U okviru programskog pravca Dopolavoro projekta Rijeka 2020, u četvrtak 8. listopada u 20 satiu prostoru Exportdrva (Grobnička riva bb, Rijeka) otvara se izložba Piratska skrb, kojom će se predstaviti međunarodna mrežu aktivista i istraživača koji se protive kriminalizaciji solidarnosti i rade na izgradnji zajedničkih sustava skrbi za ljude.
Projekt su inicirali istraživačica Valeria Graziano i istraživači Marcell Mars i Tomislav Medak, a kontribuirali suLaura Benítez Valero, Emina Bužinkić, Rasmus Fleischer, Maddalena Fragnito, Mary Maggic, Iva Marčetić, Paula Pin (Gynepunk), Power Makes Us Sick (PMS), Zoe Romano, Chris Gorodtzki i Morana Miljanović (Sea-Watch), Cassie Thornton, Ivory Tuesday, Ana Vilenica i Women on Waves.
Izložba ostaje otvorena do 1. studenog, svakim danom od 11 do 21 sat. Ulaz je slobodan.
Živimo u svijetu u kojem kapetanice hapse jer spašavaju ljudske živote na moru; svijetu u kojem nekome tko downloada znanstvene članke prijeti 35 godina zatvora; svijetu u kojem neki riskiraju progon zbog toga što doturaju kontracepcijska sredstva onima koji ne mogu legalno do njih. Ljudima prijeti nevolja sa zakonom jer daju hranu siromašnima, lijekove bolesnima, vodu skapavaujućima, krov nad glavom beskućnicima. Unatoč tome naše heroine ne posustaju pružati skrb i prkositi zakonima. One su pirati.
Izložba Piratska skrb (en. Pirate Care) je uvod u sve prisutnije oblike aktivizma u kojima se susreću “skrb” i “piratstvo”, aktivizma koji pokušava na nove i zanimljive načine intervenirati u jedan od najvećih izazova našeg vremena, to jest “krizu skrbi”. Izložba polazi od pretpostavke da živimo u vremenu u kojima je skrb, kao politički i kolektivni kapacitet društava da se brinu o potrebama ljudi i njihovog okoliša, često dovedena u pitanje ili čak kriminalizirana. Presudno za prakse piratske skrbi je spremnost da otvoreno krše zakone i pravne režime kad god ti zakoni i režimi onemogućuju solidarnost te da politiziraju taj neposluh kako bi dovele u pitanje status quo. Taj neposluh i to politiziranje te prakse čini piratskom skrbi.
Izložba je nastala na Silabusu Piratske skrbi. Silabus je korpus pedagoških materijala u nastajanju koji pišemo s aktivistima/-cama i umjetnicima/-ama piratske skrbi kako bismo aktivirali učenje iz njihovih praksi. Silabus živi na platformi za online izdavaštvo Sandpoints koju razvija Marcell Mars, a ona omogućuje kolaborativno pisanje i remiksiranje silabusa te održavanje kataloga tekstualnih materijala koji prate silabus. Prva verzija silabusa pisana je u studenom 2019. godine tijekom rezidencijalnog boravka desetak aktivistica i umjetnica koji je Drugo more organiziralo u sklopu programa Rijeka 2020, a svjetlo dana je ugledala 8. ožujka za otvorenje izložbe “…o kruhu, vinu, autima, sigurnosti i miru” u bečkom Kunsthalleu.
S izbijanjem zaraze COVID-19 u Europi u ožujku, Piratska skrb je bila jedna od rijetkih aktivnosti u sklopu Rijeke 2020 koja nije obustavljena. Rad na silabusu transformirao se u kolektivno dokumentiranje vala organiziranja uzajamne pomoći, solidarnosti i skrbi u lokalnim zajednicama kako bi se ublažile zdravstvene, socijalne i ekonomske posljedice pandemije, a koje je dobilo naslov “Izravnajmo krivulju, povećajmo skrb”. Proširena mreža sudionica u Piratskoj skrbi skupljala je i kreirala bilješke, savjete i praktične upute za prakse koje su nastajale iz spontano organiziranih inicijativa u Hrvatskoj, Italiji, Britaniji i drugdje. Ta pravovremena reakcija našla je na veliki opći i znanstveni odjek diljem svijeta, s intervjuima, spominjanima i prilozima u izdanjima i događanjima kao što su Artforum, Wired, Art Monthly, The Care Manifesto, MoneyLab #8, Venice Climate Camp, Institut za mrežne kulture i mnogim drugima.
Predstavljajući izbor tema i primjera iz Silabusa Piratske skrbi, izložba je poziv na učenje iz neposlušnih praksi koje se opiru kriminalizaciji migracija i solidarnosti, pomažu ženama gdje pobačaj nije dostupan, zajednički organiziraju rad skrbi gdje dječjih vrtića nema dovoljno, bore se protiv krize stanovanja i duga, nude pomoć u psihosocijalnom zdravlju osjetljivim zajednicama, politiziraju feminističko pristup zdravlju kroz biološke i tehničko hakiranje te politiziraju digitalno piratstvo.
Projekt Piratska skrb iniciran je na Centru za postdigitalne kulture Sveučilišta Coventry, a razvija se uz podršku Rijeka 2020 – Europske prijestolnice kulture i bečkog muzeja Kunsthalle.