Jedan od kriterija po kojima će se ocjenjivati prijavnica za EPK2020 je i razvoj publike. Trenutačno je to jedno od gorućih pitanja u svim sferama kulture kako na domaćoj tako i na europskoj sceni. Suočavamo se sa činjenicom da institucije, ali i nezavisna scena gube publiku te je potrebno naći načine kako ih animirati i educirati.
Dobar primjer u tome daju institucije HNK Ivana pl. Zajca, MMSU, Gradsko kazalište lutaka i Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja koji su pokrenuli programe namijenjene upravo publici. Prvo je krenuo HNK s projektom “Diplomirani gledatelj” koji je okupio veliki broj polaznika koji se svaki tjedan educiraju o kazalištu te mogu pratiti rad na svakoj predstavi, upoznati se i porazgovarati s redateljima, dramaturzima, glumcima, scenografiji, kostimografiji, ali i razgovarati o aktualnim predstavama, te sudjelovati na tribinama.
MMSU već neko vrijeme aktivno radi s publikom na način da u sklopu izložbi organizira stručna vodstva, predavanja i radionice. Također, muzej se otvora i prema drugim medijima, te je već neko vrijeme ključno mjesto za performere, a po potrebi se prostor galerije pretvara i u izvedbeni prostor, te smo do sada mogli gledati plesnu izvedbu polaznika škole za suvremeni ples i balet O.Š. Donja Vežica u sklopu izložbe SOCREALIZA/M/ODERNIZAM, te je u muzeju održan i međunarodni projekt Kreativnog laboratorija suvremenog kazališta KRILA, “Nezamjetljiv polazak”. Ovaj tjedan će u sklopu izložbe COEXISTENCE: FOR A NEW ADRIATIC KOINÈ biti održana i radionica za srednjoškolce pod nazivom „Granice u pokretu“.
Od ovog vikenda u Gradskom kazalištu lutaka počinje i program za najmlađu publiku pod nazivom „Mali lutkarski razgovori“. Riječ je o projektu u kojem će djeca moći ostati u kazalištu i nakon predstava te porazgovarati sa svojim najdražim junakom i saznati nešto više o njemu i predstavi.
Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja započeo je projekt „Dramci iz Guvera“ u sklopu kojeg je pokrenuta škola glume za djecu, a predstave koje će izvoditi polaznici biti će vezane za povijest muzeja i njegov postav. PPMHP postaje i mjesto za izvedbu profesionalnih produkcija s ciljem kreiranja programa u skladu sa svjetskim trendom „museum theatre” gdje se muzejska građa uprizoruje kao predstava, te se na taj način intermedijalno približava publici. Prvi takav projekt „Guver in Progress“ Posve moguće družine Rijeka održan je na ljeto, a ove zime očekuje se i nova produkcija.
Muzej Grada Rijeke približava muzejsku građu djeci te kroz nekoliko radionica koje su osmislili upoznaju najmlađe s muzejskim predmetima, baštinom i povijesti na interaktivan način. Na stranici Dječji kutak Muzeja grada Rijeke mogu se naći sve obavijesti o radionicama, igraonicama i vodstvima kroz izložbe, a na stranici se nalaze mnoge zanimljivosti vezane za muzeje općenito te je prilagođena upravo djeci.
Art-kino je još 2009. godine u suradnji sa Odjelom za kulturu i Odjelom za školstvo Grada Rijeke te Hrvatskim filmskim savezom započelo realizaciju projekta “Škola u kinu“. Cilj je programa upoznati djecu osnovnoškolskog uzrasta s elementima filmske, odnosno medijske kulture kako bi se kod djece te dobi razvijao interes prema filmu i omogućilo bolje razumijevanje filmske kulture općenito. Do sada su u realizaciji projekta sudjelovale brojne riječke osnovne škole, a u program su povremeno tijekom školske godine uključene i riječke srednje škole. Trenutačno se program usmjerava i prema županijskim osnovnim i srednjim školama.
Iz ovih primjera jasno je kako se na riječkoj institucionalnoj kulturnoj sceni događaju velike promjene, a svakako jednim dobrim dijelom za to je zaslužna i promotivna kampanja riječke kandidature za EPK 2020 koja je kroz niz razgovora i tribina uputila upravo na edukaciju publiku kao jednog od ključnih kriterija koji će se bodovati u prijavnici.
Foto: Gordana Kvajo – Radost glazbe