Tri nova umjetnička rada u Lipi kao dio programa “Prepoznavanje odsustva”
Predstavljanjem tri umjetnička rada realizirana ispred Memorijalnog centra Lipa pamti kao dio programa “Prepoznavanje odsustva 2019.” nastavljaju se u petak, 18. listopada s početkom u 18,30 sati kao pretprogrami Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture. Radovi Diane Sokolić, Josipa Pina Ivančića i Bojana Koštića moći će se u Lipi razgledati do 18. studenoga.
Rad “Put tišine” umjetnice Diane Sokolić primjer je pejzažne umjetnosti koja posjetitelja poziva na komemorativnu šetnju Lipom. Prateći kamenu stazu u kojoj svaki par položenog kamenja predstavlja par nogu, a svaki razmak među njima ljudski korak, evocira se prisutnost stradalih. Kamen po kamen. Korak po korak. I tako 269 puta.
Rad “Se domisliš, se spametiš” umjetnika Josipa Pine Ivančića pejzažu pristupa na drugačiji način. Umjesto upisivanja značenja u krajolik, on se služi simbolima – onim elementima prirode kojima je značenje odavno pridodano. Njegov je rad pejzažni asemblaž u kojem se različiti materijali (zemlja, spaljene grede, grane ružmarina) i oblici (trokut, krug ili položena osmica kao znak beskonačnosti) – poput zasebnih pojmova – sklapaju u jedinstvenu likovnu sintaksu prisjećanja.
Rad “Jedna iskra je dovoljna” umjetnika Bojana Koštića mogli bi nazvati i lipajskim nokturnom. Zamišljen je kao serija grafita ispisanih po javnim površinama Lipe fotoluminiscentnom bojom koja svijetli u mraku. Misli umjetnika koje preko dana upijaju svjetlost, ne bi li je noću reflektirali, podsjetnik su na našu sposobnost da u sretnim i „svijetlim” trenucima pronađemo poticaj za rastjerivanje mraka; podsjetnik su na preživjele Lipljane koji su smogli snage za obnovu sela i nastavak života.
Memorijalni centar Lipa pamti je od svog otvorenja posvećen sjećanju na 269 stradalih Lipljana, te trajnom ukazivanju na razorne posljedice rata te nepoštivanja temeljnih ljudskih prava. Sjećanje se u Lipi gradi kroz uključivanje pojedinaca različitih struka i pristupa, ne bi li promišljanje teškog povijesnog nasljeđa stvaralo uvijek nove vrijednosti i značenja. Na jedno se pitanje uvijek iznova traži odgovor: Kako odsustvo stradalih Lipljana učiniti dijelom našeg postojanja danas? Program “Prepoznavanje odsustva” na spomenuto pitanje odgovara iz perspektive suvremene umjetnosti, i to čini već treću godinu zaredom. Nakon radova umjetnice Nike Rukavina (2017.) te umjetnika Paska Burđeleza i Silvije Đolonga (2018.) na ovogodišnji Javni poziv prijavljeno je 11 prijedloga site-specific radova među kojima je žiri za realizaciju odabrao tri rada.
Četveročlani žiriradio je u sastavu Nemanja Cvijanović, umjetnik i koordinator programa u projektu Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture; Ksenija Orelj, kustosica Muzeja moderne i suvremene umjentosti iz Rijeke; Biserka Dumbović-Bilušić, pročelnica Konzervatorskog odjela u Rijeci; Vana Gović, kustosica Memorijalnog centra Lipa pamti.
Program se provodi u partnerstvu s Muzejom moderne i suvremene umjetnosti iz Rijeke i TD Rijeka 2020 d.o.o., kao dio programskog pravca Doba moći u projektu Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture. Program se financira sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Primorsko-goranske županije. Grada Rijeke te Općine Matulji.