Četvrto izdanje Porto Etno festivala, koji se održava u sklopu projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture, i ove godine opravdava svoj nomadski karakter s potpuno novim lokacijama. Od 1. do 3. listopada 2020.g. Hrvatski kulturni dom na Sušaku, terasa hotela Neboder i trg ispred Građevinske škole bit će mjesta susreta, glazbe i dobre hrane iz svih dijelova svijeta.
Festival ove godine u svom glazbenom dijelu najavljuje jaka imena suvremene etno scene – LADO Electro i Božo Vrećo uz Porto Etno orkestar nastupit će na pozornici HKD-a, a susjedna terasa hotela Neboder bit će mjesto susreta za ljubitelje najrazličitijih etno-zalogaja uz glazbenu pratnju sastava Če bo bo, če na na. i Veja. Svo bogatstvo svoje tradicije na folklorom programu na trgu ispred Građevinske škole pokazat će predstavnici manjinskih zajednica koje djeluju u Rijeci, uz glazbenu podršku riječkog dvojca Hormonika Balkanika, ali i u izložbenom dijelu programa u atriju HKD-a i galeriji Kortil.
Ljubitelji etno glazbe i gastronomskih putovanja dobiti će priliku organizirati najbolju kombinaciju za sebe: u četvrtak 1. listopada na pozornici HKD-a nastupa LADO Electro, a po završetku koncerta moguće je došetati na terasu hotela Neboder na porciju svijeta na tanjuru uz glazbenu pratnju grupe Če bo bo, če na na.
Ulaznice za LADO Electro u HKD-u su 70 kn, a 50 kn za gastro-glazbeno iskustvo na terasi hotela Neboder koje uključuje porciju od 4 zalogaja iz različitih zemalja (Hrisi Ashta – Jordan / Burek – Bosna i Hercegovina / Spirala od krumpira i salsa – Mađarska / Namaz od čvaraka – Češka), čašu vina, soka ili mineralne vode te glazbeno putovanje uz Če bo bo, če na na. Hranu će spravljati kuhinja hotela Neboder u suradnji i po recepturi predstavnika zemalja čije manjine djeluju u Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji. Dnevnu ulaznicu koja obuhvaća oba događanja prvog dana moguće je kupiti po 100 kn.
U petak 2. listopada, priča je slična – nakon koncerta Bože Vreće i Porto Etno orkestra po cijeni od 100 kn slijede novi etno-zalogajčići (Valjušci s makom – Slovačka / Mini pizze – Italija / Maliđano – Makedonija / Prženi Baki i Buljol – Trinidad i Tobago) uz piće po izboru i glazbu grupe Veja za 50 kn, dok je zajednička dnevna ulaznica 130 kn.
Ulaz na program na trgu ispred Građevinske škole u subotu 3. listopada, folklorni program i koncert grupe Hormonika Balkanika, te izložbeni program u HKD-u i galeriji Kortil je slobodan.
Moguće je kupiti i festivalsku ulaznicu s kojom se ulazi na sve programe prva dva dana po cijeni od 200 kn.
Autohtoni mirisi, okusi, pjesme i napjevi Istre i Kvarnera, združeni su s onima iz cijelog svijeta u vibrantnu recepturu multikulturalnog i otvorenog grada. Okosnicu Porto Etno festivala predstavljaju etno glazba i gastronomija zemalja čije manjine djeluju u Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji, ali i sva ostala svjetska glazba i gastronomija s kojom se susrećemo uslijed sve intenzivnijih migracijskih gibanja. Uzimamo najbolje od kulture i prirode i pretvaramo to u začin kojim dajemo novi okus Rijeci. Time se stvara nove prostore za međusobna druženja, za solidarnost i toleranciju.
Porto Etno organizira HKD na Sušaku u sklopu projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture, a festival i u budućnosti ostaje pod paskom HKD-a. Voditelj glazbenog programa je glazbenik multiinstrumentalist Zoran Majstorović, gastro-partneri su Jadran hoteli – Hotel Neboder i KuHarmonija, a u programu sudjeluju: Expats Rijeka: Jordan, Trinidad i Tobago, Madagaskar, Indija, Filipini i Sjedinjene Američke Države, Udruga mladih Roma Rijeka Romska budućnost, Srpsko kulturno društvo Prosvjeta – Pododbor Rijeka, Nacionalna zajednica Crnogoraca Rijeka, Demokratska zajednica Mađara PGŽ, Kulturno društvo Rusina i Ukrajinaca Rušnjak PGŽ, Ruski dom – Udruga ruske nacionalne manjine u PGŽ-u, Matica Slovačka Rijeka, Zajednica Albanaca PGŽ, Zajednica Albanaca otoka Krka, Makedonsko kulturno društvo Ilinden, Zajednica Talijana Rijeka, Češka Beseda Rijeka, Slovenski dom – KPD Bazovica, Udruga zajednica naroda Bosne i Hercegovine, Bošnjačka nacionalna zajednica, Kulturno umjetničko društvo SEVDAH, Društvo Rusina i Ukrajinaca Kaljina Rijeka.
PROGRAM / ULAZNICE:
1.10. LADO Electro / HKD na Sušaku / u 19:30 sati – 70 kn
Etno zalogajčići + Če bo bo, če na na. / terasa hotela Neboder / u 21:00 sat – 50 kn
/ Hrisi Ashta (Jordan)
/ Burek (Bosna i Hercegovina)
/ Spirala od krumpira + salsa (Mađarska)
/ Namaz od čvaraka (Češka)
+ čaša vina, mineralne ili soka
dnevna ulaznica za oba programa – 100 kn
2.10. Božo Vrećo / Porto Etno Orkestar / HKD na Sušaku / u 19:30 sati – 100 kn
Etno zalogajčići + Veja / terasa hotela Neboder / u 21:00 sat – 50 kn
/ Valjušci s makom (Slovačka)
/ Mini pizze (Italija)
/ Maliđano (Makedonija)
/ Prženi Baki i Buljol (Trinidad i Tobago)
+ čaša vina, mineralne ili soka
dnevna ulaznica za oba programa – 130 kn
3.10. Folklorni program / trg ispred Građevinske škole / u 17:00 sati
Hormonika Balkanika / trg ispred Građevinske škole / u 19:00 sati
Izložbeni program / atrij HKD-a i Galerija Kortil
ulaz slobodan
Festivalska ulaznica – 200 kn
IZVOĐAČI
Božo Vrećo
Božo Vrećo je umjetnik anđeoskog glasa, koji liječi duše i otvara srca, kako ga opisuje New York Times. Izvrsnog izvođača, autora i kompozitora sevdalinke, poznate tradicionalne ljubavne lirike iz Bosne i Hercegovine, doživljava se kao sinonim za potpunu slobodu. Ovaj umjetnik s ogromnim vokalnim rasponom, neponovljivim glasom te jedinstvenim vizualnim identitetom istakao se među muzičkim pionirima novije generacije kao najinteresantniji i najpoznatiji interpretator i kantautor sevdaha skorijeg vremena.
Koncept riječkog koncerta u suradnji sa Porto Etno Orkestrom počiva na posvećenosti kantautorskom radu Bože Vreće i kao takav je svojevrstan doticaj eksperimentalnog i nadasve avangardnog, sakralnog, mističnog i okultnog u domeni sevdalinke, tradicijske glazbene forme Balkana, koju on kroz svoj opus konstantno istražuje, uspoređuje i oslobađa stereotipa i pravila.
Porto Etno Orkestar
Ovaj sastav nastao je u okviru Porto Etno festivala i čine glazbenici iz Rijeke i okolice čija su imena (i glazba) u uhu čak i površnim poznavateljima etno i jazz glazbe. Pod vodstvom voditelja orkestra Zorana Majstorovića nastupali su uz mnoge zvijezde svjetske world music scene kao što su Iva Bittova, Saba Anglana, Mihaly Dresch, Denise Dantas, Vasil Hadžimanov i mnogi drugi. Većina članova Orkestra studirala je na jazz konzervatorijima u Grazu, Trstu ili Klagenfurtu, svi za sobom imaju stotine nastupa, a neki i jednako velik broj eminentnih glazbenih nagrada odnosno svjetski važnih glazbenika na listi onih s kojima su nastupali.
LADO Electro
Projekt LADO Electro započeo je 2003. godine kroz spajanje tradicijske i elektroničke glazbe, a autore su inspirirale pjesme s Ladovog repertoara kao i tradicijski napjevi s kojima se Ladovi umjetnici ranije nisu susretali. Moćni vokali pjevača i pjevačica ansambla Lado, kao i zvukovi tradicijskih instrumenata, veličanstveno zvuče u suvremenom klupskom elektroničkom izričaju i svojom atmosferičnošću pobuđuju duboke emocije. Autori projekta Crnić i Harfman za DJ pultom pratit će izvedbu solistica i glazbenika Ansambla LADO, jedinog profesionalnog folklornog ansambla u Hrvatskoj.
Če bo bo, če na na.
Če bo bo, če na na. šesteročlani je bend iz Hrvatske inspiriran tradicionalnim napjevima Balakana, a čine ga fenomenalni mladi glazbenici s područja Rijeke i Kvarnera i vokalistica Tena Antonija Torjanac. Osim nje nastupiti će Ivan Valušek – ručno rađeni gudački instrumenti, Ivan Paulić – bas gitara, Elvis Devčić – električna gitara, Lovro Mirth – vokal i flauta te Dorijan Šikić – djembe i udaraljke.
Veja
Veja je folk/etno/world music band iz Pazina koji se uspješno poigrava s istarskom tradicionalnom muzikom i izvodi je u novim, modernim aranžmanima, koristeći se pritom raznim instrumentima iz cijelog svijeta. Česte promjene dinamike i tempa, građenje mističnog pa i zlokobnog ugođaja pjesama, uz tradicionalne istarske napjeve i lokalne pučke legende njihova su glavna obilježja. Veja su: Goran Farkaš – vokal, mih, violina, gajde, kaval, Saša Farkaš – gitara, udaraljke, perkusije, Marko Pernić – vokal, harmonika, Sebastijan Demark – bas gitara, Ljuban Rajić – cajon i Marijan Jelenić – sound designer.
Hormonika Balkanika
Hormonika Balkanika iz Rijeke djeluje kao DJ-duo koji selektira ogroman spektar balkanske i gipsy glazbe; od roots izvođača, preko duba, chilla, ambientala, d’n’b-a, housea, swinga, electra… Svoje setove prate sa živim instrumentima te često nastupaju i kao kolektiv. Hormonika Balkanika je projekt nastao dugogodišnjim druženjem, sviranjem, performiranjem i prije svega uživanjem u kvalitetnoj glazbi s balkanskog poluotoka kao i romskoj glazbi u mnogim njezinim oblicima.