Group 42 CopyGroup 35Group 42Group 42 Copy 3Group 34Group 42 Copy 2
Vijesti

Dani solidarnosti s narodom Palestine

“O Palestini čujemo mnogo, no malo znamo. Naši dojmovi i razumijevanje često se stječu na temelju onog što čujemo iz medija, pri čemu se često izgubi sveobuhvatan politički, društveni i kulturni kontekst. Svrha Dana solidarnosti s narodom Palestine je otvoriti prostor za palestinsku priču i glas Palestinaca te pogledati izvan okvira onoga što smo navikli čuti i vidjeti vezano za Palestinu.“

Program Dana solidarnosti s narodom Palestine uključuje izložbu, otvorenu 24. studenog, pod nazivom „Tu ćemo ostati“, okrugli stol „Palestina: jučer, danas, sutra“ koji je održan u srijedu, 26. studenog u 18 sati i sutrašnju projekciju „Naseljenici – Naši novi susjedi s puškama” koja će se održati u 20 sati nakon koje će uslijediti razgovor s redateljicom Barbarom Babačić.

Izložba fotografija „Tu ćemo ostati“: Na izložbi fotogafija koje prikazuju život u Palestini prije nakbe (u arapskom jeziku »katastrofe«) 1948. godine i nakon nje, otvara se prostor za palestinsku priču i prikazuju promjene koje su se u to vrijeme odvijale u Palestini i utjecale na život Palestinaca. Izložbu čine povijesne i suvremene fotografije, koje žele proširiti naše razumijevanje i horizonte. Njihova je svrha potaknuti da istražujemo dalje te da težimo k boljem viđenju i razumjevanju situacije u Palestini te položaja palestinskog naroda. Izložbu je u ovu svrhu Udruzi PaRiter ustupio slovesnki ogranak međunarodnog pokreta BDS, koji potiče na bojkot, dezinvesticije i sankcije protiv Izraela, sve dok se prava Palestinaca ne priznaju. Izložba je izvorno postavljena 2012. godine u Gradskom muzeju u Ljubljani.

Autori fotografija su Jure Eržen, Arne Hodalić, Meta Krese, Matej Leskovšek, Matej Povše, Miha Sagadinin i Matic Zorman. Fotografije snimljene prije 1948. dio su fotografskog arhiva Erica Matsona, koji je naslijedio od organizacije American Colony iz Jeruzalema. Arhiv je kasnije darovao američkoj Kongresnoj knjižnici.

Izložba se može pogledati od 24. do 28. studenog, u Galeriji SKC (Omladinski kulturni centar Palach), od 16 do 20 sati.

Okrugli stol „Palestina: jučer, danas, sutra“: Na okruglom stolu sudjelovli su Demian Vokši, Ivana Perić i Jelena Kranjec.

Ivana Perić, diplomirala je novinarstvo na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, s radom “Orijentalizam i sukob civilizacija: primjer Izraela i Palestine”. Posljednje četiri godine piše za portal Libela.org te djeluje kao freelance novinarka i suradnica brojnih portala koji se bave Bliskim istokom (Muftah Magazine, Reorient Magazine, Your Middle East, itd.). Posljednjih godinu dana vodi i blog Middle East Revised, za koji je intervjuirala brojne aktiviste, umjetnike, novinare… koji se bave Bliskim istokom općenito, ali i palestinskim pitanjem specifično. Piše općenito o geopolitičkim pitanjima, ali i o kulturi i putovanjima.

Jelena Kranjec, studentica je sestrinstva u Zagrebu, ali većinu vremena boravi u inozemstvu. Volontirala je u Palestini (kao i u drugim područjima Bliskog istoka i Sjeverne Afrike) te na projektima vezanima uz Palestinu, u Engleskoj i Italiji, kao i s migrantima iz tog područja. Djelovala je i u područjima antikapitalističkih i LGBT grupa te u različitim aktivnostima: od nenasilnog otpora, građanskog neposluha, odbijanja služenja vojske do suradnje i povezivanja Izraelaca i Palestinaca na projektima usmjerenima protiv okupacije.

Demian Vokši dolazi iz Rijeke. Diplomirao je arheologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Aktivizmom se bavi od 2009. godine. Sudjelovao je u organizaciji nekoliko većih inicijativa, poput prosvjeda 15.O 2011. godine u Zagrebu i antifašističkog prosvjeda 2012. godine, također u Zagrebu. U posljednje vrijeme djeluje kao freelance autor i objavljuje članke na hrvatskim portalima, na temu bliskoistočne geopolitike. Za Bliski istok se počeo zanimati za vrijeme rata u Gazi 2008./2009. godine.

Projekcija filma “Naseljenici – Naši novi susjedi s puškama” i razgovor s redateljicom Barbarom Babačić: Film se bavi problematikom židovskog naseljavanja unutar palestinskih granica Zapadne obale. Politika kolonizacije palestinskog teritorija nezakonita je prema međunarodnom pravu, ali naselja se šire iz dana u dan, a naseljenici hodaju naokolo naoružani, sustavno zlostavljajući lokalno stanovništvo. Tu stranu priče mediji prešućuju, a javnosti je poznat samo palestinski bombaš samoubojica. Svakodnevne nenasilne aktivnosti palestinskog civilnog društva neprestano se zanemaruju. Autorica postavlja pitanja: “Što se događa s one strane zida i kako je moguća komunikacija između kamenja i pušaka? Vrijedi li demonstrirati ili Palestinci samo čuvaju krhotine svoga dostojanstva?” te na njih pokušava odgovoriti u ovom dokumentarnom uratku. Film traje 65 minuta, a produkciju potpisuje riječka udruga Filmaktiv.
Nakon projekcije filma redateljica Barbara Babačić će se osvrnuti na svoje iskustvo boravka u Palestini te će prisutnima pružiti svoje viđenje izraelsko-palestinskog sukoba, kao i razmišljanja o budućnosti palestinskog naroda.