To je metalni i drveni objekt visine 11 metara, u kojem su na 20 “katova” 160 kućica za ptice vrapčarke. Instalacija je dio ciklusa umjetničkih intervencija u javnom prostoru “Izvrnuti džep” Muzeja moderne i suvremene umjetnosti Rijeka.
Pokraj Dvorane kulture “Joga u svakodnevnom životu” i Dharma hostela na Pećinama u Rijeci u subotu je otvorena skulptura-instalacija “Neboder za ptice” beogradskog umjetnika Vladimira Perića Talenta, u sklopu programskog pravca Doba moći Europske prijestolnice kulture.
To je metalni i drveni objekt visine 11 metara, u kojem su na 20 “katova” 160 kućica za ptice vrapčarke. Instalacija je dio ciklusa umjetničkih intervencija u javnom prostoru “Izvrnuti džep” Muzeja moderne i suvremene umjetnosti Rijeka, koja obuhvaća postavljanje skulptura, instalacija, murala i srodnih radova do studenoga u Rijeci.
Kako je tijekom otvaranja istaknula kustosica MMSU-a Nataša Šuković, riječ je o duhovitom i ironičnom radu, u kojem se spaja naizgled nespojivo – kućice za ptice i neboder.
Ovaj toranj postavljen je u suodnos s obližnjim dimnjakom nekadašnjeg tvorničkog pogona Vulkan, u čijem krugu se nalazi lokacija instalacije, potom stambenim neboderom na Plumbumu, ali i poslovnim neboderom, koji je od izgradnje ostao prazan, oba u blizini “Nebodera za ptice”. Ostaje čekati priželjkivano useljenje ptica u kućice u neboderu, kazala je.
Autor Vladimir Perić Talent iz Beograda istaknuo je da je sličnu skulpturu “nebodera za ptice” prvi put izgradio u Austriji 2003. godine, pokraj tvornice za proizvodnju luksuznih kuća od drveta, u okviru međunarodnog umjetničkog simpozija u kojem su umjetnici na raspolaganji imali sve proizvodne kapacitete i materijale tvornice. U tom neboderu, također sa 160 kućica, sljedeće jeseni se uselilo sedam parova sjenica, a sad ih je deset, rekao je Perić.
Vladimir Perić (1962.) studirao je grafiku i fotografiju na Fakultetu primijenjenih umjetnosti i dizajna u Beogradu. Njegov rad pluralističkog izraza pripada konceptualnoj umjetnosti i prepoznatljiv je na raznim umjetničkim poljima: u glazbi, u vizualnoj umjetnosti – grafici i grafičkom dizajnu, fotografiji, te u likovnoj umjetnosti u kojoj se izražava u formi instalacija, objekata i ready-made objekata.
Do sada je izlagao na šezdesetak samostalnih te više od 200 grupnih izložbi. Godine 2013. bio je predstavnik Srbije na 55. Venecijanskom bijenalu.
Foto M. GRACIN