Medijacija je treća radionica modula Suradnja, kontinuiranog edukativnog programa pod nazivom Aktivni građani u aktivnom gradu koji se provodi u okviru projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture.

Radionica će se održati 12. i 13. veljače 2020. u RiHubu. Prvi dan radionica se odvija od 10 do 14h, a drugi od 17h do 21h.

Cilj radionice je osposobiti polaznike da se mogu služiti alatima za komunikaciju, posredovanje i pregovaranje kojima se jednostavno i djelotvorno mogu prepoznati i transformirati problemi i sukobi u zajednici između građana, kao i oni između građana i predstavnika grada ili drugog oblika lokalne samouprave.
Radi se o alatima koji dodatno osnažuju građane i predstavnike gradske uprave, te im pomažu razvijati ili obnoviti prekinutu komunikaciju i vratiti izgubljeno povjerenje.

Radni jezik radionice je hrvatski jezik.
Obvezno je sudjelovanje na cijeloj radionici.
Broj sudionika ograničen je na 30, a prijave su obavezne na e-mail rihub.info@rijeka2020.eu.

Radionica podrazumijeva nastavak prvog susreta održanog u prosincu 2019., ali je otvoren za sve zainteresirane građane, posebno one aktivne u zajednici te javnim službenicima.

Voditeljice radionice su Karmen Ratković i Maja Uzelac.

Karmen Ratković jedna je od osnivačica nevladine udruge Mali korak u kojem je sada članica projektnog tima i koordinatorica programa. Na civilnoj sceni je od 1992. godi i vodi treninge iz nenasilne komunikacije i mirnog rješavanja sukoba metodom procesnog rada Arnolda Mindella. Članica Centra za mirovne studije od njegova osnutka, jedna od suosnivačica Ženskih studija u Zagrebu na kojima od njihova početka drži kolegij Ekofeminizam i duboka ekologija.
Od 2007. godine članica je HUM-a (Hrvatske udruge miritelja) i ovlaštena miriteljica u području školske medijacije i medijacije u zajednici. Trenerica je na seminarima o izvansudskom rješavanju sporova za suce i odvjetnike u organizaciji Pravosudne akademije i HUM-a.

Maja Uzelac zadnja dva desetljeća intenzivno radi u/za/na političkoj uključenosti građana: prvo kao kandidatkinja stranke Zelenih pri prvim parlamentarnim izborima 1991., zatim kao osnivačica i inicijator niza novih civilnih inicijativa, pokreta i organizacija (između ostalog, Centra za mirovne studije, Centra za ženske studije te kao predsjednica Centra za kulturu mira i nenasilja “Mali korak”. Kao majstor grupnog procesnog rada u obliku radionica postigla je međunarodni ugled djelujući osam godina u glavnom odboru internacionalne mrežne organizacije DARE (Democracy and Human Rights Education) surađujući na organizaciji konferencija i skupova posvećenih stalnom radu na nenasilnoj transformaciji sukoba.