D'Annunzijeva mučenica – L'olocausta di D’Annunzio
Izložba u sklopu pretprograma izložbe Granice – između reda i kaosa koja obilježava stogodišnjicu d’Annunzijeve okupacije Rijeke kroz personifikaciju grada kao žene, upućujući na mnogobrojne d’Annunzijeve ljubavnice koje su po okončanju veze bile iscrpljene fizički i emocionalno, baš poput grada Rijeke.
(Ne)vidljive granice
Organizacije civilnog društva – članice Građanskoga muzejskog vijeća progovaraju izložbom o aktualnim izazovima današnjice kroz prizmu vidljivih i nevidljivih granica.
Violinom iznad granica / Stradivari u Rijeci – Kresnik i Cremona
Izložbom se obilježava stotinu i pedeset godina od rođenja dr. Franje Kresnika, građanina Europe, čovjeka iznad granica, jednog od najvećih poznavatelja kremonske liuterije. U njegovu čast izlažu se violine Stradivarija i Guarnerija.
Palača šećera
Velikom svečanošću u obnovljenoj baroknoj palači, nekadašnjoj upravnoj zgradi šećerane, otvara se stalni postav Muzeja grada Rijeke koji obrađuje gospodarsku i društvenu povijest Rijeke od 18. do 21. stoljeća.
Nakon velikog rata. Nova Europa 1918. – 1923.
Putujuća izložba s više od dvjesto arhivskih i multimedijskih materijala poput fotografija, zemljovida i filmova o promijenjenoj Europi nakon Prvoga svjetskog rata.
Granice – između reda i kaosa
Izložba Granice – između reda i kaosa problematizira granice – one stvarne, one koje sami sebi namećemo ili one koje nam nameće okolina, način života, tradicija… Koliko ste se puta u životu suočili s granicama? Kako su utjecale na vas, u čemu su vas sputavale i jesu li uopće, kako ste na njih reagirali? Iako postoje i onda kad na njih ne obraćamo pozornost vjerujemo da je “novo normalno“ uzrokovano pandemijom svima nama osvijestilo i neke granice o kojima dosad nismo razmišljali.
90e: Ožiljci
Izložba 90e: Ožiljci nastaje iz potrebe za podsjećanjem i boljim razumijevanjem umjetnosti ranog razdoblja tranzicije europskih država postsocijalističkog naslijeđa. U Hrvatskoj su devedesete ostale slabo dokumentirane i još slabije istražene, a izbjegavajući vlastiti odraz u ogledalu, rijetko im se vraćamo, izbjegavajući se suočiti s vlastitim ožiljcima.
3. Bijenale industrijske umjetnosti - Ravno u sunce
Aparati moći. Antika. Besposličarenje. Deindustrijalizacija. Društvena imaginacija. Estetika. Feminizam. Film. Industrija. Kolaps. Nerad. Post-rad. Solidarnost. Turizam. Utopija. Kroz suvremenu umjetnost.
Stalni postav broda Galeb
Stalni postav broda Galeb – oživjeli brod simbol je i svjedok političke i društvene povijesti 20. stoljeća.
Točke susreta: Dokumenti u nastajanju – Sanja Iveković (HR)
Aktualno i kritički usmjereno čitanje rada Sanje Iveković u kontekstu širih umjetničkih i društvenih zbivanja.