Pod motom „Zadaće muzeja u uvjetima kriza“, u petak, 29. siječnja održana je 16. Noć muzeja, manifestacija u koju su se i ove godine uključile brojne muzejske ustanove diljem Hrvatske. Brojni su programi ove godine zbog epidemioloških mjera održani u on line izdanju, a u manifestaciju su se što digitalnim sadržajima, što onima uživo uključili i riječki muzeji čiji su programi privukli zaljubljenike u umjetnost i kulturu.
Muzej Grada Rijeke tako je ove godine po prvi puta povodom Noći muzeja posjetiteljima otvorio vrata svojeg novog doma, novouređene Palače šećera gdje su posjetitelji uz stručno vodstvo imali priliku razgledati stalni postav muzeja posvećen gradskoj povijesti. Za sve one koji nisu bili u mogućnosti razgledati postav u Palači Šećera, na Facebook stranici Muzeja postavljen je 14-minutni video prilog koji vodi kroz dijelove stalnog postava muzeja.
Muzej grada Rijeke također je organizirao i stručno vodstvo kroz izložbu „Riječki torpedo – prvi na svijetu“ koja je postavljena u željezničkom skladištu na Žabici.
Kako bi se pridržavali svih preporučenih epidemioloških mjera posjetitelji su na obje izložbe ulazili u grupama, a isti je slučaj bio i u njihovom susjedstvu, u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti gdje su posjetitelji imali prilike razgledati izložbu „51000 Balthazargrad“. Za šetnju kroz Balthazargrad u Noći muzeja bilo je pripremljeno 250 besplatnih ulaznica koje su razdijeljene u rekordnom roku.
Programu Noć muzeja pridružio se i Export na Delti u kojem je u sklopu programa Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture postavljena izložba memorabilija „Ovo je Rijeka – stotinu uspomena, jedna priča“. Iznimno povodom obilježavanja ove manifestacije Export je za posjetitelje bio otvoren sve do pola noći, a posjetitelji su također se pridržavajući svih propisanih epidemioloških mjera razgledali izložbu memorabilija posvećenih HNK Rijeci koje su dio privatnih kolekcija nogometnih navijača i zaljubljenika u svoj klub, Zvonimira Krpana i Mišela Budimilića. Ova izložba ostaje otvorena i dalje i to do 15. ožujka i može se razgledati u radno vrijeme Exporta – četvrtkom i petkom od 15 do 20 sati te subotom i nedjeljom od 11 do 20 sati.
Obilježavanju Noći muzeja priključio se i Povijesni i pomorski muzej Hrvatskog primorja koji je posjetiteljima omogućio besplatan razgled svih njihovih lokacija – postav u Guvernerovoj palači, Muzejsku zbirku Kastavštine te Memorijalni centar Lipa pamti, a jedan dio programa održan je i on line.
I Prirodoslovni muzej Rijeka, jedan od onih koji najviše privlači mladu publiku također je ove godine odlučio prikazati dio svojeg programa on line, ali bilo je moguće i fizički razgledati stalni postav muzeja.
U program se uključila i Galerija Kortil koja djeluje u sklopu HKD-a na Sušaku i to performansom „(Ne) mrzimo baš sve?“ autorice Martine Hrlić Rogić, koji se bavi temom govora mržnje trajno fiksiranog šaranjem grafita po riječkim fasadama koji na taj način postaje dijelom životnog prostora grada, svakodnevnog govora i sustava (bez)vrijednosti. Performans je izveden u dva termina s time da je jedan bilo moguće pogledati i on line.