Kada se spomene Vrbnik, u misli se ušulja melodija stare pjesme o djevojkama iz grada nad morem. Naravno, Vrbnik je puno više od toga, a pokazat će to Vrbenčani u svom programu „Obrni kolo!“ koji se od ponedjeljka 12. travnja do srijede 14. travnja 2021.g. održava u sklopu programa 27 susjedstava Europske prijestolnice kulture.

U skladu s trenutnim epidemiološkim mjerama program susjedstva Vrbnik EPK, jednog od 27 susjedstava Europske prijestolnice kulture, održat će se u online formatu, putem Facebook stranice Visit Vrbnik.

U kolu zajedništva i dobrih vibracija zavrtit će staro i novo, tradiciju i baštinu s nekim novim umjetničkim idejama te pokazati kako se kulturno-umjetnički programi prilagođavaju novonastalim okolnostima.  Okosnicu online programa „Obrni kolo!“ čine tradicijska glazba, glagoljaštvo i umjetnost, a program uživo odgađa se do trenutka poboljšanja Covid-19 okolnosti.

 

Program Susjedstva Vrbnik EPK „Obrni kolo!“

PISEK – ponedjeljak, 12. travnja 2021.

– od 12:00 do 14:00 sati i od 18:00 do 20:00 sati

Dio je to programa posvećen bavljenju vrbničkom tradicijskom glazbom. Da to ogromno glazbeno blago koje su preuzeli od predaka ne bi palo u zaborav, predstavit će vam knjigu „Obrni kolo! – sopeni i kanet po vrbenski“ koja će za buduće generacije sačuvati notne zapise autohtonih vrbničkih instrumentalnih i vokalnih skladbi.

Za početak bit će najkorisnija vrbenskim sopčićima koji su naučili svirati tenku i debelu sopelu u Školi sopena pokrenutoj u okviru programa Dnevnog boravka Susjedstva Vrbnik kroz protekle dvije godine, a pod vodstvom Nikole Kovačića, akademskog glazbenika i zaljubljenika u tradicijsku glazbu otoka Krka koji je i autor knjige.

Ženski dio ekipe vrbničkih čuvara glazbene baštine čine Vrbenske kanturice. I njih ćete čuti i vidjeti.

A znate li uopće što je pisek?! To je dio sopeli – tradicionalnog puhačkog drvenog instrumenta koji mora biti natopljen vinom i dobrom voljom da bi se moglo svirati, kažu znalci. U njihovom programu natopile su se tradicionalne mikrogeografske folklorne forme sa suvremenim glazbenim izričajima kako bi nastala neka nova glazbena sazvučja i glazbene suradnje što je bilo zanimljivo čuti i na Porto etno uigravanju u Vrbniku.

 

 

PUTEVIMA GLAGOLJICE – utorak, 13. travnja 2021.

– od 9:00 do 10:00 sati, 12:00 do 14:00 sati i od 18:00 do 20:00 sati

Vrbnik je po broju sačuvanih glagoljskih rukopisa, tiskanih knjiga i kamenih glagoljskih rukopisa definitivno prvak na ovim prostorima, stoga ni ne čudi da ga često nazivaju glagoljaškim središtem što Vrbenčane čini izuzetno ponosnim. Nositelji glagoljaštava u srednjem vijeku bili su popovi glagoljaši, a glagoljaška produkcija cvijeta u vrijeme knezova Krčkih Frankopana koji su na hrvatskom jeziku i glagoljici dali zapisati i Vrbnički statut. Da Vrbnik glagolja od srednjeg vijeka sve do danas i da je glagoljica i dalje živa, pokazat će vam kroz program Vrbnik glagolja koji se već godinama ostvaruje u suradnji Vrbničkog kulturnog društva Frankopan, Katedre čakavskog sabora Kornić, Turističke zajednice Općine Vrbnik i Osnovne škole „Fran Krsto Frankopan“. Održavaju se ljetne škole glagoljice, kreativne radionice, izložbe, predavanja, projekcije, sajam baštine. Okupljaju se djeca i mladi, stručnjaci za glagoljicu, entuzijasti i kreativci, a sve s ciljem čuvanja i popularizacije bogate glagoljaške baštine, poučavanja i stvaranja.

Putevi glagoljaške pismenosti povezali su ih i sa bugarskim susjedstvom Nova Kultura Fondacija iz Sofije i voditeljicom Marianom Assenovom. Tim Susjedstva Vrbnik bio je pozvan na njihov Goatmilk festivala u Beloj Rečki gdje su razotkrili nove zajedničke poveznice u spektru neočekivanog spoja glazbe, umjetnosti, tradicije i gastronomije.

Zbog epidemioloških prilika članovi bugarskog tima nažalost nisu posjetili Vrbnik, ali nadamo se boljim vremenima.

 

VRBNIK ART – srijeda, 14. travnja 2021.

– od 9:00 do 10:00 sati, 12:00 do 14:00 sati i od 18:00 do 20:00 sati

Vrbničke umjetnice velika su stvaralačka snaga, možda nedovoljno vidljiva i predstavljena, stoga su okupljene kako bi postale pokretačice jedne nove platforme za umjetničko djelovanje i stvaranje u lokalnoj zajednici, ali i šire. To su Miriam Volarić, Nika Polonijo, Lucija Ostrogović i Zvijezdana Depikolzvane.

U normalnim okolnostima trebao je biti održan višednevni umjetnički festival na koji bi umjetnice pozvale i svoje prijatelje umjetnike i kreativce da ulice i trgove kamenog grada ispune svojim stvaralaštvom. Također je trebala biti održana i radionica za djecu grataž tehnikom pod stručnim vodstvom Kristine Volarić i Mariane Assenove te prikazana izložba dječjih radova.

U izmijenjenim epidemiološkim prilikama u mini on line izložbi Glagoljarnici umjetnice će otvoriti bogatu riznicu glagoljaške baštine i predstaviti radove inspirirane glagoljicom, tragovima prošlosti i bodulskim okruženjem, ali u nekim novim izazovima virtualnog svijeta.

*Za finale predstavljanja Susjedstva Vrbnik pripremali su veliku MANJAŽU i okupljanje kumpanj i kumpanjic u vrbničkoj luci kao masovno pučko druženje uz pjesmu i žlahtinu, no morat će to ostaviti za neka bolja vremena…

 

Dodatne informacije o susjedstvu Vrbnik i programu „Obrni kolo!“

O SUSJEDSTVU VRBNIK

Smješteno na istočnoj strani središnjeg dijela otoka Krka, područje općine Vrbnik sastavljeno je od četiri naselja – Vrbnik, Garica, Kampelje i Risika. Vrbnik je smješten na litici koja se strmo uzdiže 50-ak metara iznad mora.

Vrbnik se prvi put spominje 1100 g. zajedno s Dobrinjem u najstarijoj poznatoj glagoljskoj Darovnici „slavnog Dragoslava“. Svoj procvat doživljava u frankopansko doba kao glagoljaško središte te ponovno u 19. st. kada mu značaj vraćaju vrbnički intelektualci. Vrbnički statut drugi je po postanku među hrvatskim statutima uopće, odmah iza Vinodolskog. Vrbnički statut iz 1388. pisan je hrvatskim jezikom na glagoljici u kojem je dobro opisana i uloga žena tog razdoblja.

Stanovnici Vrbnika kroz povijest najviše su se bavili poljoprivredom, manje pomorstvom i ribarstvom. Danas je najpoznatiji proizvod Vrbničkog polja i Vrbnika zlatnožuto vino – Žlahtina, čiji uzgoj danas predstavlja glavninu vinogradarske proizvodnje.

Na području Općine Vrbnik kao svojevrstan spomenik prirode nalazi se špilja podno Kostrija, posebni rezervat poluotok Sv. Marak – Skudeljni, a jedan dio zadire u poseban ornitološki rezervat Glavina-Mala luka.

Vrbnik se ponosi svojom bogatom poviješću, kulturom i tradicijom, a veliki broj entuzijasta upućuje na razvijenost civilnih inicijativa i usmjerenost na stvaranje kulturnih sadržaja. Udruga Vrbničko kulturno društvo „Frankopan“ samostalno i/ili u suradnji sa Općinom Vrbnik, TZO Vrbnik, dječjim vrtićem i osnovnom školom, vrbničkim vinarima i ugostiteljima te ostalim dionicima stvara sadržaje oslanjajući se na tradiciju s iskorakom prema suvremenosti.

 

O PROGRAMU OBRNI KOLO!

Program susjedstva Vrbnik u metafori kola kao simbola zajedništva, povezivanja i objedinjavanja zajednice istražuje i prezentira bogatu glagoljašku baštinu i tradicijsku glazbu nadograđujući ih u kontekstu suvremene kulture i umjetnosti s fokusom na mikro-geografske, kulturne i etnografske specifičnosti. U duhu sredine neizostavan segment je i vrbnička žlahtina te bodulska kuhinja. A u vrbničko kolo na poseban način se zavrtila i bugarska priča našeg europskog susjeda.

 

O KNJIZI „OBRNI KOLO! – SOPENI I KANET PO VRBENSKI“

Autor i urednik knjige i CD-a je Nikola Kovačić, akademski glazbenik iz Rijeke i zaljubljenik u tradicijsku glazbu otoka Krka. Nastala u suradnji sa Turističkom zajednicom Općine Vrbnik, koja je nakladnik knjige. Izdana je krajem 2020. godine u 500 primjeraka i ovo je njeno prvo službeno predstavljanje. Željka Kovačić napravila je grafičko rješenje i pripremu, članica Tima Susjedstva Vrbnik i VKD Frankopan Dina Valković napisala je uvodni dio, a prof. dr. sc. Tvrtko Zebec recenziju.  Instrumentalne skladbe izveli su Dorijan Polonijo i Ivo Zlatko Volarić, a vokalne dvije generacije vrbenskih kanturic. Fotografije u knjizi su iz arhive TZO Vrbnik, otočnih fotografa Luke Tabaka i Srđana Hulaka, Željke Kovačević te privatnih vrbničkih albuma. Tiskana je u sklopu projekta Susjedstva Vrbnik i programskog pravca 27 susjedstava, Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture. Realizaciju su omogućili Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Primorsko-goranska županija, Grad Rijeka, Rijeka 2020, Općina Vrbnik i Turistička zajednica Općine Vrbnik.

Ova zbirka sopena i kanta koja se izvodi na području Vrbnika sadrži 26 zapisa za sopeli i 8 pjesama u dvoje (za ženske glasove). Time je postignut i autorov cilj da se pučke skladbe otoka Krka odnosno Vrbnika zabilježi na način kako su ih izvorno izvodili vrsni sopci i kanturice.

 

O VODITELJU ŠKOLE SOPENA I AUTORU KNJIGE i CD-a

NIKOLA KOVAČIĆ  rođen je u Rijeci 1976. od oca Borisa i majke Nine rođ. Kraljić. Uz talijansku gimnaziju pohađa i Glazbenu školu Ivana Matetića Ronjgova u Rijeci gdje završava klavir u klasi prof. Jasne Furlan i hornu u klasi prof. Anđela Klaričića. Studij horne i klavira nastavlja u Trstu na konzervatoriju „G. Tartini“ gdje 1999. god. diplomira hornu u klasi prof. Paola Vissania a 2001. i klavir u klasi prof. Lorenza Baldinia. Studij klavira nastavlja na Muzičkoj akademiji Zagreb – područni odsjek Rijeka gdje u klasi prof. Vladimira Babina diplomira 2007. godine.

Od 1999. do 2019. godine član je orkestra opere Hrvatskog narodnog kazališta „Ivan pl. Zajc“ u Rijeci. Od 2004. ravnatelj je ustanove „PhonoArs“. Surađuje s pjesnicima i skladateljima pišući aranžmane za dječje pjesme te glazbenicima, snimajući koncerte klasične glazbe.

  1. godine susret i prijateljstvo s Nikolom Fabijanićem urodio je velikim zanimanjem i ljubavi prema sopelama.
  2. godine izlazi njegova prva zbirka pjesama i plesova za malu i velu sopelu „Glasi naših starih“ u izdanju Općine Omišalj. Iste godine u suradnji s KUD-om Ive Jurjević iz Omišlja počinje s radom škola sopela u Omišlju.
  3. godine izlazi njegova druga zbirka „Kosari“ u izdanju grada Krka. Iste godine u suradnji s Turističkom zajednicom Općine Vrbnik počinje s radom Škola sopena u Vrbniku. A 2020. godine izlazi njegova treća zbirka „Obrni kolo! Sopeni i kanet po vrbenski“

 

O UMJETNICAMA

MIRIAM VOLARIĆ (2000.) studentica je druge godine Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci, smjer likovna pedagogija. Slikarstvo joj je velika preokupacija, no okreće se i umjetničkoj fotografiji, kiparstvu i grafici, a zanima je i rad s djecom.

NIKA POLONIJO (1999.) studentica je treće godine Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci, smjer likovne pedagogije. Posebno je zanima grafika, ali i rad s djecom.

LUCIJA OSTROGOVIĆ (1996.) apsolventica je etnologije i antropologije te njemačkog jezika i književnosti Filozofskog fakulteta u Zadru. Tijekom studija razvija zanimanje za vizualnu, eksperimentalnu te antropologiju svakodnevice, a u svojem radu kombinira svoje dvije strasti, antropologiju i vizualno izražavanje i to uglavnom u formi crteža, ilustracije i animacije, fokusirajući se pritom na motive iz svakodnevice.

ZVIJEZDANA DEPIKOLZVANE (1973.) U Rijeci završava tekstilnu i trgovačku školu. Ljubav prema estetici i kreativnom izražavanju pronalazi u dizajnu odjeće i printova na tekstilu, a u posljednje vrijeme nakon završenih tečajeva posvećena je keramici. Stvara i dobiva nagrade, a radove joj možete razgledati u Butižici Piccola Stella.

 

O VODITELJICI GLAGOLJAONICE

KRISTINA VOLARIĆ (1981.) završila je Akademiju primijenjenih umjetnosti u Rijeci te stekla zvanje profesora likovne kulture. Iako je na Akademiji odabrala smjer slikarstva, zanimanje za keramikom najviše kroz primijenjenu umjetnost, posve je nadvladalo slikarski izričaj. Svoja djela izlaže i prodaje u Galeriji Perica u Vrbniku.

 

O EUROPSKOM SUSJEDSTVU

Kroz temu glagoljice, susjedstvo Vrbnik povezuje se s bugarskom Fondacijom Nova kultura, nezavisnom nevladinom organizacijom osnovanom 2003. godine. Fondacija funkcionira kao interdisciplinarna mreža umjetnika, novinara, povjesničara umjetnosti, pisaca, dizajnera I volontera. Aktivnosti provide u ruralnim krajevima Bugarske te su pokrenuli festival Goat Milk u sjevero-zapadnoj Bugarskoj u selu Gorna Bela Rechka koje je dijelom Vratchanski Balkan parka prirode i Natura 2000.