Umjetnica i prva hrvatska performerica, Vlasta Delimar, predstavila je u Art kinu knjigu ‘Užarska radionica Ivana Delimara’ i istoimeni prateći dokumentarni film u kojem je prikazan proces rušenja užarske radionice njezina oca Ivana Delimara.
Ovo je predstavljanje ujedno i uvod u njezinu umjetničku intervenciju ‘Vlasta Delimar: 40 godina art ljubavi’ koja će u listopadu 2020. godine biti izvedena u sklopu programskog pravca Doba moći Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture.
„Otac mi je znao reći, kad umrem pokopajte me ispod onog stabla jalše. Budući da za takvo što kod nas u Hrvatskoj ne postoji mogućnosti, odlučila sam zakopati kuću“
, rekla je Delimar, a dokumentarac o tom njezinom činu pokazuje proces rušenja, sve od rastavljanja do samog rušenja kuće, kopanja jame u kojoj će kuća biti zakopana pa sve do ravnanja terena na kojem je kuća stajala koji nakon završetka posla izgleda kao da na njemu nikada ništa nije ni postojalo.
Užarska radionica Ivana Delimara nalazila se u mjestu Štaglinec pored Koprivnice, a između ostalog bila je i mjesto održavanja međunarodnog performans festivala koji je bio održavan od 2005. do 2015. godine u organizaciji umjetničke organizacije Moja zemlja Štaglinec.
„Jedan od razloga rušenja radionice bio je i taj što smo kroz sve te godine održavanja festivala ostvarili ciljeve koje smo si zadali, postigli smo veliku vidljivost programa, brojnih performansa i instalacija, radili smo i na razvoju publike koju smo uspjeli zainteresirati do te mjere da se na nekim izdanjima festivala okupilo više publike nego što Štaglinec ima stanovnika. Odlučili smo da je došlo vrijeme za neke nove projekte. Kuća nije nestala, ona je samo zakopana, zrači i dalje fenomenalnom energijom i to je razlog zbog kojeg sam pozvala japansku umjetnicu Akiko Sato kojoj bi zakopana radionica trebala biti početka točka za njezinu novu kontemplaciju, a sve bi se to trebalo odigrati iduće godine“
, istaknula je Delimar i dodala kako je još jedan od razloga rušenja radionice, a samim time i ukidanja festivala, taj što unatoč izvrsnim programima nisu prepoznati od strane države po pitanju financiranja.
„Unatoč tome što Grad Koprivnica načelno podržava suvremenu umjetnost, 2016. godine od njih nismo dobili niti jednu jedinu kunu za realizaciju našeg programa i stoga smo našu izvrsnost odlučili zakopati, unatoč tome što sa današnjim gradskim vodstvom imamo dobre i korektne odnose“.
Govoreći o procesu rušenja i zakapanja kuće, odnosno radionice, Delimar je istaknula kako su nastojali biti što više ekološki osviješteni stoga u zemlju nisu zakopali ništa što nije biorazgradivo, poput stakla, željeza, bakra… Također je istaknula kako je u planu i druga verzija filma koja će uključivati razne arhivske snimke performansa i programa koji su se na festivalu odigravali, a koji će biti ukomponirani u dokumentaristički materijal.
Predstavljanju dokumentarnog filma i knjige uz Vlastu Delimar sudjelovali su i performer Milan Božić i kustosica Muzeja moderne i suvremene umjetnosti Ksenija Orelj.