Susjedstvo otok Rab u petak je, 3. svibnja u Velikoj vijećnici Grada Raba predstavilo projekt Rab Archaeological (T)races, koji je nastao u sklopu programskog pravca 27 susjedstava – Rijeka 2020 te će biti predstavljen u sklopu Festivala susjedstava 2020 godine.
Nositelji projekta su Centar za kulturu Lopar, koji je ujedno nositelj programa susjedstva Lopar, Pučko otvoreno učilište Rab i Turistička zajednica Grada Raba, a projekt se provodi u partnerstvu s Institutom za arheologiju, Pomorskim i povijesnim muzejom Hrvatskog primorja, te agencijom Heritage Malta.
Cilj projekta Rab Archaeological (T)races je predstavljanje arheoloških lokaliteta na području otoka Raba te povezivanje s pješačkim i biciklističkim stazama. Više o projektu i arheološkim lokacijama kazali su stručni suradnici; arheologinja dr.sc. Ana Konestra iz Instituta za arheologiju te Ranko Starac, arheolog i kustos Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja.
Zanimljivo je bilo čuti i primjere dobre prakse partnera projekta s Malte. Sharon Sultana, viša kustosica Nacionalnog muzeja arheologije u Valetti te predstavnica nacionalne agencije Heritage Malte predstavila je inovativne načine očuvanja i prezentacije arheološe baštine na Malti. Sa spomenutim institucijama prethodno je ostvaren kontakt te je započeta suradnja s Maltom kao europskim susjedstvom.
O domaćim inovativnim rješenjima više su govorile koaotorice nagrađivane aplikacije “Zagreb Time Travel” Kate i Ivana Barišić.
Nakon pauze uslijedio je okrugli stol na kojem su glavne teme bile stanje, izazovi, valorizacija i prezentacija rapske arheološke baštine. Na okruglom stolu sudjelovali su povjesničar umjetnosti i arheolog te redoviti profesor i pročelnik Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Miljenko Jurković, Ana Konestra iz Instituta za arheologiju i Ranko Starac iz Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja. Okruglim stolom moderirala je Tonka Kavran, ravnateljica Centra za kulturu Lopar i koordinatorica projekta. Napravljen je kratak pregled arheoloških istraživanja provedenih na otoku Rabu te su istaknuta najznačajnija saznanja. Razgovaralo se o projektu Arheološka topografija otoka Raba koji je, uz arheološka istraživanja različitih institucija, poslužio kao podloga za projekt Rab Archaeological (T)races. Naglasak je stavljen na lokalitete koje bi u budućnosti bilo vrijedno istražiti, ali i na onima koji su najugroženiji.
Otvoreno se ukazalo na čitav niz problema koji se vežu za rapsku arheološku baštinu kao što je zapuštenost, nedovoljna istraženost, devastacija lokaliteta, nepostojanje ustanove specijalizirane za skrb o pokretnoj kulturnoj baštini, nezaštićenost lokaliteta u fizičkom i pravnom smislu te manjkavost zakonskih regulative za kulturnu baštinu. Osnovni zaključak okruglog stola bio je kako su projekti poput Rab Archaeological (T)races vrijedni, no nužno je potrebna muzejska ustanova koja će na adekvatan način skrbiti o kulturnoj baštini.