Diversity Mixer radionice s temom sudjelovanja u kulturi održat će se u Filodrammatici 29. i 30. lipnja u vremenu od 9 do 16 sati.
Radionice su namijenjene osobama koje rade u sektoru kulturnih i kreativnih industrija (KKI) – u ustanovama u kulturi, nezavisnim organizacijama i poduzećima, samozaposlenima, studentima, kao i svima onima koji se u polje kulturnih i kreativnih industrija tek žele uključiti.
Prijave su obavezne, a polaznici mogu sudjelovati na jednoj ili obje radionice. Broj prijava je ograničen.
Prijavni obrazac je dostupan ovdje.
Radionice su dio projekta Diversity Mixer – politike i prakse u kulturnim i kreativnim industrijama koji se kroz istraživanja, radionice, konferenciju i preporuke za javno financiranje KKI, bavi različitošću, i to u polju proizvodnje, sadržaja i recepcije dobara i usluga koje KKI proizvode. Projekt je sufinanciran kroz Program o pravima, jednakosti i građanstvu Europske unije (2014-2020), a zajednički ga provode RIJEKA 2020 d.o.o. i Akademija primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, u suradnji s Hrvatskim poslovnim savjetom za održivi razvoj, kao pridruženim partnerom. Već asocijativnom snagom samog imena projekta – jer mixer kao kuhinjski aparat upućuje na miješanje različitih jestivih sastojaka – projekt se sadržajno i formalno realizira kroz programski pravac Kuhinja, Rijeka 2020 – Europske prijestolnice kulture.
Radionica I. – Tko ne može do kulture i zašto?
Ponedjeljak 29. lipnja 2020.
9h – 9h30 Prijava sudionika / (kava, čaj)
9h30 -10h15 Uvod
10h15 – 11h Dolazi li publika k vama ili joj vi idete u susret?
11h – 11h15 Pauza
11h15 – 12h O (ne)pristupačnosti i razumnom pristupu
Kultura (protiv) socijalnog isključivanja
12h – 13h Pauza za ručak
13h – 13h45 Praktikum
Uvod u audio-deskripcije, osnovne karakteristike
13h45 – 14h30 Praktikum
Audio-deskripcije u svijetu i u Hrvatskoj
14h30 – 14h45 Pauza
14h45 – 15h30 Praktikum
Timska izrada audio-deskripcije
(insert iz filma “Uzbuna na zelenom vrhu”, Č. Černić, prod. Kinorama)
15h30 – 16h Prezentacije timskog rada / Zaključci
Publike, posjetitelji i korisnici kulturnih sadržaja – koju ulogu imaju u očima, svijesti i strateškom planu organizacije? Građanina ili potrošača? Čija su, zapravo, odgovornost publike, što činimo kako bismo im osigurali pristup te na koji način im osiguravamo sudjelovanje u kulturi? Nemogućnost pristupa ustanovi ili nedostupnost kulturnog sadržaja određeni broj građana stavlja u položaj diskriminiranih u društvu. Koji su izazovi, posljedice i poteškoće s kojima se susreću? Cilj radionice je podizanje svijesti za cjelovitost društva za koje stvaramo kulturni sadržaj, prepoznavanje osjetljivih i najugroženijih skupina i pojedinaca, upoznavanje s rješenjima i primjerima dobrih praksi.
Voditeljice radionice: Tatjana Aćimović, Sanja Bojanić
Audio-deskripcije / praktikum: Antonio Pavlović
Radionica II. – Jednake mogućnosti ili zašto je važno biti autentičan
Utorak 30. lipnja 2020.
9h – 9h30 Prijava sudionika / (kava, čaj)
9h30 -10h15 Uvod
10h15 – 11h Pita li vas tko o godinama i na koji način?
Jesu li spol, rod ili seksualna orijentacija, doista problematični?
11h – 11h15 Pauza
11h15 – 12h Od deklarativne tolerancije do zagrljaja osobe s invaliditetom
Pripadanje (naciji, rasi, kulturi) bez stereotipova, je li to moguće?
12h – 13h Pauza za ručak
13h – 13h45 Praktikum
Speed date – sličnosti i razlike, interkulturalost
13h45 – 14h Praktikum
Doživljaj vlastitog Ja – kako se identificiramo, kako nas vide drugi, predrasude i stereotipovi
14h – 14h15 Pauza
14h15 – 15h Praktikum
Posegnimo za zvjezdicama – povezanost, autentičnost pojedinca
15h15 – 16h45 Praktikum
Susjedovo dvorište – poziv na djelovanje
16h45 – 17h Zaključci
Zajednički rad, različiti sadržajni i tehnički doprinosi, dijalog, suradnja, razmjena, politike različitosti – sve su to redom karakteristike rada u kulturnim i kreativnim industrijama. Kolektivnost proizvodnje karakterizira individualni, grupni i timski rad u proizvodnji kulture, ne samo na razini pojedinaca u kreativnim procesima, nego i u različitim oblicima suradnje organizacijske i institucionalne prirode. U kojoj mjeri je timski ujedno i partnerski odnos u proizvodnji umjetnosti i kulture? Znamo li prepoznati stereotipe? Cilj ovog edukativnog procesa jest smanjivanje i uklanjanje pretpostavki za diskriminaciju (prema kolegicama, kolegama, partnerima), prepoznavanje diskriminatornih postupaka prema sebi, doprinos izgradnji organizacije čija je prednost vrednovanje identiteta različitosti i inkluzije te samim time jačanje kapaciteta zajednice ustanova, organizacija i djelatnika u kulturnim i kreativnim industrijama.
Voditeljice radionice: Tatjana Aćimović, Sanja Bojanić
Slika o sebi i interkulturalnost / praktikum: Ana Žnidarec Čučković