Razgovarali smo s organizatorima Riječke industrijske olimpijade koja svake godine ima sve više disciplina. Industrijska baština, jednostavne i zarazne igre uz cjelodnevno druženje garancija su neobične zabave za cijelu obitelj.
Koncept Riječke industrijske Olimpijade (RIO) logički je slijed ideje o organizaciji neformalnog svjetskog prvenstva u potapanju brodova (Battleship Fiume) koje se prvi puta 2014. godine održalo na prostoru uz derutnu lansirnu stanicu torpeda, s ciljem stvaranja svijesti o vrijednosti i važnosti ovog jedinstvenog objekta, kao i cjelokupne riječke industrijske baštine te ukazivanja na nužnost sanacije i kvalitetne eksploatacije tih objekata.
Sam razlog organizacije prvog prvenstva u potapanju brodova zapravo je frustracija zbog neznanja i nepoznavanja povijesti svoga grada. Organizatori Battleshipa okupljeni u Društvo sportske rekreacije Primorje zaključili su da se pored sportske, pod hitno moraju početi baviti i kulturnom rekreacijom, tako da se već nakon prvog organiziranog natjecanja, RIO nametnuo kao logički slijed i razvoj ovog projekta.
Učenje, zabava i druženje
Riječka industrijska Olimpijada neformalno je natjecanje koje povezuje ljude i objekte riječke industrijske baštine s nekim od najpopularnijih dječjih igara na ovom području 60-ih, 70-ih i 80-ih godina 20. stoljeća. Cilj natjecanja je motiviranje ljudi da provedu dan na otvorenom, u društvu prijatelja i obitelji, učeći ili ponavljajući povijest Rijeke, istovremeno se igrajući igara koje su njihovi djedovi i bake, roditelji ili oni sami igrali kad su bili djeca.
Riječka industrijska Olimpijada (RIO) uključuje pet natjecateljskih disciplina: bacanje papirnatih aviona, vezivanje pomorskih čvorova, gađanje u metu štukalnicom, igru gradova i država te potapanje brodova. Svaka od ovih disciplina igra se na autentičnoj lokaciji usko povezanoj s „natjecateljskom disciplinom“.
Projekt RIO je presložen kako bismo ga bili u mogućnosti realizirati sami, a i sam cilj je da se u njega uključi čim veći broj građana. Kako bismo ga organizirali kako spada, a i poruku prenijeli na najbolji mogući način, potražili smo (i dobili) pomoć nekih riječkih institucija i udruga bliskih ovoj tematici.
Multisektorska suradnja
Pomorski i povijesni muzej hrvatskog primorja Rijeka tako je prvi pozitivno reagirao na naš projekt i u njemu jednakopravno sudjeluje, organizirajući stručni popratni sadržaj natjecanja, kao što su izložbeni postavi, predavanja i projekcije. Ronioci iz KPD INA iz Kostrene organizirali su atraktivno potapanja brodova pod morem koje se uživo prenosilo na kopnu. GKR, odjel Stribor organizirao je radionicu 3D printanja papirnatih aviona na samoj lansirnoj stanici. U projekt su se uključili i Muzej Grada Rijeke, muzej Peek & Poke, Primorsko-goranska županija, Lučka uprava, TZ Rijeka, a od ove godine i udruga Žmergo. Žmergo će u sklopu natjecanja u bacanju papirnatih aviona koje će se održati u energani riječke tvornice papira, organizirati radionicu recikliranja papira.
Najveći problem organizacije ovakvog projekta zapravo je stanje objekata riječke industrijske baštine. Tako, na primjer, nismo u mogućnosti organizirati natjecanje u potapanju brodova na samoj lansirnoj stanici torpeda zbog ruševnog stanja u kojem se nalazi, kojoj je iz tog razloga zabranjen pristup.
Ostali su problemi više-manje jednaki kao i problemi svih drugih, kao npr. financiranje projekta te nedostatak vremena, obzirom da se svi članovi DSR Primorja, kao glavnog organizatora ovog projekta, Riječkom industrijskom Olimpijadom bave u slobodno vrijeme, potpuno volonterski.
Bandiera Russa
Pored natjecanja u potapanju brodova koje će se održati 17. rujna na području lansirne stanice u Baračevoj ulici, ove godine se uključuje i nova natjecateljska disciplina. Bandiera Russa ili prvenstvo u bacanju papirnatih aviona će se 21. svibnja održati u objektu energane riječke tvornice papira. Ova natjecateljska disciplina usko je vezana na priču o riječkoj tvornici papira, ali i na priču o jednom riječkom “zaboravljenom sinu”, velikanu zrakoplovstva, Robertu Bartiniju.
Osim natjecanja u bacanju papirnatih aviona, priprema se mali izložbeni postav o Riječkoj industrijskoj Olimpijadi gdje će posjetitelji moći dobiti sve relevantne informacije o projektu. Za najmlađe posjetitelje biti će organizirana radionica recikliranja papira, a prikazati će se i kultni animirani film proslavljenog japanskog autora Hayaoa Miyazakia “Porco Rosso” koji ima niz, u najmanju ruku nevjerojatnih, podudarnosti sa pričom o Robertu Bartiniju. Sve će biti začinjeno dobrom glazbenom podlogom, a organizatori će se pobrinuti da ne bude žednih ni gladnih.
Kako smo već naveli, Riječka industrijska Olimpijada veže objekte riječke industrijske baštine s igrama koje smo mi, ili naši roditelji, igrali kad smo bili mali. No, RIO svakako ne bježi ni od toga da ispriča i poneku priču o riječkim velikanima, ljudima koji su ucrtali Rijeku na europsku industrijsku i gospodarstvenu kartu, kojima ovaj grad je, ili nije, odao počast.
Jedan od onih koji će svoju afirmaciju konačno doživjeti ove godine je Giovanni Luppis, izumitelj torpeda, koji će ove godine kročiti u prvi plan, s obzirom na to da je Grad Rijeka ovu godinu proglasio godinom torpeda i planira niz programa s tom tematikom.
Naravno da ćemo se i mi, kao organizatori natjecanja u potapanju brodova, pozabaviti Lupissovim životom i djelom u sklopu natjecanja Battleship Fiume.
Roberto Bartini, poznat i kao Barone Rosso, manje je poznat od Luppisa, ako se o poznavanju uopće može govoriti. Genij zrakoplovstva, koji je svoju punu afirmaciju doživio radom u Sovjetskom savezu, posebno se iskazao kao mentor Sergeja Koroljova, prvog čovjeka sovjetskog svemirskog programa, zaslužnog za lansiranje prvog čovjeka u svemir, svima znanog Jurija Gagarina. Mali postav o Robertu Bartiniju biti će postavljen u sklopu natjecanja u bacanju papirnatih aviona.
Nakon realizacije discipline Bandiera Russa, u prostorijama DSR Primorje (Društvo sportske rekreacije Primorje, Željeznički prolaz 2d, Rijeka), realizirati će se mali, stalni postav na temu Riječke industrijske Olimpijade u sklopu kojeg će se organizirati turnir u kartaškoj igri chifamenno kako bi se približilo priču o riječkom pogonu tvornice karata Modiano i povijesti igara na sreću u Rijeci.
Fotografije: Novi list i Facebook