Predstavljamo Lungomare – programski pravac projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture koji povezuje lokalne zajednice i posjetitelje – privremene sugrađane naše regije.
Pravac Lungomare postavit će trajne umjetničke radove na 10 mjesta na području Kvarnera: u Brseču, Lovranskoj Dragi, Volosku, na riječkoj plaži Grčevo, na riječkoj Ribarnici, u Kostreni, Crikvenici, Loparu na Rabu, kod Baške na otoku Krku i na Malom Lošinju.
Svi umjetnički radovi tiču se određenih specifičnosti i posebnosti samog mjesta u kojem se postavljaju. Da bi te specifičnosti bile što bolje uočene i izdvojene te odabrane kao tema umjetničkih radova, u proteklom razdoblju su provedena istraživanja ovih mjesta i to na različite načine: kroz razgovore s lokalnim muzejima, razgovore sa stanovnicima, opsežno prikupljanje različitih informacija o svakom pojedinom mjestu.
Ideja vodilja bila je koncentrirati se na posebnost koja je lokalnom stanovništvu važna, koju upravo oni osjećaju aktualnom i bitnom, a koja u određenoj mjeri povezuje i baštinu i sadašnji trenutak. Iskristalizirale su se različite teme: od tuge zbog zatvorene škole koju djeca više ne pohađaju ili pak skupe cijene vode čiji nedostatak oduvijek predstavlja velik problem stanovništvu jedne općine, preko ljepote starih suhozida koji su služili za ograđivanje stada ovaca pa sve do odnosa turizma i brodograđevne industrije. Koliko mjesta – toliko tema važnih lokalnim ljudima.
Tako izvučene lokalne specifičnosti, ponuđene su kao teme umjetnicima svjetskog glasa koji će izraditi umjetnička djela za postavljanje na ovim lokacijama.
U konačnici, nastat će svojevrsna turističko-kulturna ruta s vjerodostojnim pričama svakog pojedinog mjesta, pričama koje je ispričalo samo stanovništvo i o kojima se, upravo zbog toga, na svakom koraku može doznati još i više.
Osim umjetničkih djela, programski pravac Lungomare donosi i Zbornik priča koje su pisali autori, regionalni pisci, također inspirirani ovim lokacijama na Kvarneru. U tim su mjestima boravili, družili se s lokalcima, održavali književne večeri i u tom procesu pronašli inspiraciju za pisanje. Na ovaj način kvarnerska umjetnička ruta dobit će i svoje spisateljsko izdanje.
U konačnici, nakon 2020. godine, turističkim zajednicama na Kvarneru trebali bi ostati dostupni sve vizualni i tekstualni materijali ovog projekta koji se mogu koristiti u svrhe daljnjeg razvoja i promocije umjetničke kvarnerske rute.
Što smo radili u 2018. godini?
- nakon istraživanja potencijalnih lokacija dogovorili smo njih 10 diljem cijelog Kvarnera za postavljanje posebno dizajniranih umjetničkih instalacija koje će biti inspirirane upravo tim mjestima i njihovom zajednicom
- angažiralo se renomiranog europskog kustosa Michala Kolečeka koji je na temelju tema kojima je lokalna zajednica sklona oblikovao kustosku koncepciju cjelokupnog projekta i dao obrise narativa za svaku pojedinu lokaciju
- dio programa Lungomare jesu i Autorske bure tj. literarna interpretacija Kvarnerskih mjesta, književni projekt održan na proljeće 2018., koji se sastojao od rezidencija za pisce na 16 Lungomare lokacija – petnaest odabranih autora i autorica s naših prostora provelo je mjesec dana otkrivajući zanimljivosti Kvarnera (svaki autor zasebno na dodijeljenoj lokaciji) napisali su 16 priča koje će biti objavljene u obliku knjige pod uredništvom Krune Lokotara, na proljeće 2019. godine:
- Faruk Šehić (riječka ribarnica)
- Dorta Jagić (Volosko)
- Milena Benini (Mošćenička Draga)
- Vladimir Arsenijević (Pećine)
- Lejla Kalamujić (Kostrena)
- Nora Verde (Bakar)
- Robert Perišić (Crikvenica)
- Enver Krivac (Zebar)
- Edo Popović (Baška)
- Asja Bakić (Lopar)
- Olja Savičević Ivančević (Filozići)
- Damir Karakaš (Cres)
- Tea Tulić (Mali Lošinj)
- Bekim Sejranović (Susak)
- Zoran Žmirić (Lovran)
- bonus autor Josip Novakovich
- u sklopu Autorskih bura održano je i 11 književnih večeri u Rijeci, Bakru, Kostreni, Cresu, Malom Lošinju, Loparu, Baški, Crikvenici i Voloskom koje je moderirala Željka Horvat Čeč te u Brseču Zoran Krušvar
- autorske bure predstavile su se i u sklopu festivala vRIsak u svibnju, zagrebačkoj publici u Knjižari Booksa u lipnju te u listopdu na Konvenciji fantastike Rikon
Što planira Lungomare u 2019. godini?
- osim objavljivanja zbirke priča Autorske bure, najvažnija aktivnost u 2019. bit će studijski posjeti/rezidencije umjetnika/ca na odabranih 10 lokacija, na temelju kojih će uživo i iz prve ruke moći upoznati i doživjeti lokalnu zajednicu, stanovnike, njihove priče, želje i potrebe. Stvaranje kreativnog dijaloga između umjetnika/ca i mjesnog stanovništva jasna je vizija u gradnji Lungomare programa. To će biti podloga za izradu prijedloga posebno dizajniranih umjetničkih instalacija. Za svaku će lokaciju u 2019. godini biti gotov vizualni prijedlog instalacije.
- kroz opisane instalacije obradit će se sljedeće teme na sljedećim lokacijama, a one će biti postavljene na ljeto 2020. za trajno:
- Brseč – Nakon 175 godina u Brseču je zatvorena Osnovna škola Eugen Kumičić. Razlog? Nema više djece u naselju. Umjetničkom instalacijom želimo vratiti dječje aktivnosti u blizini škole koja bi služila i kao igralište.
- Lovranska Draga – Pitka voda, njena distribucija kroz povijest, utjecaj na razvoj mjesta i problematika jedne od najskupljih pristrojbi u zemlji glavne su teme umjetničkog istraživanja na području Lovrana i Lovranske Drage.
- Riječka ribarnica – Umjetničko djelo samo po sebi, simbol i esencija grada Rijeke svakodnevno na usluzi svim kupcima i znatiželjnicima. Audio – vizualnom instalacijom interpretirat će se puls susreta ljudi i obilja na drugom katu ribarnice.
- Plaža Grčevo – Suradnja pravaca Lungomare i Dječja kuća rezultirat će site-specific umjetničkom instalacijom na temu animiranog serijala Baltazar. Spremamo mnoštvo novih sadržaja!
- Kostrena – Projektiranje i proizvodnja razigrane urbane opreme za plažu s umjetničkom vrijednošću koja bi kasnije mogla biti distribuirana diljem obale uveseljavat će sve prisutne.
- Crikvenica – Miramare i Therapia, poznata su imena hotela koji su igrali važnu ulogu u povijesti turizma grada Crikvenice. Izrada umjetničkog djela kao svojevrsnog spomenika turizmu svoj0m će estetskom strukturom svjedočiti o turističkoj i arhitektonskoj prošlosti i sadašnjosti u Crikvenici.
- Baška – Mrgari, uistinu jedinstveni suhozidni ovčarski torovi u obliku cvijeta koji postoje samo na još dvije lokacije u svijetu, Walesu (GB) i Islandu, fokus su naše intervencije. Uz pomoć arhitektonskog objekta koji će ujedno biti veoma atraktivan i umjetnički vrijednosan, posjetiteljima ćemo omogućiti nove vidike i poglede na mrgare.
- Lopar – Interpretacijom prirode i njene refleksije kao jedne od specifičnosti naselja Lopar doprinijet će se stvaranju i prepoznavanju loparskog identiteta. Na ključnim lokacijama koje igraju važnu ulogu u urbanoj strukturi naselja postaviti ćemo spektakularni skulpturalni objekt koji će podržavati identitet prostora, a istovremeno igrati i ulogu kulturne atrakcije.
- Mali Lošinj – Fokusirana tema u Malom Lošinju suprotstavlja i spaja dva različita svijeta – uznapredovali turizam i industriju, tradicijsku brodogradnju. Umjetničkim djelom u centru grada stvorit će se komunikacija naizgled razdvojenih društvenih skupina, lokalnih mještana i turista, koje čine zajednicu tog otočkog grada
- Volosko – lokacija je trenutno u razvojnoj fazi.
- među dodatnim sadržajima treba istaknuti izradu dokumentarnog filma kojim će se bilježiti cjelokupni kreativni proces nastajanja umjetničkih djela i putujuću izložbu kao svojevrsni showcase cjelokupnog projekta