Kako izgleda proces stvaranja jednu lutkarske predstave, gledatelji su mogli saznati na primjeru predstave Carevo novo ruho čiji su dijelovi izvedeni na ovogodišnjoj 24. Reviji lutkarskih kazališta.
Ova predstava u nastajanju dio je programa EPK na Reviji, a premijeru će doživjeti u travnju iduće godine.
„Svi programi koje pripremamo i predstavljamo kroz program EPK na Reviji su prije svega programi istraživačkog i inovativnog lutkarstva. Nastojimo s tim programom pokazati da lutkarstvo danas može biti vrlo inspirativno, intrigantno i zanimljivo i da se neke stare teme ili priče mogu iščitati na zanimljiv način i u novom ruhu“
, istaknula je ravnateljica Gradskog kazališta lutaka Magdalena Lupi Alvir.
Predstava nastaje u koprodukciji Lutkovnog gledališča Maribor i Gradskog kazališta lutaka Rijeka, postavlja se prema poznatoj bajci Hansa Christiana Andersena, a publika je na Reviji imala priliku prisustvovati dijelu procesa rada, pogledati dosad postavljene scene te nakon izvedbe razgovarati s autorskom ekipom i glumcima što će poslužiti za nastavak rada i kreiranja finalne produkcije predstave.
“Bilo je zanimljivo vidjeti što se to stvara u laboratoriju mariborske i riječke ekipe, a iznimno nam je važno bilo dobiti povratnu informaciju od publike, budući da je za nas to jedna dobra provjera razvijamo li predstavu u dobrom smjeru“
, istaknula je ravnateljica Lupi Alvir.
Priču na sceni izvode glumci Uroš Kaurin i Tilen Kožamelj, na sceni se nalaze velike količine odjeće, kao i male lutkice, među kojima je i lutkica cara. A djecu je zanimalo svašta – zašto je predstava bila tako kratka, čija je sva ta odjeća na pozornici, od čega su i na koji način napravljene lutke, gdje ta odjeća inače stoji, zašto su glumci nakon izvedbe dobili cvijeće i na kraju ono glavno pitanje, hoće li car zaista biti gol?
I dok djeca ono što se odvija na sceni gledaju svojim dječjim očima, roditelje u pratnji je zanimalo je hoće li djeca zapravo shvatiti predstavu, budući da ona u sebi nosi i neka skrivena i prenesena značenja.
„Predstava propituje teme koje su bile aktualne za vrijeme kada je bajka Carevo novo ruho nastala, aktualne su danas, a bit će i nakon našeg vremena i problematizira više tema. Između ostalog problem današnjeg pretjeranog konzumerizma, koliko gomilamo stvari, a u ovoj predstavi smo između ostaloga željeli pokazati kako se stvari mogu reciklirati i dobiti novu namjenu. S druge strane željeli smo pokazati i aktualnost priče u današnjem vremenu u kojem je teško razlučiti što je istina, a što laž i kako su jedino dječje oči, od Andersenovog vremena do danas one koje će vidjeti i zaista reći ‘Car je gol’“
, objasnila je Lupi Alvir.
Autorska ekipa koja stvara predstavu su redatelj Zoran Petrovič, dramaturg Marek Turošik, autorica vizualnog identiteta Metka Golec i skladatelj Josip Maršić.
Foto: Tanja Kanazir