje uče pri osnovnoj glazbenoj školi u Fužinama.

Zahvaljujući kvaliteti muziciranja, Orkestar nastupa diljem Hrvatske, te ostvaruje niz zapaženih međunarodnih gostovanja u Austriji, Sloveniji, Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Njemačkoj, BiH,Francuskoj, a dio članova Orkestra je u dva navrata nastupao i za potrebe Ministarstva kulture u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

 

Pjevački zbor Vrelo kontinuirano djeluje od 2004. godine te je nastavio dugu tradiciju zborskog pjevanja koja je kroz povijest zabilježena na području današnje Općine Fužine. Od rujna 2018. godine zbog vodi dirigent Dario Colnar. Zbor sudjeluje na mnogim lokalnim i županijskim manifestacijama, te je redovni gost Kanta pul Ronjgi, Naš kanat je lip u Poreču, prati brojne ljetne manifestacije, organizira sa  gostima nekoliko koncerata i manifestacija, redovno sudjeluje na adventskim događanjima u Općini i diljem Gorskoga kotara, sudjeluje na  volonterskim i dobrotvornim akcijama,  a 2016.g. se okušao i na natjecanju Croatia cantat gdje je osvojio srebrnu nagradu.

 

U Liču postoji dugogodišnja tradicija sviranja tambura. Prvi pisani trag u kome se spominje postojanje tamburaškog društva je onaj iz 1920. godine u kojemu se spominje tamburaško društvo Kobiljak. Tamburaška sekcija Zrinski osnovana je pod ovim nazivom 2008. godine i dio je Etnografske udruge Sv.Juraj Lič. Sudjeluju na raznim tamburaškim susretima diljem županije, a ponose se sudjelovanjem u emisiji Lijepom našom te radio emisijom Glas Hrvatske za glas Amerike. Voditelj sekcije je Dario Colnar.