6. rujna 2019.

POZIV ZA MEDIJE 

NAJAVNA KONFERENCIJA ZA MEDIJE U POVODU OTVORENJA IZLOŽBE D’ANNUNZIJEVA MUČENICA – L’OLOCAUSTA DI D’ANNUNZIO

U ponedjeljak, 9. rujna 2019. godine u 12 sati u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja Rijeka, Trg Riccarda Zanelle 1, održat će se konferencija za medije na kojoj će biti najavljena izložba D’ANNUNZIJEVA MUČENICA – L’OLOCAUSTA DI D’ANNUNZIO autorica Tee Perinčić i Ana-Marije Milčić. Autori dizajna izložbe su Sanjin Kunić i Nikolina Radić Štivić.

Izložba je sastavni dio projekta Rijeka 2020 Europska prijestolnica kulture. 

Na konferenciji za medije izložbu će najaviti:

  • Nikolina Radić Štivić – ravnateljica Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka
  • Tea Perinčić i Ana-Maria Milčić – autorice izložbe
  • Emina Višnić – direktorica Rijeka 2020 d.o.o. – tvrtke osnovane za provedbu projekta Europske prijestolnice kulture
  • Sonja Šišić – pročelnica Odjela za kulturu Primorsko-goranske županije
  • Vojko Obersnel – gradonačelnik Grada Rijeke

Izložba se otvara 12. rujna 2019. u 19 sati u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja Rijeka i ostaje otvorena do 31. siječnja 2021.

Izložba D’Annunzijeva Mučenica uvod je u program Granice između reda i kaosa koji Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka provodi u sklopu programskog pravca Doba moći, Europske prijestolnice kulture Rijeka 2020. Izložba tematizira stogodišnjicu D’Annunzijeve okupacije Rijeke 12. rujna 1919. godine.

Riječka interpretacija Gabriela D’Annunzija na izložbi polazi s humanističke pozicije suvremenog antifašizma na kojemu je izgrađena moderna Europa. Projekt Europske prijestolnice kulture na razini kulture spaja europske građane, promovira vrijednosti suvremene, ujedinjene Europe, snažne u svojem zajedništvu, vrijednosti suprotstavljene povijesnom i suvremenom fašizmu.

D’Annunzijev dolazak i boravak u Rijeci dogodio se na poziv riječkih iredentista koji su zagovarali pravo proglasiti  Rijeku talijanskom. Ubrzo se pokazalo koliko je to bilo destruktivno za tadašnju kulturnu i gospodarsku stabilnost Rijeke. Dotad izrazito multietnički grad odjednom odriče prava svima koji se ne izjašnjavaju Talijanima i suprotstavljaju ideji o samo talijanskoj Rijeci. U 16 mjeseci režima D’Annunzio je do krajnjih granica izmučio i iscrpio grad.

Izložba, donosi i specifičan pogled na D’Annunzijev boravak u Rijeci iz perspektive žena koje su u to vrijeme živjele u Rijeci, onih koje su u Rijeku došle iz Italije sa ili za D’Annunzijem i onih koje su mu bile ljubavnice.