Pročelnik za kulturu Grada Rijeke: „Večeras slavimo rađanje jednog novog grada!“

U Rijeci traje cjelodnevni program otvorenja Europske prijestolnice kulture. Uoči svečanosti u HNK, izjave novinarima davali su organizatori i umjetnici.

Subota, 1. veljače 2020, veliki dan za Rijeku, veselo raspoloženje na ulicama, riječka kiša koja sitno rominja nikome ne smeta. Prije početka svečanosti u HNK, u Press centar smješten na brodu Marina u Riječkoj luci, stigli su predstavnici Grada Rijeke, Rijeke 2020, umjetnici i redatelji kako bi podijelili s novinarima svoje dojmove i odazvali se brojnim zahtjevima za izjave medijima.

Veselom raspoloženju u gradu jutros je svjedočio i gradonačelnik Grada Rijeke, Vojko Obersnel – „Jutros sam se družio s građanima i posjetio većinu događanja, već sada možemo biti jako zadovoljni. Ulice i trgovi su puni Riječana, ali i gostiju, a vjerujem da će kulminacija uslijediti večeras, prilikom izvedbe Opere industriale.“

Pročelnik za kulturu Grada Rijeke, Ivan Šarar, kazao je da večeras slavimo rađanje jednog novog grada jer, kako tvrdi, od danas više ništa neće moći biti isto. Osvrnuo se i na lokaciju, Riječku luku, odabranu za središnje događanje, „Operu industriale“. „To što će se dogoditi u Riječkoj luci, a nigdje drugdje se i nije moglo dogoditi, među svom tom grubošću i mehaničkim silama koje su stvarale ovaj grad – jedinstveno je. Presretan sam što nismo priredili jednu kulturnu i urednu manifestaciju, nego ćemo pokazati stvarno ono što Rijeka jest.“

Da je tome uistinu tako, potvrđuje i direktorica Rijeke2020, Emina Višnić, koja je istaknula kako Rijeka danas gori i bruji. Podsjetila je i kako je današnji dan samo početak godine koja će obilovati brojnim kulturnim događanjima.

Posebnost Rijeke2020 je suradnja brojnih građana, građanskih inicijativa i civilnih organizacija u cijelom programu, što je istaknula i Irena Kregar Šegota, direktorica partnerstava i komunikacija Rijeka2020. „Cijeli program nastao je u suradnji više od 120 organizacija iz 40 zemalja. Uistinu smo slogan Aktivni građani u aktivnom gradu proveli u djelo – građani sudjeluju tijekom cijelog dana, a okupili su se i poduzetnici koji podržavaju ovaj projekt. Pokazali smo što znači riječ participacija. To je najvažnije nasljeđe ovog projekta – građani koji će nastaviti stvarati i graditi ovaj grad.“

Svoje dojmove podijelio je i umjetnički tim koji je stvarao Operu industriale. Njezin redatelj, Dalibor Matanić, istaknuo je: „Nakon sinoćnje probe, mogu reći da cijelo otvorenje briše granice – brišu se granice između pozornice i grada, glazbenika i građana, događanja i TV prijenosa. Opera industriale odaje počast radnicima, što je uistinu poseban moment. Volio bih da kiša večeras padne, ali da padne na vrhuncu Opere, to će onda biti pravo otvorenje.“

Zoran Medved, dio dvojca JMZM koji je osmislilo glazbeni predložak ovog djela, otkrio je da je ideja bila prikazati zvukove koje proizvodi sam grad. Istaknuo je kako je najzahtjevniji dio bilo uklopiti toliki broj glazbenika u cijelo djelo, čemu je posebno doprinio maestro Frano Đurović. „U izvedbi glazbenog dijela sudjeluje 130 izvođača, ali i tisuće ljudi u publici koji će se uključiti navijanjem i zvonjenjem. Posebnost su i brusilice, bubnjevi na krovu, oko 25 gitarista iz riječkih bandova“, zaključio je.

U 17 sati započinje svečanost otvorenja u HNK, a nakon toga, u 19.30 kreće urbana riječka Opera industriale u Riječkoj luci.

Fotografije