U prostoru Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci održana je riječka promocija knjige Sandre Uskoković „Anamnesis – dijalozi umjetnosti u suvremenom prostoru“ u kojoj autorica predstavlja radove hrvatskih umjetnika od devedesetih godina prošlog stoljeća do danas koji istražuju na koji način percipiramo, zamišljamo, doživljavamo i oblikujemo javni prostor.
Predstavljanje knjige dio je predprograma velike međunarodne izložbe „90-e: Ožiljci“ koja će se u svibnju iduće godine otvoriti u prostoru muzeja kao dio programa Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture kao dio programskog pravca Doba moći.
Knjiga je podijeljena u devet poglavlja koja pokrivaju teoretske, istraživačke i praktične pristupe dokumentiranja i djelovanja na javni prostor i grad, kroz različite umjetničke formate, uključujući ispitivanje načina na koji naša percepcija i sudjelovanje u urbanom okolišu bivaju izmijenjeni interakcijom umjetničkih praksi i projekata koji se bave javnim prostorom.
Uskoković piše o radovima Tomislava Gotovca, Sanje Iveković, Zlatka Kopljara, Siniše Labrovića, Slavena Tolja, Igora Grubića, Bacača Sjenki, Petra Grimanija, Zorana Pavlića, Sandre Sterle, Kugla glumišta i drugih.
„Anamnesis je termin koji govori o nečemu što je zaboravljeno, izgubljeno, ostavljeno u nekom sjećanju, ali ima i drugo značenje koje zapravo transformira svoj subjekt, odnosno, to je način kako iz nečega što je staro i zaboravljeno proizvesti nešto novo. Kroz anamnezu sam pokušala detektirati i stanje u današnjem društvu. Javni prostor danas obuhvaća i prostor medija i prostor politike koji je sveprožimajući i koji nije nužno vezan uz fizički prostor ili mjesto. Danas jako puno komuniciramo i u prostoru društvenih mreža, ali u svemu tome je zapravo jako malo dijaloga i mjesta za diskusiju i debatu, što bi on zapravo trebao biti, tako da je to bio dodatan motiv za otvoriti tu temu rasprave u diskursu javnog prostora“, rekla je o knjizi Sandra Uskoković.
Uz autoricu o knjizi su govorili i predsjednica udruge Kreativna alijansa kulture, Daniela Urem; multimedijalni umjetnik i suosnivač međunarodne kreativne platforme Bacači Sjenki, Boris Bakal; te teoretičar izvedbenih umjetnosti, vizualni umjetnik i dramaturg Andrej Mirčev.
Sandra Uskoković rođena je 1971. u Dubrovniku. Diplomirala je na Filozofskom fakultetu Zagreb na Odsjeku za povijest umjetnosti. Radila je kao istraživačica i stipendistica u ICCROM- u (Rim, 2003.) i UNESCO-u (Pariz, 2005. – 2006). Magistrirala je na George Washington Universityju 2004. a doktorirala na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, na Odsjeku za povijest umjetnosti 2010. godine. Izvanredna je profesorica Odjela za umjetnost i restauraciju Sveučilišta u Dubrovniku. Svoje interese za likovno i literarno objedinjuje pišući članke i recenzije za niz domaćih i stranih časopisa. Sudionica je brojnih međunarodnih stručnih konferencija i simpozija u SAD-u, Aziji i Europi, i dobitnica prestižnih nagrada/stipendija u području umjetnosti: Getty Institute (New York), Samuel H. Kress, Graham Foundation (Chicago). Objavila je dvije knjige u izdanju Antibarbarus d.o.o, Zagreb i doktorsku disertaciju u izdanju Ex Libris, Zagreb te posljednju knjigu „Anamnesis: Dijalozi umjetnosi u javnom prostoru“ u izdanju UPI2M books, Zagreb, 2018. Njeno područje istraživačkog interesa obuhvaća umjetničku kritiku, teoriju i povijest arhitekture, kulturalne studije, vizualnu kulturu i suvremene umjetničke prakse.