Na kraju šume u malom selu Kuti u Gorskom kotaru smjestila se Sretna kućica. Hrvatska čitaonica sela Kuti koje broji manje od 30 stanovnika dom je za više od 10 tisuća knjiga. Impresivno ako se uzme u obzir da je riječ o možda najmanjoj knjižnici i čitaonici u Hrvatskoj.
Površinom, nikako ne i građom koja se u njoj skriva. I upravo je ona bila inspiracija za predstavu Sretna kućica koju postavlja Gradsko kazalište lutaka Rijeka što će ujedno biti i njihova prva premijera u sklopu projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture. Kako bi se što bolje inspirirali i pripremili za predstavu, kazališna ekipa se uputila u Kute i otkrila kako svaki kutak Kuta priča neku svoju priču.
„Ideja o postavljanju ove predstave postoji već nekoliko godina od kada smo se upoznali sa slikovnicom Sretna kućica koju su napisale Karmen Delač Petković i Dijana Arbanas. Izuzetno mi je drago što predstavu postavljamo u sklopu programskog pravca Dječja kuća i što će premijera biti 21. ožujka na Svjetski dan kazališta i to baš u godini kada naše kazalište slavi 60 godina postojanja. Baš se sve nekako poklopilo“, kaže tako ispred Gradskog kazališta lutaka Vedrana Balen Spinčić.
Autorice predstave su Ivana Đula i Milica Sinkauz, režiju potpisuje Morana Dolenc, autor glazbe je Sandi Bratonja, a predstavu izvodi glumac Zlatko Vicić.
„Jedna od glavnih poruka koje smo željeli prenijeti ovom predstavom je važnost zajedništva i kako svatko mora pronaći svoje mjesto u zajednici i biti koristan“, dodaje Balen Spinčić.
A upravo je zajedništvo i izgradilo Hrvatsku čitaonicu sela Kuti. Na ideju Antuna Burića, šesnaestero mještana je 1936. godine osnovalo Hrvatsku čitaonicu sela Kuti – Gorski kotar i to kao ustanovu koja će prikupljati, čuvati i širiti pisanu riječ, organizirati kulturna zbivanja i unaprjeđivati život mještana. Prema riječima Gordane Crnković, predsjednice udruge Hrvatska čitaonica sela Kuti, čitaonica je dugo bila bez svog objekta.
„Od samog početka svi koji su se o čitaonici i njezinoj građi brinuli radili su to volonterski, a tako je i danas. Budući da je problem infrastrukture dugo godina bio problem, knjige su se nalazile u kućama volontera, a 1986. godine knjižnica se smjestila u ovaj objekt gdje se i danas nalazi. U njezino je očuvanje tijekom svih ovih godina utkano puno ljubavi, pažnje i brige. Veliku sreću danas nam čine djeca koja nas često posjećuju sa svojim učiteljima i knjižničarima i stoga sam iznimno sretna što je knjižnica prvo postala inspiracija za slikovnicu, a sada i za kazališnu predstavu“, ističe Crnković.
Predstava jezikom primjerenim djeci, jednostavno i razumljivo, pričom o emocijama, suživotu u životinjskom i biljnom svijetu progovara o važnosti zajedništva i humanosti, o radu, ustrajnosti i samoodricanju, koji uvijek nosi plodove.
Osim što će se igrati u Rijeci, Sretna kućica će 12. svibnja otputovati i u Brod Moravice, u čijoj se općini Kuti i nalaze kako bi je mogla pogledati i djeca koja tamo žive i kojima je knjižnica i više nego poznata.
Hrvatska čitaonica sela Kuti dio je i programa Sretno selo Kuti, jednog od 27 susjedstava Europske prijestolnice kulture, a oni će svoj program Festivala susjedstava održati od 7. do 9. kolovoza ove godine.