Group 42 CopyGroup 35Group 42Group 42 Copy 3Group 34Group 42 Copy 2
Vijesti

Međunarodni pogledi na sudioničke pristupe u umjetnosti i kulturi

Pomak prema sudioništvu postaje sve vidljiviji u svim područjima kulturno-umjetničke djelatnosti jer sve veći broj sudionika pozitivno reagira na tehnološki razvoj radi stvaranja demokratičnijeg, inkluzivnijeg i društva jednakih mogućnosti. Sudjelovanje u kulturi utemeljeno je na konceptima kulturnog razvoja i kulturnih prava, prvi put izloženih u Općoj deklaraciji o pravima čovjeka (1948). Naše je razumijevanje sudjelovanja u kulturi od tog vremena napredovalo od poimanja građana kao pasivnih promatrača prema građanima koji se aktivno uključuju u stvaranje i donošenje odluka.

Ministarstvo kulture Republike Hrvatske u petak, 18. listopada 2019. bit će domaćin javne tribine kojoj je cilj istražiti međunarodne poglede na sudioničke pristupe u umjetnosti i kulturi, a sve u suradnji sa Zakladom Kultura nova i Međunarodnom federacijom umjetničkih vijeća i kulturnih agencija (IFACCA). Tribina će se baviti različitim oblicima sudjelovanja i uključivanja građana: od sudioničkih projekata u kulturi i umjetničkim djelatnostima, do sudioničkog donošenja razvojnih politika, upravljanja i dodjeljivanja bespovratnih sredstava. Tribina će se održati u RiHubu Rijeka, u vremenu od 10 do 12 sati i sastojat će se od dviju panel-rasprava uz sudjelovanje međunarodnih govornika.
Javnu će tribinu otvoriti Emina Višnić, glavna izvršna direktorica projekta Rijeka 2020., prigodnim uvodnim govorom dobrodošlice.

Prva rasprava bavit će se pitanjem kako nacionalne inicijative – poput Europske prijestolnice kulture – prihvaćaju sudioničke pristupe umjetnosti i kulturi, a moderirat će ju Magdalena Moreno Mujica, izvršna direktorica IFACCA-e. U njoj će svoje poglede iznijeti Simon Mellor, zamjenik predstojnika Odsjeka za umjetnost i kulturu pri Vijeću za umjetnost, Engleska; Annette Østerby, voditeljica Odsjeka za likovne umjetnosti i danske Zaklade za umjetnost pri danskoj Agenciji za kulturu i palače i Iva Lulić, stručna suradnica za razvoj i strateška partnerstva na projektu Rijeka 2020, Hrvatska.

Druga rasprava razmatrat će načine kako sudionički pristupi upravljanju mogu ukloniti stare hijerarhije i otvoriti put raspravama s vladama, zajednicama i umjetnicima. Moderator ove rasprave bit će Davor Mišković, predsjednik udruge Drugo more, Hrvatska, a na njoj će svoje stavove iznijeti Andreja Kulunčić, likovna umjetnica, Hrvatska; Andreas Moos, voditelj financija i promocije kulture pri udruzi za kulturu Pro Helvetia, Švicarska; Dušica Radojčić iz Društvenog centra Rojc, Hrvatska i Domagoj Šavor iz Saveza udruga Klubtura, Hrvatska.
Tribina je otvorena za javnost, ulaz je besplatan, a održat će se na engleskom jeziku.

 

Međunarodna federacija umjetničkih vijeća i kulturnih agencija (IFACCA) globalna je mreža umjetničkih vijeća i ministarstava kulture koja broji članove iz više od 70 zemalja. Ministarstvo kulture nacionalni je predstavnik Republike Hrvatske u toj mreži, a njezin je pridruženi član iz naše zemlje Zaklada Kultura nova. Javna se tribina odvija u sklopu sastanka na vrhu europskog ogranka IFACCA-e, od 16. do 18. listopada 2019. godine, u Zagrebu i Rijeci, čiji je domaćin Ministarstvo kulture Republike Hrvatske. Pročitajte više