Ženski životi glasnije i širenje klitopismenosti
Četiri dana posvećena ženskom glasu bunta i zadovoljstva!
U petak, 11. rujna sve započinje večernjim predavanjem o tehnološkoj popularizaciji potpune anatomije klitorisa, a nastavak slijedi s programom radionica na kojima će svi zajedno sudjelovati u misiji širenja klitopismenosti. Sudionici će na predavanju upoznati povijest tematiziranja (i cenzure) klitorisa, a potom i kako su sonogrami i 3D printeri doveli do toga da umjetnice diljem svijeta stvaraju radove nadahnute oblikom klitorisa.
U radioničkom dijelu programa, polaznici će naučiti printati klitu u 3D tehnici, a potom i risati i dati joj karakter na uvodnoj radionici, a svoje radove moguće je prezentirati i u Klito-fanzinu!
Nakon zabavnog, ali i edukativnog vikenda, zahuktava se atmosfera – o ženskim iskustvima razgovarat će se u većim dimenzijama, još bučnije. Ženski životi glasnije u sklopu Rijeka 2020 – Europske prijestolnice kulture predstavljaju 3 nova rada hrvatskih umjetnica u obliku vođene umjetničke ture riječkim ulicama.
Tura započinje otvaranjem murala Marine Mesar OKO, koja oslikava zid na adresi Vodovodna 42, s početkom u 18.00 sati. Potom se publika vodi do izvedbe novog rada Vlaste Delimar kojeg je oblikovala s djevojkama iz Rijeke na balkonu u centru Rijeke te konačno i do lokacije izvedbe novog plesnog rada umjetnice Josipe Bubaš gdje program završava oko 21.00 sat.
RASPORED
Vikend klitopismenosti (11. – 13. rujna)
Petak, 11. rujna u 21.00 h – Predavanje: Tehnološka popularizacija klitopismenosti (Karla Horvat Crnogaj)
Subota, 12. rujna u 20.00 h – Radionica 3D printanja modela klitorisa (Mario Pavlić)
Prijaviti se može u 5 različitih termina: 13.00 – 14.00 h, 14.00 – 15.00 h, 15.00 – 16.00 h, 17.00 – 18.00 h.
Nedjelja, 13. rujna u 20.00 h – Radionica ilustriranja klitorisa (Tanja Blašković)
Sve se aktivnosti vikenda Klitopismenosti provode u prostoru Filodrammatice (Korzo 28), a za sudjelovanje se možete prijaviti na horvat.crnogaj@gmail.com do 8. rujna. Broj mjesta je ograničen, a poznavanje tehnika 3D printanja i ilustriranja (ili detalja anatomije klitorisa) nisu preduvjet!
Vođena umjetnička tura „Ženski životi glasnije”
14. rujna u 18.00 h na adresi Vodovodna 42, u trajanju do 2 h
Riječka umjetnica Sandi Bakotić u ulozi Super Klite publiku će voditi od lokacije otvorenja novog murala umjetnice OKO do mjesta izvedbi novih izvedbenih radova Vlaste Delimar i Josipe Bubaš u javno prostoru Grada Rijeke.
O RADOVIMA
U muralu „Is she a wizard already?”, umjetnica OKO inspirirana motivima ručnog veza starih majstorica, podsjeća na važnost kolektivnog etnološkog naslijeđa u vremenima kada konzumeristička pop kultura nemilosrdno proždire sve pred sobom. Postavljajući tradicionalne motive u obliku suvremene street art intervencije u javni prostor pomalo zaboravljene ulice u širem centru grada, umjetnica vješto suprotstavlja prošlost i sadašnjost, ukazujući na povijesno naslijeđe utkano u svima nama, a koje smo tako spremni zaboravljati podliježući raznim prolaznim trendovima.
U vođenoj turi umjetnice Sendi Bakotić pratimo Super Klitu, živu i predimenzioniranu verziju inače nevidljivog i (povijesno) skrivanog organa, u njenoj šetnji kroz grad. Od otvorenja murala publika vođenom turom pješice prolazi kroz centar grada do Korza na kojemu ih dočekuje izvedba glasovne dekonstrukcije normi.
Nastavno na svoju raniju praksu, Vlasta Delimar se ondje obračunava s rodnim stereotipima i odgojno-kulturnim predrasudama. Zajedno s djevojkama iz Rijeke provedeno je mapiranje, prikupljanje i analiza predrasuda i stereotipnih izjava koje ih sputavaju i ograničavaju – dok istovremeno prividno za cilj imaju odgojne i društvene mjere. Umjetnica i sudionice izvode performans Rapunzel vidljiv (i čujan) iz javnog prostora grada, pozicionirajući se u njega uz tijelima također i decibelima.
Josipa Bubaš u svom novom plesnom radu Uranjanje tematizira nejasne, prešućene, ženske, društveno uvjetovane osjećaje krivnje, odgovornosti i tereta, ali i implicitnu mudrost, snagu i uživanje. Autorica tekstom, tijelom, glasom i slikom progovara o marginalnim i marginaliziranim osjećajima, dojmovima, mislima i naslijeđenim obrascima, dotičući se pozicije žene u društvenom kontekstu, ali i intimnom djelovanju.