Slanjem digitalnih razglednica iz svih 27 susjedstava Rijeke – Europske prijestolnice kulture, u petak 29. svibnja obilježit će se Dan europskih susjeda, čime istoimeni kulturni program – 27 susjedstava EPK, nastavlja svoj rad nakon izolacije.
Posebno osmišljenom akcijom “Pozdrav iz…” te zajedničkim slanjem velikog broja razglednica, Europski dan susjeda ove godine dobiva dimenziju stvarnog iskustva izolacije prouzročene COVID-19 krizom. Dok se polako relaksiraju mjere, slanje razglednica prevedeno je u digitalni format tako da će susjedstva slati e-razglednice putem elektroničke pošte, a one će sadržavati poruke o prijateljstvu, novim stečenim iskustvima u zemljama Europske unije i o temama koje su europskim susjedstvima zajedničke.
Pozdravi i poruke prema Europi tako će ponovno otputovati iz susjedstava Kampus, Turnić-Mlaka, Škurinje, Drenova, Pehlin, Lovran, Opatija, Kostrena, Crikvenica, Novi Vinodolski, Matulji, Kastav, Jelenje, Čavle, Praputnjak, Delnice, Fužine, Mrkopalj, Gomirje, Kuti, Brod na Kupi, Rab, Grad Krk, Malinska, Vrbnik, Grad Cres i Unije.
Razglednice s motivima uspomena s europskih putovanja
I dok je prethodnih godina, na više od 2000 europskih adresa, 27 susjedstava slalo motive kojima su opisivane teme i programska usmjerenja svakog pojedinog susjedstva, ove godine susjedstva EPK šalju svoje uspomene s putovanja i susreta u europskim susjedstvima u kojima su boravili tijekom 2019. godine.
Tako će, primjerice susjedstvo Malinska slati svoje razglednice sjećanja na posjet španjolskom Bilbau gdje su razgovarali o kulturi u sferi turizma i predstavljali program svog susjedstva – “Posoljena kultura”. Susjedstvo Gomirje slat će razglednice s boravka u Londonu gdje su boravili na studijskom putovanju i posjetili britanske partnere Green Wise people s kojima su razmijenili iskustva o razvoju “Forest Schooling” i pedagoškim mjerama smanjivanja broja sati provedenih ispred ekrana.
Tim susjedstva Mrkopalj prisjetit će se svog boravka u Nikoziji na Cipru i razgovora o geo-političkoj situaciji na Cipru, razdijeljenosti otoka te predstavljanju mrkopaljske Škole mira kao jedinstvenog programa koji je obilježio Mrkopalj kroz 90-te godine 20. stoljeća.
Stvorena prijateljstva s europskim susjedima dobivaju lica kulturnih suradnji, a slanjem razglednica 27 susjedstava Rijeke – Europske prijestolnice kulture, svi se susjedi pridružuju velikoj proslavi solidarnosti i razumjevanja različitih kultura Europe.
Preko dvadeset godina spajanja europskih susjeda
Proslava Europskog dana susjeda godišnje je događanje koje je otpočelo 1999. godine u Parizu, a koje danas obilježava više od 1450 gradova i mjesta u više od 36 europskih zemalja sa više od 30 milijuna sudionika.
1990. godine susjedi iz 17. pariškog arrondissementa osnovali su organizaciju Paris d’Ami, čija misija je bila usmjerena ka spajanju i pokretanju stanovnika u akciji protiv izoliranosti i socijalne isključenosti. Prvi Dan susjeda organiziran 1999. godine u organizaciji Paris d’Amis okupio je više od 10.000 građana iz 800 zgrada 17. arrondissementa koji su sudjelovali u proslavi. Kroz nadolazeće godine broj ljudi i pariških kvartova se povećavao, a proslavi su se pridružili i drugi francuski gradovi. 2003. godine susjedna Belgija odlučila je također sudjelovati u slavlju koji cjelom događaju nadalje daje europsku dimenziju da bi se 2004. manifestacija proglasila Europskim danom susjeda.
Europski dan susjeda u cilju ima podizanje svijesti o problemima otuđenja i usamljenosti, suodnosu individualizma i zajednice, kao i urbanim i sub-urbanim prostorima u kojima se socijalne veze sve više gube i nestaju. Festivali u različitim gradovima okupljaju susjede kroz cijeli niz različitih aktivnosti koje organizira svako od uključenih susjedstava gradeći prostor zajedništva i omogućavajući susrete susjeda. Upravo ta vrsta susreta ukazuje na jaku zajednicu, podršku, osnaživanje, razumjevanje i uvažavanje različitih kultura.