5. Festival inkluzivne scene / 3. večer
5. Festival inkluzivne scene je projekt kojim se nastavlja dugogodišnji rad u polju inkluzije osoba s invaliditetom u suvremenom plesu i izvedbenoj umjetnosti. Tijekom 3. večeri festivala koja je na redu u subotu, 4. srpnja, održat će se glazbeno-plesno-inkluzivna predstava, plesna predstava i koncert inkluzivnih deaf bendova.
Program:
20.00 sati/ Trg Riječke rezolucije
Glazbeno-plesno-inkluzivna predstava DA SMO MI NETKO Pučko otvoreno učilište Zagreb
21.00 h / Trg Riječke rezolucije
Plesna predstava Đavolji odvjetnik DIVERT/ IMRC & Martina Tomić
22.00 h / Trg Riječke rezolucije
Koncert inkluzivnih deaf bendova EnTre, Drummers company, Deaf Bend DLAN. Pučko otvoreno učilište Zagreb
Da smo mi netko – Pučko otvoreno učilište Zagreb (HR)
Predstava je realizirana, a bendovi djeluju u sklopu projekta Pučkog otvorenog učilišta Zagreb pod nazivom „Pravo na umjetnost“, kojeg financijski podupire Grad Zagreb. Cilj projekta je poticanje stvaralaštva osoba s invaliditetom, afirmacija i promicanje njihovih umjetničkih vještina, kroz razmjenu iskustava, znanja i inkluziju.
Glazbeno-plesno- inkluzivna predstava Da smo mi netko, prikazuje svijet i emocije žrtve, ali i nasilnika. Pronašli smo način kako takvo ponašanje umanjiti i to kroz obilje plesa, autorske glazbe i uključenosti izvođača svih dobnih skupina, iskustva i fizičkih predispozicija. Svi songovi u predstavi će biti znakovanjem prevedeni na jezik gluhih.
Ideja za predstavu Da smo mi netko temeljena je na fascinaciji koreografkinje pjesmom Da sam ja netko grupe Index. Pomnim promišljanjem i prisustvovanjem sastancima razradila se cijela plesno-glazbena-inkluzivna predstava, bazirana na navedenoj pjesmi. Ideja je bila prikazati kako društvo funkcionira, kako se odnosi prema drugačijima, slabijima, neprihvaćenima, ali pokazati i pozitivne pomake u smislu tolerancije i inkluzije.
Sudionici: glazbenici bendova Drummer’s Company i EnTre, Antonela Pivac (dječji vokal) i plesačice starije školske skupine Plesnog centra POU Zagreb. Autor većine glazbe i tekstova je Siniša Matijašić. Koreografija: Ela Kupres Đorđević
Plesačice: Lana Rajnović, Ivana Suntešić, Anamarija Suntešić, Anja Bastalec i Laura Premelić.
Đavolji odvjetnik – DIVERT/ IMRC & Martina Tomić (HR)
Koreografkinja: Martina Tomić
Dramaturginja: Nina Gojić
Glazbeni suradnik: Nenad Kovačić
Dizajn svjetla: Marino Frankola
Izvođači: Mia Kevo, Helvecia Tomić, Leon Goličnik, Jason Mulhausen, Marijan Pajvot
Polazeći od interesa za slušanje kao aktivnost koju pretpostavlja svaka razgovorna situacija, predstava propituje i istražuje principe polilogičnosti i zajedničkog donošenja odluka. Ukidanjem riječi iz polja verbalnog razgovor se seli u prostor plesa koji nastaje intuitivno, slušanjem namjera i prestrukturiranjem pažnje. Ono što postaje vidljivo u prvom planu procesi su pregovaranja između različitih tijela, a materijal se gradi iz koreografskog promišljanja što sve može značiti participacija u određenoj zajednici. Postavljaju se pitanja kako podržati drugoga, stišati se, prepustiti riječ drugome, napustiti kolektiv, odlučiti za sebe ili drugoga, odabrati ne sudjelovati, delegirati ili preuzeti odgovornost. Prepuštanjem riziku da sve to nije unaprijed odlučeno već se pregovara iz izvedbe u izvedbu, ples neprekidnih pokušaja da se ostvari konsenzus u fokus stavlja pitanje što pojam inkluzije može značiti bilo kojoj zajednici.
DIVERT / IMRC profesionalni je edukacijski i izvedbeni plesni projekt, specifičan po tome što uključuje plesače sa i bez tjelesnog invaliditeta. Djeluje od 2012. godine, osnovan je u suradnji s Hrvatskim institutom za pokret i ples i Zagrebačkim plesnim centrom, a od 2020. djeluje samostalno. Svojim kratkim i cjelovečernjim predstavama gostujemo po brojnim plesnim i kazališnim festivalima (Dioniz festival Osijek, Tjedan suvremenog plesa, Improspekcije, Bjelovarski odjeci kazališta, Plesna mreža Hrvatske – HNK Osijek, Showcase Hrvatskog centra ITI, Inkluzivne scene – Rijeka, Antisezona 19, MSU Zagreb, Pula – PUF, EU projekt Unlimited Access – Onasis centar Atena, Night of Inclusion – Dubrovnik, Media Diversty – Skopje, EU projekt LLB – Uferstudios Berlin, Lazareti – Dubrovnik). Osim predstavama, čestim prisustvom u medijima te kontinuitetom edukacijskog programa ostvarujemo značajan utjecaj na hrvatsku kulturnu i društvenu scenu, pomičući granice umjetničkog izričaja i promovirajući principe inkluzije. Umjetnička voditeljica je Iva Nerina Sibila, a edukacijske programe vodi Helvecia Tomić.
Nagrade: Nagrada Hrvatskog glumišta za najbolju izvedbu Slađanu Livnjaku (2016), Nagrada „Vjetar“ za istraživačke dosege Pulskog festivala alternativnog kazališta PUF, za predstavu Leima (2019).
Koncert inkluzivnih deaf bendova – Pučko otvoreno učilište Zagreb (HR)
EnTre, Drummers company, Deaf Bend DLAN
Glazba je univerzalni jezik razumljiv svima, koji veseli i spaja. Tri glasna i energična inkluzivna deaf benda, Deaf Bend DLAN, Drummer’s Company i EnTre, kroz rock’n roll i pop stvaraju svoju glazbu i šire jako pozitivnu energiju. Nastali su i djeluju u Pučkom otvorenom učilištu Zagreb, u sklopu projekta Pravo na umjetnost, kojeg podupire Grad Zagreb.
Deaf Bend DLAN je nastao na inicijativu članova Udruge “Kazalište,audiovizualne umjetnosti i kultura gluhih-DLAN” u sklopu projekta “Pravo na umjetnost” Centra za kulturu Pučkog otvorenog učilišta Zagreb. Sve pjesme izvodimo na znakovnom jeziku. Deaf Band DLAN podržavaju POU Zagreb, Grad Zagreb i Ministarstvo kulture te Zaklada Kultura Nova. Također surađujemo i sa umjetničkom organizacijom Art Centar Jastrebarsko u sklopu programa Violinmusic4all s ciljem da u bendu violina pjeva.
Drummer’s Company djeluje od 2018. Članovi su: Siniša Matijašić (gitara i voditelj benda), Dražen Maleković (bubnjevi), Grigor Čorić (udaraljke), Luka Ćosić (bas gitara), Jelena Pivac (vokal). Sviraju rock i pop obrade ali stvaraju i autorske pjesme. Samo jedan član nagluha osoba (bubnjevi).
EnTre djeluje od 2019. Članovi su: Dražen Maleković (bubnjevi), Lejla Talić (bas gitara), Marijana Ibriks (vokal i znakovanje). Stvaraju autorske pjesme, autor glazbe Dražen Maleković, autorica tekstova: Marijana Ibriks. Samo jedan član čujuća osoba (bas). Riječ EnTre dolazi od španjolske riječi koja znači Između.
5. Festival inkluzivne scene je projekt koji su pokrenule plesne umjetnice i edukatorice Gordana Svetopetrić i Sanja Josipović u suradnji sa plesnim inkluzivnim kolektivom Magija, i u koprodukciji sa matičnom Udrugom osoba s cerebralnom i dječjom paralizom Rijeka. Zamišljen je kao četverodnevni festival na kojem se nastavlja razvijati koncept uspostavljanja i održavanja suvremenog plesnog i izvedbenog festivala na profesionalnom nivou, kroz okupljanje domaćih i inozemnih inkluzivnih umjetničkih izvedbi na jednom mjestu sa zajedničkom publikom. Festivalska platforma se od samih početaka koristi i za istraživanje razvoja strategije i izgradnje infrastrukture kroz koju bi se mladi plesači sa invaliditetom educirali i osposobljavali za profesionalne plesače, te za stvaranje novih oblika partnerstva sa sektorima obrazovanja. Ususret festivalu redovito organiziramo koreografske laboratorije i rezultate radnih procesa javno prezentiramo. Ove godine uveli smo programski pravac Intervencije i time napravili korak dalje u javnim prezentacijama kao reakciju na potrebu približavanja široj publici inkluzivnih plesnih sadržaja.