Vođeni idejom decentralizacije kulturno-umjetničkih sadržaja izvan uobičajenih turističkih ruta, Mreža kina na egzotičnim lokacijama program je neformalnog okupljanja ljubitelja dokumentarnih filmova. Projekcija će se održati 1. prosinca u DVD Lopar od 19.00 sati.

Kaj to ja radim

Otac, kćer i plač.

Mario Papić je autor 20-tak dokumentarnih i eksperimentalnih filmova koji su prikazivani i nagrađivani na raznim festivalima.

Posljednja kino predstava

Tijekom zadnjih dana života zagrebačkog Kina Europa, pratimo Jožu, „neformalnog domara“ i dobrog duha tog kultnog okupljališta filmofila. Jožina ljubav prema filmu uvelike nadilazi okvire posla koji obavlja. Svjedočimo kraju ne samo jedne dugogodišnje karijere, već i ere koja nestaje gašenjem klasičnih kina.

Jasmina Beširević studentica je diplomskog studija Filmske i TV režije (usmjerenje dokumentarni film) na Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu. Rođena je u Zagrebu, a živjela je i školovala se u Njemačkoj i SAD-u, gdje je diplomirala ekologiju i magistrirala pedagogiju. Godinama je radila kao učiteljica te pohađala brojne filmske škole i radionice.

Užarska radionica Ivana Delimara

Film Užarska radionica Ivana Delimara bavi se procesom zakapanja radionice oca Vlaste Delimar na imanju u Štaglincu pokraj Koprivnice, kultnom mjestu Vlastinog umjetničkog festivala. Otac Ivan Delimar izjavio je: “Kad umrem, pokopajte me na mojem imanju, ispod jalše, uz radionicu”. Kako nije dozvoljeno pokapanje ljudskih tijela u vlastitom dvorištu, Vlasta je na imanju zakopala očevu radionicu. Film naglašava sirovost rušenja i zakapanja kuće u odnosu na privatnu i javnu simboliku mjesta te ideju novog početka kroz destrukciju kao kreativan, estetski i stvaralački čin.

Vlasta Delimar (1956, Zagreb) najznačajnija je hrvatska performerica, beskompromisna u kritikama ideologija kojima se bavi u svojoj umjetničkoj karijeri započetoj ranih 70-ih. Nagradu Sedam sekretara SKOJA zaprimila je 1986., a od 2005. do 2015. bila je voditeljica umjetničke organizacije “Moja zemlja, Štaglinec” i performerskog festivala koji se održavao u Štaglincu kraj Koprivnice. Članica je HDLU-a i HZSU-a i jedna od ključnih figura koje su definirale suvremeni performans kroz prizmu vlastitog tijela kao medija i sadržaja – ženskog, golog tijela koje u suvremenom društvu još uvijek ne prestaje biti točkom kontroverze. Istražujući u svom radu feminitet, muško-ženske odnose i stadije životnog ciklusa – od mladosti i žudnje preko partnerstva i majčinstva sve do starenja – u javni prostor iznosi autobiografske narative koji propituju razgraničenja javnog i privatnog i normative politika identiteta.

 

Liburnija Film Festival postaje sljednik Mreže kina na egzotičnim lokacijama. Kao baština projekta Rijeka 2020 nastavlja se realizirati u sklopu Liburnija Film Festivala koji nastavlja brigu o nastavku razvoja mreže i programu za svako pojedino susjedstvo. Osim distribucije, osigurava dodatne edukacije u području filma, filmske produkcije i distribucije susjedstvima koji provode program.

Nastavlja se suradnja s Restart labelom i KineDok mrežom – zajedničkim projektom sedam europskih filmskih organizacija za alternativnu distribuciju dokumentaraca čiji je cilj privući i educirati publiku o dokumentarnim filmovima kako bi se razvio dijalog o društveno važnim temama.

Projekcija dokumentarnih filmova pod vedrim nebom, u dvorištima muzeja ili u uličicama starih gradskih jezgri, u lukama ili na dječjim igralištima. Dođite i pogledajte intrigantne priče o ljudima poput nas.