Group 42 CopyGroup 35Group 42Group 42 Copy 3Group 34Group 42 Copy 2
Vijesti

Grad otvoren različitostima

Foto: Mirko Menalo - Riječki klinci
Foto: Mirko Menalo – Riječki klinci

Nakon pozitivne atmosfere koja je pratila vijest o prolasku u drugi krug natjecanja za titulu Europske prijestolnice kulture 2020. godine, vrijeme je za nove radne pobjede. Pripreme nove prijavne knjige (bid booka) su u tijeku. Ono na što se sada moramo posebno fokusirati su opaske i savjeti evaluacijskog panela koji su službeno izašli u srpnju ove godine na stranicama Ministarstva kulture. U njihovom izvješću nalaze se preporuke za sve gradove kandidate iz prvog kruga, te posebni dio s preporukama za gradove koji su prošli u drugi krug.

Povjerenstvo je pohvalilo četiri teme riječkog koncepta: vodu, rad, luku i različitost jer osim što su marketinški zanimljive i lako prihvatljive, odražavaju stvarni identitet Rijeke. Po sudu povjerenstva,  riječka  kulturna strategija postavlja ambiciozne ciljeve koji su podudaraju s ciljevima  EPK,  a pohvaljeno je što  kulturne strategije Županije i Sveučilišta  također  uključuju  EPK. Povjerenstvo  cijeni kontekstualnu  analizu grada i izazova s kojima se suočava, a posebno ga  je  zaintrigirala rečenica  da je “Rijeka hrvatski sinonim za nestandardno, liberalno, antinacionalističko i tolerantno”.

Grad koji postane Europska  prijestolnica kulture treba pokazati kako će se razvijati u novim smjerovima, unaprjeđenjem  vlastitog  kulturnog  identiteta,  ali također  povezujući se  i  istražujući   zajedničke  osobine s  drugim europskim gradovima i regijama, u čemu je Rijeka u ovom trenutku možda  manje aktivna.

Panel je pohvalio kako u programskom dijelu prijavnice postoji širok raspon tema od  kulturnog do obrazovnog sektora i sfere digitalnih tehnologija, od uključenja LGBT zajednice do nastavka razgradnje  tradicionalnog koncepta nacionalnog teatra i  modernizacije industrijskog nasljeđa, koje su odličan potencijal za inovativne programe, koji bi se trebali detaljno razraditi u drugoj prijavnici.

Pozitivno je  ocijenjeno što su  konzultacije  o  prijedlogu kandidature uključile  široki   krug  javnosti. U prijavnoj  knjizi grafički je prikazan raspon lokalnih kulturnih djelatnika  i umjetnika koji su uključeni u diskusije o EPK  i svojim prijedlozima utjecali na koncepciju programa. Očekivanja su ispunjena i time  što  se  poseban  naglasak  stavlja na pitanje kako doći do građana koji  nisu obično uključeni u kulturne aktivnosti.

U cjelini,  povjerenstvo   cijeni  autentičnost predloženog  riječkog programa i smatra da prijavna  knjiga sadrži kvalitetne  prijedloge koje  je moguće razvijati. Jasno progresivno razmišljanje i slika grada “otvorenog  različitostima”  mogla bi biti dobrodošla i za druge europske  gradove.

Europska  dimenzija projekta generalna je  slabost  svih gradova kandidata. Nema niti jednoga  grada  koji je ostao pošteđen takve primjedbe. Da bi se u tom smislu  poboljšali, trebaju  dodatno poraditi na međunarodnom umrežavanju unutar i izvan granica EU, kao i povezivanju s  irskim gradovima kandidatima.

Uz  to, kandidati moraju  uvjeriti povjerenstvo da imaju  programe, s  jedne strane dovoljno jake  da  privuku europsku  publiku, a  s druge takve da domaćem stanovništvu osvijeste europsku  kulturnu različitost.  Također,  treba  pružiti uvjerljive dokaze da će EPK programi  imati jasnu prepoznatljivost i dodatnu privlačnost u odnosu na  postojeću kulturnu i turističku ponudu, koja ih ne smije zasjeniti.

Iako je inicijalni rok bio prosinac 2015. godine, Europska komisija je, u suradnji s Ministarstvom kulture Republike Hrvatske donijela odluku o produljenju roka za predaju kandidacijske knjige. Novi rok za predaju je 10. veljače 2016. godine, a on je određen nakon što su predstavnici gradova kandidata uputili zajedničko pismo i održali sastanak s predstavnicima Ministarstva kulture.